Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  husbilkylskåp går på gasol men inte el???  (läst 17688 gånger)

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« skrivet: 02 okt-13 kl 11:21 »
Hej har en fundering. Har skaffat mig en gammal husbil. Och upptäcker nu att kylskåpet fungerar bra på gasol, men inte el. Första gången fungerade det på el, hade det på över natten och på morgonen var kylskåpet dött. Men med gasol fungerar det.
Det är inte fel i eluttaget som kylskåpet sitter i, så vad kan felet vara?

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14082
    • Medelpad
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #1 skrivet: 02 okt-13 kl 21:25 »
Är det alltså ett absorptionskylskåp, dvs ett som inte har kompressor utan där den s k kokaren kan värmas upp av antingen gasol eller ett elektriskt värmeelement?

I princip finns det tre möjligheter till fel: Avbrott i värmeelementet, fel på termostaten eller någon lös kabel eller liknande.
Enklast är att ohmmäta sig fram till felkällan.

Drivs det på 12 V eller 230 V vid eldrift?

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #2 skrivet: 02 okt-13 kl 22:02 »
Kylskåpet går att köra enbart på batteri 12 v, gasol eller med vanlig elkontakt och då får ju husbilen också vara inkopplad på stolpe. Och det är elkontakten som det verkar ha lagt av. Testade en kväll- då fungerade, lät det vara på under natten och på morgonen fungerade det inte.
Batteriet har jag inte testat på en vecka- men då fungerade det- men kylskåpet drar mycket batteri. Och gasol drar det igång på direkt.
Det är ett kylskåp från electrolux gjort för batteri, el eller gasol. Tre knappar typ att välja bland.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14082
    • Medelpad
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #3 skrivet: 02 okt-13 kl 22:29 »
Är det samma termostat som används för alla tre driftsätten? Om man har normalkallt i kylskåpet efter gasoldrift och sedan försöker köra det på 230 V, hörs det då att det klickar i termostaten när man vrider den fram och tillbaks kring rätt temperatur?

Gottfrid

  • Inlägg: 550
    • -
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #4 skrivet: 03 okt-13 kl 20:57 »
Sist jag fixade ett sådant kylskåp var det en kontakt med en kontakt som såg ut som en tusenfoting där ett av alla benen var glapp ,vilket spjälkades med en kardel från en bit elkabel.

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #5 skrivet: 04 okt-13 kl 18:30 »
Är det samma termostat som används för alla tre driftsätten? Om man har normalkallt i kylskåpet efter gasoldrift och sedan försöker köra det på 230 V, hörs det då att det klickar i termostaten när man vrider den fram och tillbaks kring rätt temperatur?
Ingen aning om det är samma termostat. Jag har bara ägt husbilen några dagar, så det jag märkt när man sätter igång kylskåpet på gasol så börjar det gurgla typ. Och det gjorde det också när jag i början satte det på el. När jag hade det på el tänkte jag köra det hela natten för att se om frysen funkade som den skulle. Men på morgonen så lät inget ifrån kylskåpet och kylklabben var upptinad.... :-\
Batteriet har jag inte testat sen jag bytte batteri. Körde på det gamla halvtaskiga batteriet i tro att det fungerade ( och då körde jag också slut på batteriet tror jag) Har som sagt aldrig haft igång det så länge så det blivit jättekallt.
Hur mycket gasol går det åt för att hålla igång ett kylskåp? Jag har en p11 flaska.
Hur mycket gasol går det åt att värma upp vattenburen primusvärmare?
Vågar jag köra båda på gasol utan att bli utan gasol nu när jag ska ut i helgen?

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14082
    • Medelpad
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #6 skrivet: 04 okt-13 kl 21:13 »
Förmodligen står gasolförbrukningen i g per timme på kylskåpets respektive värmarens typskylt. Annars finns uppgifterna förmodligen i bruksanvisningarna för respektive apparater, som väl förhoppningsvis följde med när du köpte husbilen? Eller också får du kolla typbeteckningarna på respektive apparat och googla efter bruksanvisningar.

En grov uppskattning är att kylskåpet förbrukar 10 g per timme om det går för fullt (dvs att termostaten aldrig slår ifrån). Värmarens förbrukning beror på dess effekt, men räkna med knappt 100 g per timme och kW värmeeffekt om du inte hittar pålitligare uppgifter någonstans.

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #7 skrivet: 06 okt-13 kl 19:32 »
Har bytt batteri på bilen och då börja en hel del saker att fungera som tidigare inte fungerat så bra. Nu verkar kylen fungera på elen, ska låta den stå på elen här hemma några dar för att se om det blir kallt i skåpet. Tror isåfall att det hela skulle kunna vara något glapp i kylskåpet- så att när det funkar så funkar allt- men när det inte funkar så funkar inget. Men ska ta en omgång nu- elen 1 dag, vänta någon dag så kylskåpet hinner bli varmt igen, sedan gasol och slutligen ev batteri ( känns som att det kan dra mycket batteri.....)

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #8 skrivet: 07 dec-13 kl 18:51 »
Fortfarande problem med kylskåpet... :( är iofs inte i behov av kylskåpet, funkar lika bra med kylväska. Men ändå...
Det har inte fungerat på ett par dagar. Det är ström till kylskåpet- för lampan i kylskåpet fungerar- men själva på/ avknapparna fungerar inte. I dag när jag startade bilen så funkade kylskåpet plötsligt- som att det fick dragkraft av att jag startade bilen- men sen fungerade inte igen efter en biltur.
Kan det vara någon glapp någonstans eftersom på samma bil är det ibland lite glapp i tändningslåset. Kan dessa två ha något samband på något vis???

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14082
    • Medelpad
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #9 skrivet: 07 dec-13 kl 21:39 »
Är det 12 V - eller 230 V -drift av kylskåpet som du har problem med nu?

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #10 skrivet: 07 dec-13 kl 22:55 »
Det är själva starten på kylskåpet, den funkar varken på el, batteri eller gasol. Möjligtvis att det skulle funka på batteri- har inte vågat testa då jag prioriterar nu att ha batterikapacitet till primusvärmaren- då den drar och behöver fulladdat batteri. Det är som att det är en on och offknapp som glappar. Gasol-onoff knappen exempelvis ska ju blinka tickande när den är påslagen tills gasolen tänder. Men den blinkar och fungerar bara ibland. Batteriet och elen har två andra strömknappar men dom är inte lika tydliga i signal- utan bara en knapp man trycker in- alltså ingen lampa. Och jag har då insett att när strömbrytaren för gasolen fungerar, då fungerar kylskåpet på gasolen och blir kallt. Kopplar jag då in det på elen fungerar den även på elen.. Men när strömbrytaren inte fungerar- då fungerar inte heller kylskåpet på elen.
Och det jag märkt är att ibland när jag startar bilen- så är det som att något händer och strömbrytaren till kylskåpet kan börja fungera- för att sedan lägga av.... ???
Det går ström fram till en svart dosa...så säkert något i denna dosa som glappar- dock är det omöjligt att komma åt denna svarta dosa som det går in kablar i- då den ligger som uppepå kylskåpet mellan bänken och måste riva ut hela inredningen för att kunna öppna....

 

Hönsmamman

  • Inlägg: 175
    • Södermanland
SV: husbilkylskåp går på gasol men inte el???
« Svar #11 skrivet: 08 dec-13 kl 09:55 »
Kan det vara så att kylskåpet känner av om det är för dåligt med ström kvar i batteriet?
Mvh anders


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

555 gäster, 1 användare
SrAlexxa

* Forum

* Om tidningen Åter



- Alltid lika härligt när åter trillar ner i brevlådan.
/EmelieT

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser