Jag har fött upp kanarier i några år. De är inte svåra att häcka.
När jag vill att de ska börja häcka gör jag, som följer:
*Börjar mata dem med äggfoder så magarna vänjer sig inför matning av ungar
*Hänger in en redkorg
*Hänger in bomaterial
Har du inte en voljär där det finns gott om plats för flera vuxna djur sätter du paret som ska häcka i en egen bur. Detta för att det inte ska bli käbbel mella de vuxna djuren.
De ruvar i 14 dagar. När ungarna är ca 14 dagar lämnar de redkorgen. Ofta sätter föräldrarna igång med nästa kull på en gång. Det är ok men låt dem inte häcka mer en två gånger på raken. Honan blir lätt sliten om hon får fortsätta vilket hon mer än gärna gör.
Allt material som behövs finns att tillgå i zoobutik.
Kom ihåg att ge kanarierna mycket frukt och grönt hela tiden. Grodda även hirskolvar till dem. Det är viktigt att de hålls i god kondition hela tiden. Även när de inte häckar också. Får de allt som behövs innan häckning är de väl redo att starta med bebistillverkningen.
