Hej!
Detta blir mitt första inlägg i kaninforumet då jag mest håller till i avdelningen för höns.
Jag har länge velat skaffa en kanin och då en Belgisk Jätte. Nu finns det ungar till salu i min närhet och jag funderar på om det är dags att slå till. Men jag har några funderingar kring att leva med en så stor kanin.
Hur stor hage behöver man ha, och hur högt staket för att den ska hålla sig där i? Jag har precis köpt hus men har en ganska liten trädgård och en del av den kommer tas upp av hönsgården så det blir inte så mycket plats över. Om jag har ett lågt staket runt tomten, kan den vara helt lös där då medan jag är hemma och i en lite mindre hage när jag jobbar? Jag har ett ganska stort brygghus där jag skulle kunna inreda ett hörn åt den med lucka ut till trädgården. Funkar det eller vill den hellre ha en traditionell kaninbur modell stor? Vill den kanske rent av bo inne i huset hos mig? (hoppas inte...)
Kommer säkert fortsätta ställa mer eller mindre korkade frågor men det är ju smartare att göra det INNAN jag köper kaninen tänker jag.

Tack på förhand!
//Linus
edit: Om den är rumsren, inte äter upp allt jag äger och inte misshandlar min hund har jag iofs inget emot att ha den lös inomhus. Ett litet förtydligande bara.
