Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tibast  (läst 1155 gånger)

Pirella

  • Inlägg: 157
    • Östergötland
Tibast
« skrivet: 01 apr-16 kl 16:42 »
Jag har upptäckt att det växer en massa tibast i den blivande kaningården. Betyder det att jag inte bör göra kaningård där, eller "vet" kaninerna själva vad som går att äta? Är tibast giftig för kaniner?

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Tibast
« Svar #1 skrivet: 01 apr-16 kl 19:27 »
Vilda kaniner äter inte tibast, rekommenderas alltså för dem som annars har problem med kaniner. Men stänger man in djur så kanske de inte agerar "normalt". Dessutom är tibasten fridlyst i flera län


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

563 gäster, 4 användare (1 dolda)
mrnic, ärt, eriksjos

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser