Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Listeria och abort  (läst 993 gånger)

louise

  • Gäst
Listeria och abort
« skrivet: 22 mar-10 kl 09:54 »
Hälften av mina tackor har lammat, och jag börjar undra varför resten inte hänger på. De kan förstås ha blivit betäckta på en senare bruntst, så jag får väl ha is i magen.

Men, jag har också haft ensilage med jord i, och börjar nu bli orolig över en "mild" form av listeria. De behöver ju inte alltid få hjärnproblem, utan tydligen lite diffusa symptom.

Det är också så att 2 av dem var nyinköpta och gick inte med i flocken på länge. Även baggen var ny och kom samtidigt. Eventuellt är han steril, och de tidigare blev betäckta av årslammen (det var ett jävla rymmande så de första kan mycket väl vara betäckta av nån annan än den bagge det skulle ha varit).

småbrukartanten

  • Gäst
SV: Listeria och abort
« Svar #1 skrivet: 22 mar-10 kl 10:30 »
Ser de ut som de är dräktiga? Tjocka magar antydan till juver? Skulle de ha lammat ungefär samtidigt med de första? Även om de har ett par veckor kvar så brukar man ju kunna se på dem att det ska bli lamm.

louise

  • Gäst
SV: Listeria och abort
« Svar #2 skrivet: 22 mar-10 kl 15:11 »
Verkar inte särskilt dräktiga. Men tjocka är svårt att se, de är inte klippta. Juver inte mycket med.. Och ja, de skulle ha samtidigt som de andra, se min fråga.

Sano

  • Inlägg: 851
    • Bohuslän
SV: Listeria och abort
« Svar #3 skrivet: 22 mar-10 kl 15:54 »
Är de fetare än de som lammat? Tackor som inte är dräktiga brukar lägga på sig mer (känn efter hur kantig ryggraden känns mitt på).
Vad du gör gör fullt och helt, icke styckevis och delt.

 

pricken

  • Inlägg: 108
    • Närke
    • Lanttantensbutik
SV: Listeria och abort
« Svar #4 skrivet: 24 mar-10 kl 13:49 »
Det påminns lite om hur det har varit hos oss för två år sen. Då hade vi fått en ny, ung bagge. Sex  av vara tackor fick lamm inom tio dagar i mitten av april och sen var det stopp fram till mitten av maj, då kom det lamm hos dem andra tre med - den sista kom 26. maj. Jag trodde då också att det hade blivit någon fel. Det kan vara så lurig ibland. Tappa inte hoppet!
 


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

508 gäster, 2 användare (1 dolda)
LarryGeano

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser