Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur kommer kycklingarna ur redet?  (läst 713 gånger)

asta

  • Inlägg: 332
Hur kommer kycklingarna ur redet?
« skrivet: 11 jun-12 kl 19:26 »
Har haft två höns som har tandemruvat. Den enda gjorde ett ruvningsförsök tidigare i vår, men gick av i halvlek. Så vi litade inte på henne och stoppade därför inte in fler ägg. Av de tre ägg som låg i boet blev det två kycklingar. Hönsen ruvade i en korg som sitter uppskruvad ganska högt upp på väggen. Jag plockade ur dem och stoppade in dem i ett rede, ca 15 cm från golvet. De måste ju ta sig ut och in ur redet för att äta och dricka. Kan de göra det? Har lagt en planka lutad mot redets kant så att de kan ha dem som brygga, men de är ju så jättesmå. Ska vi göra ett rede på golvet? Eller fixar hönsen det där själva?

 

TiB

  • Inlägg: 3494
  • Dräng, på egen gård.
    • Småland
    • maskinochtryckluft.se
SV: Hur kommer kycklingarna ur redet?
« Svar #1 skrivet: 11 jun-12 kl 19:44 »
Här har de en låda på golvet de första dagarna, sen hoppar/flyger de över en halvmeter. Du kan nog ha det så.
En röst talade till mig ur kaoset och sade;
Le, var glad, ty det kunde varit värre.
Jag log, jag var glad, och det blev värre!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

458 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser