Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mediciner  (läst 4212 gånger)

fredrikvidja

  • Inlägg: 115
    • Södermanland
    • Höns i Vidja
Mediciner
« skrivet: 28 sep-09 kl 07:20 »
Vi skaffade två nya chabohöner och en tupp i helgen. Det visade sig att ena hönan var så pass sjuk att vi fick avliva hennne. å nu slog mig tanken efter att även läst Linkosos ämne om sin sjuka tupp. Vad för sorts medicin har ni alltid hemma eller borde man ha? Vi har ju varit så lyckliga att inte haft några större sjukdomsfall sen vi skaffade höns. (Haft dem sedan i maj).












Dom gör som dom vill och vi mé

Rooster

  • Inlägg: 1016
  • En av två
    • Östergötland
    • Hönsraser
SV: Mediciner
« Svar #1 skrivet: 28 sep-09 kl 07:47 »
sulfa mot cocc, antibiotika, magnecyl brus, avmaskningsmedel
ÅKERHULTS RASHÖNS - Vi håller på med uppfödning av fasaner och rashöns. Har mer än 25 olika raser i ett flertal färger. Vill du köpa avelsägg? Besök vår Hemsida:
http://honsraser.se

galdur

  • Inlägg: 418
    • -
SV: Mediciner
« Svar #2 skrivet: 28 sep-09 kl 08:53 »
Jag tycker inte att man ska självdiagnostisera och behandla efter eget huvud utan tillkalla veterinär som då skriver ut medicin som djuret behöver.
Highland Cattle, 3 islandshästar, 1 shettis, 2 minigrisar och 2 skogiskatter!

Fredrikslund

  • Inlägg: 2768
    • Södermanland
SV: Mediciner
« Svar #3 skrivet: 28 sep-09 kl 08:55 »
lycka till att hitta en vettig veterinär. har försökt oss på ett par gånger. men antingen nästan lägger dom på luren, eller så struntar dom i att svara trots att man lämnat en sådär 10 meddelanden. men testa kan man göra...

färnevik

  • Inlägg: 2389
  • inte längre vingklippt
    • Västergötland
    • Älebergs lantbruk
SV: Mediciner
« Svar #4 skrivet: 28 sep-09 kl 09:37 »
tillkalla veterinär som då skriver ut medicin som djuret behöver.

Det vore förstås det bästa, men det fungerar ofta inte i praktiken. Dels så dröjer det i regel att få en vet-tid, ex kycklingar med coccidos behöver omedelbar behandling, inte i morgon eller övermorgon eller ännu senare för då dör de.

Problem nr 2  att många inte vill behandla höns... problem 3 är att många vet inte kan ngt om höns, Och problem nr 4, bara att ta ut vet blir dyrt. Iaf en tusenlapp bara för att de ska åka ut. Och är det då icke kontorstid så blir det dyrare. Det känns ju extra surt eftersom veterinärbesöket i regel ändå bara resulterar i att djuren dör, för vet vet inte vad det är för fel eller så behöver det tas prover först, och det tar för lång tid att få svaren för att man ska hinna rädda djuren. Höns är ganska ömtåliga och dör fort...  :-\

Pessemist? Jag?  ??? ::)

sulfa mot cocc, antibiotika, magnecyl brus, avmaskningsmedel

Vad har du magnecylen till?!
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com

linslus

  • Inlägg: 1053
  • www.vastrabo.se
    • Småland
    • Västrabo höns & kaniner
SV: Mediciner
« Svar #5 skrivet: 28 sep-09 kl 09:53 »
espetre och terramysin alltid bra att ha hemma.  ::)   Ring runt tills ni hittar en "vettig" veterinär. De finns lite överallt.  :)

fredrikvidja

  • Inlägg: 115
    • Södermanland
    • Höns i Vidja
SV: Mediciner
« Svar #6 skrivet: 28 sep-09 kl 10:10 »
Jo visst ska man kontakta vet. först men ibland kan det va ont om tid och man lär ju sig att oftas se saker. Sen så är det ju inte så lätt at få tag på alla mediciner utan recept. För det tar tid att få komma till fågelvetrinären i stockholm och hon är väldigt försiktig. Sist jagade jag henne en hel dag för att få svar. Sen kostar det ju en hel del för varje besök ca 600kr.

Men det kanske var mest en tanke på vad som kan behövas

Någon som har förslag på en vettig vetrinär i Stockholm/Farsta/Haninge/Huddinge?
Dom gör som dom vill och vi mé

Fredrikslund

  • Inlägg: 2768
    • Södermanland
SV: Mediciner
« Svar #7 skrivet: 28 sep-09 kl 10:23 »
har bara varit hos veterinären en gång i stockholm/sollentuna. kommer tyvärr itne ihåg vad det hette. men det avr en veterinär som skulle kolla om min chinchilla hade gjort illa benet i ca 5 min. inte visste vi att det skulel kosta 500 KR :o gissa om vi fick ren chock

Rooster

  • Inlägg: 1016
  • En av två
    • Östergötland
    • Hönsraser
SV: Mediciner
« Svar #8 skrivet: 28 sep-09 kl 12:58 »
Använder magnecyl brus som hjälp till hängiga/sjuka höns 20-50 mg per höna beroende på storlek, hjälper mot samma saker som hos oss dvs feber, värk, inflammation..dessutom har hönsen naturligt salicylsyra i kroppen som dom får när dom äter växter/växtdelar så det är ingen onaturlig substans som ex antibiotika, kan vara lite tufft mot magen så misstänker jag cocc/diarre så får dom ingen acetylsalicylsyra.
ÅKERHULTS RASHÖNS - Vi håller på med uppfödning av fasaner och rashöns. Har mer än 25 olika raser i ett flertal färger. Vill du köpa avelsägg? Besök vår Hemsida:
http://honsraser.se

Rooster

  • Inlägg: 1016
  • En av två
    • Östergötland
    • Hönsraser
SV: Mediciner
« Svar #9 skrivet: 28 sep-09 kl 13:05 »
Jo visst ska man kontakta vet. först men ibland kan det va ont om tid och man lär ju sig att oftas se saker. 

Där slår du huvudet på spiken, efter några år så lär du dig se på hönsen när dom är sjuka, du jämför symptom och ställer diagnos...när du ringer till en vet som kommer ut, frågar en massa saker, läser i sin bok och sen skriver ut esbetre, terramycin eller tylan beroende på vilken sjukdom han TROR att dina hönor har samt skriver en räkning på runt 1000 kr för sitt arbete(resa mm) då är det lätt att hålla sig för skratt...du har efter några år betydligt större erfarenhet av sjuka höns än de flesta veterinärer(undantag finns naturligtvis)

Är du dessutom intresserad av att lära dig hur du kan hjälpa dina höns på bästa sätt att hålla sig friska och bota dom när dom blir sjuka lär du dig betydligt snabbare.
ÅKERHULTS RASHÖNS - Vi håller på med uppfödning av fasaner och rashöns. Har mer än 25 olika raser i ett flertal färger. Vill du köpa avelsägg? Besök vår Hemsida:
http://honsraser.se

galdur

  • Inlägg: 418
    • -
SV: Mediciner
« Svar #10 skrivet: 28 sep-09 kl 16:03 »
Jag är tydligen lyckligt lottad som har en kanon veterinär som reder det mesta! En fråga bara hur får ni tillgång till tex terramysin utan veterinärkontakt??? Egna recept???
Highland Cattle, 3 islandshästar, 1 shettis, 2 minigrisar och 2 skogiskatter!

Soshila

  • Inlägg: 2468
    • Småland
    • Alchemilla Trädgårdshäxa
SV: Mediciner
« Svar #11 skrivet: 29 sep-09 kl 10:14 »
Vid vilka sjukdomstillstånd ger ni terramycin?

Mina veterinärkontakter har inte heller gett några resultat. En gång fick jag bara rådet att nacka och en annan gång skulle hon återkomma när hon kollat upp det... hände aldrig.

bea

  • Inlägg: 790
SV: Mediciner
« Svar #12 skrivet: 29 sep-09 kl 11:32 »
Benägen att hålla med rooster....har dock varit i kontakt med vetrinär ett antal ggr oxå.
Men offtast så får man ju då iaf tala om för vet vad det är hönan har!
Och dessutom är det ju som rooster skriver efter  ett antal år med höns och div sjukdommar och med ett genuint intresse så har man ju tagit reda på en hel del.

Träsktrollet

  • Inlägg: 560
    • -
SV: Mediciner
« Svar #13 skrivet: 02 okt-09 kl 23:24 »
Jag har en ganska bra veterinär... Jag ringde och sa vad jag trodde kycklingarna hade (Cocc) och då sa hon att hon skulle "Slå upp det i en bok" för att sen ringa upp mig. Jag väntade i ca 2 eller 3 timmar och sen ringde jag. Då fick jag höra att det inte var cocc utan Marek... Det hade dem ju inte (Det visste jag med all säkerhet att de inte hade) men veterinären skrev ut medicin, så att jag skulle kunna förebygga vidare smitta om det nu skulle kunna vara cocc...

Men en sak är säker. Rooster är inne på rätt spår. Lär er symtom och vad man kan behandla med, det är så ni kan rädda livet på era höns ;)
Har hönsraserna:
Appenzeller Spetshättad, Svarthöns och Isbar/Lohmanblandras.

murtorpet

  • Gäst
SV: Mediciner
« Svar #14 skrivet: 03 okt-09 kl 12:14 »
.
« Senast ändrad: 17 nov-09 kl 12:41 av murtorpet »

Carmen

  • Inlägg: 60
  • www.brujacarmen.dinstudio.com
    • Småland
    • bruja Carmen
SV: Mediciner
« Svar #15 skrivet: 09 okt-09 kl 13:34 »
Hej!

Jag går också på Roosters linje, ju mer man lär sig ju snabbare och effektivare blir hjälpen till dina höns. Logiskt tänkande löser många problem.

Något jag alltid har hemma t e x är Aloe Vera (växt) som är bra för mage, leder, sår, brännskador mm. Tuppkammar och sår på både höns och hästar är suveränt.

Torskleverolja (man får strunta i äggsmaken då kanske) gav jag en grupp höns som jag köpt in nyligen, de hade inga fjädrar knappt och fyra dagar senare är de fullt befjädrade.

Nu har jag fått tag på en äldre man som gör och säljer kådplåster. Det sätter jag på hönsfötterna efter ha tagit bort benkvalster, de gillar det (massagen =) ) och håller sedan fötterna i gott skick. det är också bra för att ta ut glas eller spetar mm som har fastnat.

Axelur mot gapmask. Vitlök mot det mesta. Etc

Det finns massor av alternativ medicin, vi måste bara komma på allt...Kanske borde vi starta en tråd med tips vid olika sjukdomstillfällen, eller finns det en sådan kanske redan?

mvh
Carmen

 

hönsmamma 11

  • Inlägg: 428
    • Södermanland
SV: Mediciner
« Svar #16 skrivet: 13 okt-09 kl 15:55 »
jag undra vart man kan få tag på mediciner om man inte har en bra vetrinär, det verkar här på forumet att man kan få det från alla möjliga håll, tex skicka efter från utlandet vart då ifrån om man får vara nyfiken. ??? ??? ???


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

539 gäster, 2 användare
nordictinkerer, LarryGeano

* Forum

* Om tidningen Åter



- En tidning med djupa rötter.
/Margit

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser