Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Kall radiator  (läst 5150 gånger)

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
SV: Kall radiator
« Svar #20 skrivet: 12 dec-12 kl 17:29 »
Jag fyller en gång om året. Under hösten, när eldningssäsongen börjar. Passar på och eldar på bra och öppnar alla element i huset och sätter cirkpumpen på max. Försöker elda till strax under kokning. Låter luft gå ut. Då fyller jag på tills jag ser att det rinner över. Klart! Det är bra att göra så här för att få bort luft ur systemet om det inte eldats så mycket under sommaren. Fyller man systemet när det är kallt rinner det ut när man eldar nästa gång. Onödigt. Färskt vatten rostar upp pannan!

Jag kokar (nästan) aldrig pannan, men gör man det kan det kanske vara rimligt att fylla på efteråt, om man ser att det runnit ut vatten.

Sedan har jag också en manometer, så jag kan avläsa nivån där. (Med cirkpump av!) Det gör att jag inte behöver vara orolig för att nivån  är låg eller att det läcker någonstans.
« Senast ändrad: 12 dec-12 kl 17:32 av sɹǝpuɐ »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

611 gäster, 4 användare (1 dolda)
mrnic, kretslopp, Stengrim

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser