Tja du. Jag tror inte att det finns någon direkt standard, det är nog mycket som är upp till en själv.
Jag har mina myskisar lösa så att de får gå lite som de vill. Eftersom jag inte har några nära grannar eller farliga vägar i närheten så går det bra. De håller sig i närheten och börjar vagga hemåt när det blir mörkt.
Jag hade dock en inhägnad de första veckorna, så att de skulle veta var de bodde. Och även nät över den, man behöver man ju inte om man vingklipper ankorna. Såvida man inte vill skydda dem från rovfåglar.
Själva ankhuset där de sover har i mitt fall 2x3 kvm yta, fast det beror ju på hur många ankor man har. Andra här kan nog ge bättre råd om hur stort uttrymme en myskanka behöver.

Tillgång till vatten så att de kan bada är ingen nödvändighet, men visst gillar de att plaska runt om de får chansen.
