Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Konstig "sten" med kryp i på tuppen!  (läst 5020 gånger)

dezire

  • Gäst
Re:Konstig "sten" med kryp i på tuppen!
« Svar #20 skrivet: 05 nov-07 kl 19:40 »
Tuppen är nu avlivad och han var tyvärr full av löss med tanke på storleken på lusäggsklumpen. Veterinären sa att det antagligen gått väldigt fort för lössen att föröka sig då de var så många och därför har det även blivit så många lusägg så fort.
Iåmed att detta gått så fort så har vi inte hunnit upptäcka det tidigare än vi gjorde, vi har jätte bra koll på alla våra djur och har djuröversyn var dag, men fångar in tuppar och höns å vänder å vrider på dem gör vi inte.
Tuppen var väldigt gammal och har nog inte själv orkat picka på lössen så därför har de kunnat sprida sig mycket fortare än om det vore en frisk tupp.
Nu slipper han iaf lida och vi har fått reda på vad han led av.
De övriga hönsen i besättning står nu under noggrann kontroll efter löss.

 

Boström

  • Inlägg: 159
    • Småland
Re:Konstig "sten" med kryp i på tuppen!
« Svar #21 skrivet: 05 nov-07 kl 21:25 »
Jag får rysningar.
Vet om att de kan drabbas av löss, men lusbon har jag aldrig hört.
Man blir ju rädd.
Skönt att tuppen fick sluta sina dagar.
Sa vetrinären nåt om hur vanligt sånt är?
Har hästar,kaniner & fjäderfä, bor på landet med sambo o barn.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

466 gäster, 1 användare
Tiomilaskogen

* Forum

* Om tidningen Åter



Kan verkligen rekommendera denna utmärkta matnyttiga publikation! Blir förvånad varje gång den dimper ner hur bra och detaljerade artiklarna är. Dessutom mycket inspirerande. :)
/Anders Ö

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser