Hej Fred
Det är ingen skämtinlägg!
Luftorkning har likelse med kallrökning men bara utan Rökspån.
Luftorkning skär i en klimatiserat rum som ligger mellan 20-25 graden!
Men först till saltningen som dra vatten ut från kötet annad bilda sig dåliga mögelbakterier så långt är vi överens eller?
Hos luftokning är de viktigaste att luften circulera i rumen och altid kommer ny luft in och gamla ut annad kommer denna bakterier som drags ur från köttet tillbaka på köttet pga. dom stannar i rummen
Ex. Mongolana jorde det! hur dom hängde Köttet i 2år ute i luften jag vet der var inte alltid 20-25 grander men pga. denna tora och saltiga luften konserverate sig köttet och dom användade köttet när dom Krigade.
Över 25 grander kommer en hel del nya bakterier under 25 grader mellan 100 000 och 150 000 Bakterier som anser som mellan bakterier
över 25 grander 215 000 till 350 000 Bakterier som anser som högväxt Bakterier.Dom kan medföra en hel del av Cancelbakterier!
Jag vet det är inte enkelt med hela therminologie om detta jag är utbildant styckare och satt under 3år och lärde mig det.
Alla har olika åsikter om hela saker och man kan prata mycke om det utan att bli elak till varandra!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(eller kanske snarare ett skämt inlägg)

Men det viktigaste är för torkning:
Luft
Salt
och temp.
Mvh Valiant

Ps.: Jag ville inte börjar med VA (Vatten Aktivität)