Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ang tråden om burhöns och lessna barn  (läst 1107 gånger)

jag71

  • Inlägg: 590
  • varma höns
    • Skåne
ang tråden om burhöns och lessna barn
« skrivet: 08 mar-10 kl 16:54 »
Nu har jag fått stora tösen att gråta. VIsade bilderna på hur ägghöns har det och vips så sprutade tårarna. Nu undrar hon vart man kan protestera och vart man kan få tag i dem hönsen så man kan hjälpa åtminstonde några. (det är då i skåne runt eslöv och höör som det kan vara aktuellt att hämta höns, någon som vet något ställe med burhöns?)
Jag visade henne bilderna för att förklara varför jag tycker det är bättre att äta våra höns än köpehöns och varför jag vill ha egna ägg istället för köpeägg (vi kan ju köpa från några grannar men det räcker inte , då missar vi ju de trevliga hönorna).
Jag nackade nämligen min första höna för någon vecka sen och vi åt upp henne. Barnen åt och de visste att det var Hönapöna som var middagen. Alla smakade. Några tog av den där köpekycklingen för att de inte ville äta vår höna. Jag ville ha bort det. Alltså att det är bättre att äta köpe höns för de känner man inte. Jag äter hellre en höna jag känner och vet att den haft det bra.
Så frågan är hur jag gör nu?
Stora tösen gråter fortfarande och ylar om att det är djurplågeri. Det har nu gått 15 minuter sen hon tittade på bilderna. Samtidigt så säger hon att hon aldrig ska tveka att äta våra höns framöver. Aldrig mer köpekyckling för min tös hör jag.

Är det jag som är en dum mamma som visar sånna bilder för min tös? Hon är trotts allt snart elva år. Hur går jag vidare nu? Några tips?
har lite djur... mest fjäderfän. ;)

Ljungåsen

  • Inlägg: 77
    • Västergötland
SV: ang tråden om burhöns och lessna barn
« Svar #1 skrivet: 08 mar-10 kl 17:32 »
Nej, du är inte en dum mamma. Elvaåringar är inte pyttesmå, och måste inte skyddas mot allt elände som finns här i världen. Du får se det så att dottern har lärt sig någonting som hon inte kunde förrut, och det tar en tid att smälta den informationen.

Låt henne vara så upprörd som hon är, förmodligen behöver hon vara det just nu. Och visst är det djurplågeri med burhöns, men de flesta av oss föredrar att inte tänka på det.

Har ingen bra idé om hur man protesterar, och absolut ingen aning om vart man kan få tag på höns, men det finns det säkert andra som vet.

LottaLuvin

  • Gäst
SV: ang tråden om burhöns och lessna barn
« Svar #2 skrivet: 08 mar-10 kl 17:50 »
Att skaffa hönserihöns är att hjälpa ett par ynka individer, men samtidigt hjälpa hönserierna, som får BETALT för det SKRÄP de skulle ha betalat för att få skicka på destruktion. Räddningsaktionerna hjälper alltså själva hönseriet mer än det hjälper höns.

Det är mer hjälp att skaffa några 'vanliga' hönor till, och övertyga flickans klasskompisar med familjer om att det är en riktigt bra idé att köpa ägg och kyckling från er.

Lycka till med samhällsengagemanget!
Det låter som en fin tjej, det där!!

Lev mjukt
/Lotta

jag71

  • Inlägg: 590
  • varma höns
    • Skåne
SV: ang tråden om burhöns och lessna barn
« Svar #3 skrivet: 08 mar-10 kl 18:04 »
jag ska ju ärligt säga att jag helst inte vill ha några burhöns men om det kan göra att tösen känner att hon gör något så är det ett steg i rätt riktning. Sen är jag så där hemsk att jag nog skulle be att få hönsen "Så lipper ni betala för att bli av med dem" och säger de nej så är det iallafall friskt vågat hälften vunnet.
En fin tös har jag, det vet jag. Alla mina barn är så fina och underbara.  :)
har lite djur... mest fjäderfän. ;)

yrian

  • Inlägg: 1498
    • Skåne
    • Hannasgården
SV: ang tråden om burhöns och lessna barn
« Svar #4 skrivet: 08 mar-10 kl 18:15 »
Jag har för mig att man inte bör skaffa hönserihöns om man redan har egna höns. Något med sjukdomar och vaccin, att inte blanda vaccinerade och ovaccinerade... Vore ju inte så lyckat om alla era höns blir sjuka och dör...  :-\

Höns, stickning och pelargoner

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: ang tråden om burhöns och lessna barn
« Svar #5 skrivet: 08 mar-10 kl 18:19 »
Om du tittar runt lite i trådarna om ILT, ser du att de flesta burhöns är vaccinerade, och om de är det kommer era andra höns att bli sjuka, om ni inte vaccinerar alla hönsen varje år, till en kostnad av 400 kr, om jag förstått det hela rätt.

Alltså mycket smartare att tex skriva en insändare i tidningen, dottern kan ju skriva den själv med lite hjälp, eller att prata med lärarna och ha mattema i skolan, så att alla eleverna lär sig mer om var maten kommer ifrån, och vad som är skillnaden på en ekologisk frigående höna och en burhöna.

Och att istället, som någon skrev tidigare, skaffa fler "riktiga" höns och sälja till de kompisar som efter lite utbildning också vill ha ägg från glada höns.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

oskar98

  • Inlägg: 2810
  • Fjäderfä!!
    • Skåne
    • www.oskarsorpington.yolasite.com
SV: ang tråden om burhöns och lessna barn
« Svar #6 skrivet: 08 mar-10 kl 18:48 »
jag är stjälv 11 år och visst är det räligt men jag tycker inte det är så himmla räligt.
Jag är en grabb på 14 år som har mycket Orpington av ovanliga färger
Har även ett gäng Maraner
Mvh Oskar98 :D

 

jag71

  • Inlägg: 590
  • varma höns
    • Skåne
SV: ang tråden om burhöns och lessna barn
« Svar #7 skrivet: 08 mar-10 kl 19:55 »
Det blir nog några extra hönor att lägga i frysen i höst (eller tuppar). Vi har liksom inte plats just nu (även om jag försöker att prata till mig ett större hönshus men iår blir det nog ett växthus).  Jag vet ju egentligen det där med ILT och nya höns. Får väl bli några extra hönor och så helt enkelt strunta i ägg och hönskött om och när våra eller grannarnas höns inte lägger mer ägg (och kötthönorna redan gått åt).
Jag tror att anledningen att hon blev så jätte upprörd är att både hon och jag tycker att våra hönor borde ha lite större och våra hönor lever ju nästan helt fritt jämfört med burhönsen. Hon förväntade sig inte att människor kan behandla djur så omänskligt. Jag har aldrig undanhållit hur det är men inte heller pekat på det. Nu blev det liksom lite mer aktuellt då vi åt upp en av våra hönor förra helgen. Hur kan man äta ett djur man tycker om? Varför är det inte bättre att äta köpekyckling istället? JAg som då brukar vara väldigt blödig (kan inte äta kanin pga min kanin jag hade som liten - det går nog över men...  :-[ ) förklarade att ajg hellre äter ett djur som jag vet haft det bra än ett djur som alltid mått dåligt. Vår höna som vi åt, kom till oss förra sommaren och var då otroligt spattig och jätterädd. När jag tog ut henne för att nacka henne så satt hon helt tryggt i min famn och kluckade lite nöjt (snacka om att jag kände mig som ett monster). Hon mådde bra, hon smakade gott och jag ahr inget dåligt samvete för att vi åt upp henne men tösen tycker att det är hemskt att äta sina vänner. Så då blev det så att jag visade bilder som hon nog egentligen inte borde sett utan att blivit varnad för innan.

kan ju upplysa er om att hon sett Linkos slaktfilm och tyckte den var informativ och helt ok men då hade hon ju läst varningen innan.
 
har lite djur... mest fjäderfän. ;)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

500 gäster, 1 användare
Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Kvartalets höjdpunkt för mig, när det nye Åter kommer!
/Ann-Louise L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser