Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Dräktig tacka, blod från slidan?  (läst 1678 gånger)

Zazzan

  • Inlägg: 1
Dräktig tacka, blod från slidan?
« skrivet: 01 mar-15 kl 22:31 »
Hej!

Min ena tacka ska föda när som har ungefär beräkning på 143 dagar idag. Idag såg jag att de kom blod från slidan?? Hon har ej fyllt juver ännu. Omföderska, värmlandsfår. Kan greppa tunt svansroten, vad jag känner.. Andra gången vi ska få lamm. Första gången visste vi inte ens att tackan var dräktig. (Ej samma tacka)

Är de farligt på något sätt att de kommer blod? Är de på gång? Hon har inte fyllt juver ännu?

 

Ylven

  • Inlägg: 962
  • Ena foten i jorden och andra i datarymden!
    • Småland
    • Min blogg
SV: Dräktig tacka, blod från slidan?
« Svar #1 skrivet: 02 mar-15 kl 17:36 »
Har tyvärr inga råd att ge. Berätta gärna hur det gick!
Om får, biodling, småbruk, husrenovering och tankar om världen omkring:

http://ylven.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

496 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser