Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Får de tillräckligt??  (läst 1972 gånger)

mollys

  • Inlägg: 413
  • Carpe Diem
    • Småland
Får de tillräckligt??
« skrivet: 13 dec-10 kl 14:22 »
Har 1 tacka o 3 lamm (som är födda i April) de går på liten lösdrift nu mitt i vintern.
Jag ger 3 säckar (ni vet blå IKEA säckar) om dan i deras foder häck, med hö-ensilage. Tror ni att det räcker.
De lämnar ju alltid kvar,hårda o för tjocka strån som jag tar bort.
Vad tror ni??

Tacksam för svar!!  P.s De är ej betäckta.
Småländsk gårdsägare med man och tre barn, har Hästar,Hundar,Katter, Dvärgkochinhöns , Myskankor o 6 Får.

zeina66

  • Inlägg: 1051
    • Värmland
SV: Får de tillräckligt??
« Svar #1 skrivet: 13 dec-10 kl 22:12 »
Det är ju svårt att säga hur om de får tillräckligt. Det som dom ratar i höhäcken blir dim inte mätta av - alla får  lämnar ju nåt kvar. Känn på dom över ryggen...är de beniga så behöver de mer mat. Vi har haft mkt kallare än normalt (hela landet väl?) och mina gutar äter mer då,de har fri tillgång på hösilage märker tydligt att det går åt mer. Ge dom fri tillgång om du är osäker och rensa bort "gammalt" ofta
Allting går - förutom bebisar och tennsoldater

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Får de tillräckligt??
« Svar #2 skrivet: 14 dec-10 kl 00:51 »
Har 1 tacka o 3 lamm (som är födda i April)
Trillingtacklamm?
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Får de tillräckligt??
« Svar #3 skrivet: 14 dec-10 kl 06:49 »
Fri tillgång är det bästa. Blir en del spill, men det är bästa sättet att se till att de får i sig tillräckligt.
Som nämnts är det bra att känna på ryggarna regelbundet. Lamm kan kännas lite tunna över ryggen, beroende på ras och i vilken utvecklingsfas de är. Men de ska inte kännas magra.

samaka

  • Inlägg: 501
    • Dalarna
SV: Får de tillräckligt??
« Svar #4 skrivet: 14 dec-10 kl 13:53 »
Håller med föregående talare - fri tillgång är optimalt. Hullbedömning med jämna mellanrum är det viktigaste redskapet för att se om fåren får nog med käk.

Om du inte vill ha fri tillgång så väg säckarna, räkna ut hur många kg foder/kg ts (1 kg hösilage innehåller ca 0,5-0,75 kg ts). De behöver, i runda slängar, minst 1,5 kg ts grovfoder/djur/dag. En ikea säck kan innehålla så olika mängder berodende om du tagit från småbal el storbal, hur hårt du packar, hur mycket du fyller etc, så det är svårt för en annan att säga, men gör du en koll så vet du ju mellan tummen och pekfingret hur mycket de fått/dag.

 

mollys

  • Inlägg: 413
  • Carpe Diem
    • Småland
SV: Får de tillräckligt??
« Svar #5 skrivet: 14 dec-10 kl 15:27 »
Tack för alla svar!!
Småländsk gårdsägare med man och tre barn, har Hästar,Hundar,Katter, Dvärgkochinhöns , Myskankor o 6 Får.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

493 gäster, 1 användare
Vallheden

* Forum

* Om tidningen Åter



Episk tidning! Har följt mig från intresserad till självhushållare med gård och allt.
/Mikael Book

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser