Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ta tillvara på svärm  (läst 700 gånger)

cissi_w

  • Inlägg: 7
    • -
ta tillvara på svärm
« skrivet: 02 jul-13 kl 20:41 »
hej.

har lagt ner en svärm i en tbh kupa, nu skulle jag vilja förstärka den så det blir ett invintringsdugligt samhälle.
Går det att borsta ner bin från andra samhällen? går inte att sätta ner yngelramar för måttet är annorlunda.

stödfodrar nu med foderdeg.

 

hildegard

  • Inlägg: 556
    • Östergötland
SV: ta tillvara på svärm
« Svar #1 skrivet: 04 jul-13 kl 22:43 »
Du kan göra som med vanliga kupor: Lägg en tidning över samhället, gör några hål i tidningen (som bara ska vara ett blad tjockt), sätt på en låda med ramar och bin och låt de bekanta sig. Bina knaprar sig genom tidningen och sedan kan du ta bort lådan. Har du byggt TBH-kupan i en storlek så att en vanlig kuplåda passar på (vilket är praktiskt om man vill slunga honungen) så är det enklast. Annars kan man öppna mellan 2 lister, sätta igen på utsidorna mellan listerna och lappa med täckbrädor så det blir tätt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

316 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser