Hej alla! Har under senaste tiden byggt på en automatisk hönslucka. Både för att det är kul och intressant men även för att de färdiga lösningarna är dyra.
Har testkört den under snart 3 veckor och förutom lite små problem har den fungerat bra. Vi styr den via vår IP-kamera men den kan lika lätt styras via en timer eller en fjärrströmbrytare.
Den totala kostnaden för denna design blev för oss 260 kr vilket inte är en stor kostnad. Men då hade vi redan en skruvdragare sedan tidigare.
Har man ingen sådan blir kostnaden runt 400 kr om man köper den billigt.
Här är kostnaden.
ett 2-pols relä: 50 kr
2 ändlägesbrytare: 60 kr
20 meter sladd: 50 kr
timer: 50 kr
12 volts strömadapter: 50 kr
skruvdragare: 150 kr (eller gammal redan inköpt sådan)
Ett problem som har uppstått är att strö och annat vid den nedre mikrobrytaren hindrar den från att slå ifrån vilket leder till att luckan åker upp igen. Vi löste detta genom att placera en 3 mm hög träbit precis dör mikrobrytaren nuddar golvet. Detta gör att luckan inte hindras av strö som ligger under luckan.
Jag bifogar en skiss på hur allt är hopkopplat. Hoppas att ni som funderar på att bygga en egen lucka får idéer från denna design.
MVH Henrik