Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  När törs jag flytta  (läst 745 gånger)

Lycka

  • Inlägg: 4229
    • Ångermanland
När törs jag flytta
« skrivet: 09 apr-08 kl 10:36 »
När törs jag flytta på mina ruvande hönor.
Det  är meningen att de ska få ett eget krypin.
De har legat tre fyra dagar
Jag förstår själv att det är för tidigt men när ??
hade redet närmare golvet tidigare .
Hedemorahöns

 

Margit

  • Gäst
SV: När törs jag flytta
« Svar #1 skrivet: 09 apr-08 kl 10:46 »
En av mina dvärgkochinhönor hade lagt sig att ruva i en cykelkorg...jag blev rädd att äggen skulle falla ut genom nätet så jag flyttade ner hönan som gick och åt, sedan tog jag äggen och lade dem i ett ombonat mysigt rede och så visade jag hönan ingången.
Hon hade då legat i 5 dygn.
Hon gick snällt in och fortsatte ruva där. Jag tog bort cykelkorgen så att hon inte skulle frestas att lägga sig där igen.

Är de ordentligt sura så är det nog ingen fara. det är precis som att de får en "kick" när de ser äggen i en hög i redet, skrockar och kliver in i redet.

Nu har jag riktiga ruvmaskiner som aldrig ger upp, det kanske är skillnad på ras/individ?  :-\


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

558 gäster, 2 användare
haakonkarlsson, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser