Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad är en ras?  (läst 4630 gånger)

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
Vad är en ras?
« skrivet: 10 jan-11 kl 23:28 »
Det skulle vara roligt att höra vad ni menar med en "ras". Många använder ordet, men menar alla verkligen samma sak? Rashöns- vad menar ni med det? Lantras- vad är de? Blandras- vad är det? Hybrid- vad är det- åsyftas en raskorsning eller artkorsning?

Väcker frågan med tanke på alla dessa trådar som talar om "isbar". Jag säger som Peps Persson: Va faan e "isbar"?
« Senast ändrad: 10 jan-11 kl 23:35 av Ronny »
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Vad är en ras?
« Svar #1 skrivet: 11 jan-11 kl 08:15 »
Vi hade en sådan här debatt i en annan tråd för ett tag sedan och jag formulerade mig nog ganska tydligt där. Tyvärr har jag aldrig lyckats något vidare med att få forumets sökfunktion att fungera bra så nu hittar jag inte tråden.

För mig är en ras en grupp av djur där du har en homogen typ och egenskaper. Om du parar djur av samma ras kan du förutse att att avkomman kommer att få samma typ och egenskaper som föräldradjuren generation efter generation. En ras har en relativ homogen genetisk bas.
Många raser har en skriven standard eller rasram men det behöver inte vara så. Med det sagt räknar jag både lantrashöns, höns i skandinavisk standard, flera av Silveruddsraserna och en del andra till rashöns.

För att kallas lantras krävs i  lite andra kvalifikationer ;) En lantras ska vara en population som har utvecklats under lång tid i ett begränsat geografiskt område. Ofta har livskraft varit en egenskap som historiskt viktig och människans styrning av aveln har inte varit så långt driven även om det naturligtvis har skett en viss selektion.

En blandras är när man blandar två eller flera raser. Blandras är man i många generationer. Om man gör en rasblandning för att skapa en ny ras är det inte lätt att sätta ett finger på hur många generationer det tar innan det kan räknas som en ny ras. Det beror delvis på hur duktig på avel och selektion den som håller på med avelsarbetet är och dels på hur stor genetisk spridning man blandade ihop från början.

Hybrid är en F1 korsning mellan olika arter eller raser (rent tekniskt även mellan släkten eller familjer). Artkorsningar är oftast sterila medan raskorsningar oftast är fertila. En blandras kan alltså vara en hybrid men behöver inte vara det  ;) En korsning mellan Pärlhöna och  Hedemora är en hybrid men ingen blandras. En korsning mellan Leghorn och Hedemora  är en hybrid men även en blandras. Helt logiskt är Isa brown och Lohmann classic hybrider och blandraser. Deras avkomma i sin tur är kort och gott blandisar.

Om hurvida Isbar är en ras eller inte... Ja det kan man diskutera. Den har ingen skriven standard, det finns mycket fåglar där ute som definitivt är uppblandade med raser som Martin Silverudd inte använde i sitt projekt. Men det finns också många fåglar en en homogen typ med homogena egenskaper. Jag tror att man utan vidare skulle kunna passa in dem i en rasram av den modell som finns på lantrashönsen.  Och ja, då blir det i min värld en ras. Sedan att Martin inte kallade dem för Isbar är kanske av underordna betydelse. Det är inte helt ovanligt att raser byter namn i folkmun....

JMHO och lite som är grundat på vetenskaplig praxis  ;)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Jan lindgren

  • Inlägg: 1193
SV: Vad är en ras?
« Svar #2 skrivet: 11 jan-11 kl 10:54 »
Hej!
Jag har lite svårt att tycka att en raskorsning är en hybrid. Jag pysslar mest med växter och kalla en korsning mellan två kloner för en hybrid låter vansinnigt. Då är varje äppelsort en hybrid. Livet blir enklare om man har definitionen att artkorsningar är hybrider. En F1 är en korsning mella två arter, raser eller kloner. Det är bara ett enkelt sätt att uttrycka att det är en första korsning för att sedan på ett enkelt sätt beteckna vidare korsningar. F2, F3 , F4 osv. Kommersiellt är en F1 oftast en korsning mellan två inavlade, genetiskt homogena stammar.
MVH
Jan

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
SV: Vad är en ras?
« Svar #3 skrivet: 12 jan-11 kl 00:06 »
Tack, Azoo-Linas definition överenstämmer rätt bra med min egen, men det vore intressant att höra hur andra resonerar också.

Själv har jag tidigare betecknat raskorsningar för hybrider och artkorsningar för bastarder. Jag tyckte det var rätt klart, men har förstått att det inte är helt korrekt.

Sen har jag en följdfråga som jag också har funderat mycket på. Om man korsar in en helt annan ras för att få fram en ny färg, då får man ju med sig en massa gener och nya genkombinationer uppstår som man inte ser med blotta ögat. Även om man sen korsar tillbaka med den första rasen i flera generationer så borde väl dessa djur betraktas som blandras - eller?
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

Daniel Sörensen

  • Inlägg: 3005
  • Människan är naturens enda misstag.
    • Södermanland
    • Fotoalbum
SV: Vad är en ras?
« Svar #4 skrivet: 12 jan-11 kl 00:23 »


Sen har jag en följdfråga som jag också har funderat mycket på. Om man korsar in en helt annan ras för att få fram en ny färg, då får man ju med sig en massa gener och nya genkombinationer uppstår som man inte ser med blotta ögat. Även om man sen korsar tillbaka med den första rasen i flera generationer så borde väl dessa djur betraktas som blandras - eller?
Egentligen så har du rätt där, men då borde väl alla raser i världen betraktas som blandraser eftersom att de flesta har tagits fram genom att korsa raser med varandra  ::)

Skulle edita mitt första inlägg i denna tråden och av någon anledning försvann det inlägget? ;o
Tidigare bott på gård i Småland och på Gotland där jag ägnade mycket tid åt fjäderfäuppfödning och självhushållning.
Bor nu i lägenhet i Södermanland och spenderar dagarna med balkongodling, fågelskådning och fotografering.
Mina bilder finns på: www.flickr.com/danielmsorensen

tringeling

  • Gäst
SV: Vad är en ras?
« Svar #5 skrivet: 12 jan-11 kl 12:22 »
Biologiskt sett finns det inga "rena raser". Går man tillräckligt långt tillbaka är alla djuren släkt. I stället är det så att det är människan som bestämmer vilka djur som skall tillhöra en viss ras. Ibland är det krav på en viss härstamning, ibland på ett visst utseende, ibland på ett visst geografiskt ursprung och ibland finns andra krav. Reglerna varierar från djurart till djurart och från land till land.

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
SV: Vad är en ras?
« Svar #6 skrivet: 12 jan-11 kl 17:41 »
Egentligen så har du rätt där, men då borde väl alla raser i världen betraktas som blandraser eftersom att de flesta har tagits fram genom att korsa raser med varandra  ::)

Jo visst är det så. Jag menar bara om man gör det med redan etablerade raser.
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

karsan

  • Inlägg: 1931
    • Södermanland
SV: Vad är en ras?
« Svar #7 skrivet: 12 jan-11 kl 22:25 »
Angående att man inte ska kalla raskorsningar för hybrider, utan bara blandras - är det inte så att Lohman och Bovan och liknande brukar benämnas [kommersiella] värphybrider -   en begriplig term i mina öron som säger att de är framkorsade systematiskt men inte blir samma i nästa generation, om de får avkomma.  Låter inte alls som det skulle betyda samma sak om man benämner dem värpblandras.

 

Ratchaburi

  • Inlägg: 221
    • Södermanland
SV: Vad är en ras?
« Svar #8 skrivet: 12 jan-11 kl 23:21 »
Ras är en grupp individer som människan har satt upp en del kriterier för. Om det handlar om egenskaper eller ren estetik är skit det samma.
Om vi tar en vithätta som ex så har man bestämt hur stor den skall vara, vilken färg den får ha, att den skall ha en hätta på huvudet etc.
Djur som uppfyller dessa kriterier är en vithätta.

Om man tar Hedemora som exempel så handlar det där mindre om det estetiska/extriöra och mer om ursprung och bruksegenskaper.
 Båda ovanstående passar in i begreppet ras. Många menar att höns med en standard är och skall kallas för rashöns, personligen tycker jag att prydnadshöns är en bättre benämning.

Blandras är ingen ras utan är en hybrid. En hybrid är en reproduktion av olika raser/underarter, arter osv.  där en vidare förplantning inte ger avkommor som liknar föräldrarna.

Ts frågar vad fan Isbar är. Isbar är en ras, det finns kriterier som äggfärg, storlek och färg på djuren. Parar man två Isbar får man en avkomma med samma egenskaper som föräldrarna= en ras ;D
My name is not Rihanna....


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

569 gäster, 1 användare
nordictinkerer

* Forum

* Om tidningen Åter



- Å vilken härlig tidning
/Susanne

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser