Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Skydda höstsådd  (läst 2459 gånger)

Greta_70

  • Inlägg: 50
  • Uppfödare av Cavalierer och även höns nu.
    • Västergötland
    • Helec's Kennel
Skydda höstsådd
« skrivet: 04 okt-13 kl 10:55 »
Jag har sått lite nu på hösten. Kan ju verkligen påstå att vädret varit på min sida, så de hinner gro innan frosten kommer för gott :D
Men hur ska jag skydda de över vintern ???
De jag sått är vitlök, morot, rotpersilja, björnrot och spenat. Jag bor på västkusten fast ändå inlands. Räcker de enligt bilden nedan med rutorna eller ska jag lägga dem plant längre fram eller ska jag byta ut de mot halm ???
Ja frågorna är många.
Jag la dem plant först men då blev de imma o mycket fuktigt, så då förmodar jag att de möglar o ruttnar ifall de blir för lite luft under, all den stund vädret är så bra som denna hösten.
Än fler frågor.
När ska jag vattna, hur o när ska jag ta bort skyddet på våren. Även de är förstås beroende på vädret, men jag frågar redan nu om de ;)
Detta är första gången jag sår på hösten så min kunskap är mycket begränsad. Tacksam för alla tips jag kan få ;)
Har snöat in på höns genom ett bananskal. Annars är jag hundtokig :-)

masa

  • Inlägg: 346
    • -
SV: Skydda höstsådd
« Svar #1 skrivet: 04 okt-13 kl 11:10 »
Jag antar att du har planterat vitlök. Vitlöksfrö är mycket svårt att få fram och därmed väldigt sällsynt. Du har nog varit för tidigt ute med sådden. Om grödorna hinner gro före vintern, har de väldigt liten chans att överleva. Här på västkusten är det svårt med höstsådd, det måste göras sent så att inget gror förrän till våren, men vissa vintrar kan ha milda perioder som bringar grödorna till groning för att sedan dödas av kallare väder. Jag har höstsått några gånger, och med vissa undantag har det misslyckats.

Eldjarn

  • Inlägg: 46
    • Västergötland
SV: Skydda höstsådd
« Svar #2 skrivet: 04 okt-13 kl 12:04 »
Låt oss sortera frågorna lite:
1)Som masa påpekat sår man normalt inte vitlök. Man sätter vitlöksklyftor, och dem kan man sätta när som helst på sensommaren och hösten. Det är bra om de får komma i gång och växa lite innan tjälen kommer.

2)Frösådd på hösten däremot, gör man så sent som möjligt. Poängen med det är att fröna ska ligga i jorden och vara klara att gro när jordtemperaturen börjar stiga på våren. Jag har testat det med morötter ett par år med lyckat resultat. Jag har täckt höstsådden med löv efter att marken har frusit och det kan ju ge ett skydd mot plötsliga värmeperioder på vintern. När våren kommit krattar jag försiktigt undan lövtäcket för att marken ska värmas upp snabbare. Halm kan nog fungera lika bra som löv.

3)Fönsterrutorna kan du ställa undan över vintern och ta fram igen när de första groddarna börjar sticka upp ur jorden.

anne-li

  • Inlägg: 2191
  • Vegan (en etisk fråga) ekologi-klimatsmarta val!
    • -
SV: Skydda höstsådd
« Svar #3 skrivet: 04 okt-13 kl 13:14 »


Jag kan tillägga att ängsgräs är bättra att använde istället för halm!
Strå från ängsgräs är tunnare än halm strå och torkar snabbt under vinteren
och först på våren!
Ängssvingel är ett exempel på ett vanligt ängsgräs
och är även ett bra foderval till får och getter!


A free spirit-independent straight female som älskar livet!
Sko-storlek 42!

kurt

  • Inlägg: 3488

Maria C S

  • Inlägg: 3370
    • Småland
SV: Skydda höstsådd
« Svar #5 skrivet: 04 okt-13 kl 16:14 »
Tack Kurt det där ska jag titta närmare på men blir inga försök förrän nästa år, har varit intensivt år och dags för min vinter vila  :)
Har stött på det tidigare, dvs köldtåligare växter som går att odla så länge ljuset tillåter.
10 timmar anses vara gränsen. Växt tunnlar och för all del växthus och drivbänkar kan få ny användning för produktion av mat på vintern.
Varför ska man betala för att bo på en planet som man är född på ?

masa

  • Inlägg: 346
    • -
SV: Skydda höstsådd
« Svar #6 skrivet: 06 okt-13 kl 00:08 »
Låt oss sortera frågorna lite:
1)Som masa påpekat sår man normalt inte vitlök. Man sätter vitlöksklyftor, och dem kan man sätta när som helst på sensommaren och hösten. Det är bra om de får komma i gång och växa lite innan tjälen kommer.

Vitlöksfrö är svårt att få fram, i princip har man betraktat vitlöken som en steril växt, men på senare år har man lärt sig metoder som kan locka fram en del blommor och eventuellt grobara frön. Jag skall börja experimentera nästa år.
När jag började odla vitlök för 25-30 år sedan, följde jag de råd som man kunde hitta i diverse skrifter, nämligen att man skulle plantera i augusti -september. Följden blev att 90 % av plantorna var döda när våren kom. Vitlöken är en härdig växt och tål mycket kyla, men inte att frysa och tina gång på gång under vintern. Och detta sker ofta i södra Sverige med våra ombytliga vintrar. Om vitlöken har vuxit för mycket under hösten och sedan trasats sönder av ömsom frost ömsom blidväder, då finns det inte kraft kvar i klyftan i jorden att återuppta tillväxten när våren kommer. Det bästa för vitlöken är att bli planterad 3-4 veckor innan tjälen kommer så att den har hunnit rota sig men inte visat sig ovan jord. Jag odlar i Bohuslän och planterar i november, i bland långt in i december. Ett par gånger har jag planterat i frusen jord med hjälp av spett och det har fungerat bra.

 

Eldjarn

  • Inlägg: 46
    • Västergötland
SV: Skydda höstsådd
« Svar #7 skrivet: 06 okt-13 kl 14:08 »
Det bästa för vitlöken är att bli planterad 3-4 veckor innan tjälen kommer så att den har hunnit rota sig men inte visat sig ovan jord. Jag odlar i Bohuslän och planterar i november, i bland långt in i december. Ett par gånger har jag planterat i frusen jord med hjälp av spett och det har fungerat bra.
Det låter bra, jag har satt min vitlök idag och trodde att jag var sent ute. Det är bara några år sedan jag började med vitlök, men jag har inte haft några egentliga bakslag. Jag odlar i södra Västergötland "på kanten av Sydsvenska Höglandet" och här har vi lite kallare och stabilare vintrar än i Bohuslän. I november tänker jag så morötterna.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

474 gäster, 2 användare
torbjorn, Hantverkare92

* Forum

* Om tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser