Det finns lättbetongskivor man kan använda till spiskupor.
Krävs förmodligen att man har stöd i underkant, t ex av metallprofil, men den kan förmodligen försänkas i skivorna och putsas över.
Funderar själv på en sån lösning, det har en gång funnits en murad kåpa och en så stor av plåt ger ett annat intryck.
Problemet är det här med fläkten.
Ser ju konstigt ut om det sticker ut en fläkt i en del av kåpans insida, dessutom är det knöligt att göra rent.
Alltså, originalkåpan byggdes troligen för öppen eld, även om det började komma järnspisar i slutet av 1800-talet.
Onödigt att ha öppet ända upp i tak på insidan, när det inte längre finns nån öppen eldstad (fast jag funderar också på en liten braskasett i hörnet).
Det lutar åt att jag gör ett "försänkt tak" på kåpans insida, men inte ända nere vid kåpans underkant, kanske 20-30 cm övanför kanten.
Spisfläkten tänkte jag sen bygga in i det där taket.
Man kan också ha filtret där, men själva fläkten på annat håll, kanske skorstenstoppen, för att slippa buller.
Längre än så har jag inte kommit i grunnandet.