Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  dom parar sej :-)  (läst 969 gånger)

sambolina

  • Inlägg: 5
    • Uppland
dom parar sej :-)
« skrivet: 13 mar-12 kl 10:18 »
ja nu har jag lite frågor, jag har två drakar som är två år, sen i höstas så fick jag några ankor som var födda våren före, så nu blir dom ett år i vår...dom har inte börjat värpa och jag går och väntar och väntar :-) nuu idag så när jag gick förbi så parade dom sej  ;D överlycklig för då måste det väla komma ägg ? eller?  ;D

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: dom parar sej :-)
« Svar #1 skrivet: 13 mar-12 kl 10:25 »
Ägg kommer det nog snart, för det är rätt årstid. Men para sig kan de ibland göra fast det är långt kvar till värpstart, så det är ingen garanti.

Sen kan ankor vara mycket bra på att gömma ägg, så håll utkik, kanske värper de redan, men gömmer äggen så bra att du inte hittar dem.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

 

sambolina

  • Inlägg: 5
    • Uppland
SV: dom parar sej :-)
« Svar #2 skrivet: 13 mar-12 kl 10:27 »
aha...tack för svar,då ska jag titta noga :-) är himlans gla wiiii :D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

565 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- En kanontidning på alla vis!
/Michael Andreasson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser