Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Gamla-mor i Mullsjö  (läst 688 gånger)

Henrik Penrik Filivilivenrik

  • Inlägg: 4602
  • F.d. Armand
    • Blekinge
    • Hönsbloggen
Gamla-mor i Mullsjö
« skrivet: 23 apr-09 kl 16:24 »
Följande stod att läsa på mitt filpaket i morse:

"Hönan Gamla-mor i Mullsjö blev 27 år och värpte nästan lika länge."

Är det någon som vet någonting mer om denna rekord-höna? Blev de andra medlemmarna i hennes flock också äldre än normalt? Vilken ras tillhörde hon? Och hur blev hon omskött?

Detta kan bli ett intressant inlägg i debatten om hönsskötsel; vad de ska äta, hur varmt de måste ha på vintern, och så vidare.
Skötare av en liten hushållsflock av mestadels blandrashöns, samt svenska myskankor.

gernsö

  • Inlägg: 2034
    • Skåne
SV: Gamla-mor i Mullsjö
« Svar #1 skrivet: 23 apr-09 kl 16:53 »
27 år är otroligt mycket, jag har haft höns som blivit strax under 20, och en duva som blev lite över 20 år men 27 är MYCKET.
Kör hårt, livet är så jävla kort.
Här finns många djur men avel på sussex stor vit col, dv cochin,  korsningsgäss, myskankor i udda färger och sumatra.
Har ko, häst, hund,får, katt och sambo...

 

Rakadero

  • Inlägg: 3188
    • Västergötland
    • Reflections of Rachel
SV: Gamla-mor i Mullsjö
« Svar #2 skrivet: 23 apr-09 kl 17:35 »
Jag har läst om samma höna i boken 'Höns', ni vet vilken jag menar. Men det stod inte mer där. Jag är också nyfiken på vad hon var för ras och hur hon levde och lite sånt där.

Speciellt som jag kommer från Mullsjö, om det är Mullsjö i Västergötland som åsyftas...

Jag hade aldrig hört talas om henne innan i och för sig, men man kan ju fråga di gamle när man är hemma kanske om de vet var hon kom från.
Fyrtiotalet underbara hönor och tuppar av raserna vit leghorn, brun leghorn, blomme, australorp, sussex, plymouth rock, orpington, rir, lohmann och några blandningar mest leghorn-blomme-lohmann. Sju älskade katter. Två välartade söner. En händig make. Och så jag...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

468 gäster, 2 användare
Yesper, Häggblomma

* Forum

* Om tidningen Åter



Så glad att jag hittade denna tidning och det är lite som julafton varje gång den kommer i brevlådan
/Mathilda Oja

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser