En nackdel vad gäller leksaker är att grisar är så mycket smartare än hundar (som leksakerna oftast är utformade för), så de tröttnar fort eftersom de lär sig direkt. Vi köpte en dyr sån leksak i julklapp till Chico första julen. Det tog honom typ 2 minuter att lära sig hur den funkade och sedan tog det typ 10 sek att äta upp allt det gömda godiset. En leksak som vi slutade använda för det blev ju bara som att typ mata honom.
PET-flaskor med hål i sidorna fungerar bättre och mycket billigare, den rullar de fram och tillbaka och så ramlar det ut godisbitar ur hålet. Gör inte hålet för stort bara!
En stor låda där du lägger stenar, löv, pinnar el. annat naturligt material och sedan lägger i godis där, då kan han leta ordentligt och bli stimulerad.
All typ av träning av sitt, ligg, nöff, puss, stanna, sök etc. är väldigt stimulerande!
Om du har två grisar ute och en inne... varför låter du dem inte vara tillsammans? Det är otroligt stimulerande för en gris att spendera tid med sina artfränder.
Hoppas du hittar lösningar som fungerar för er och grisen!