Jag har kastrerat en vuxen hane och det funkade inte riktigt med en hona, åtminstone inte då hon brunstade. De slogs inte - tvärtom

- men jag var tvungen att dela på dem för att han parade henne hela tiden. Den hanen bor nu hos en av mina bästa vänner tillsammans med sin son och en annan hane. De två yngre hanarna har kastrerats vid ca 4 mån ålder.
Själv har jag nu 2x2 kastrerade hanar (båda paren är bröder) och det funkar alldeles utmärkt. De har stora burar/hagar på omkring 10-30 kvm. Jag har försökt sätta ihop alla fyra, men i varje par är en dominant och går till attack på den andre dominante.
Allra värst är den yngste, ca 10 månader, så det kanske finns en mikroskopisk chans att det kan funka när hans pubertetsålder är passerad.
Angående det okastrerade far-son paret låter det ju väldigt lovande. Personligen skulle jag dock kastrera dem ögonaböj, för om jag fattat saken rätt kan det plötsligt smälla även om det hittills har funkat bra.