Eventuella kvalitetsskillnader på hydropress beror inte på var du köper den utan på vilken tillverkare det är osv. Det går att hitta både bra och dåliga saker såväl i fina VVS-butiker som på skumma webshopar. Har du väl hittat ett bra fabrikat och bra modell så kan du köpa den på billigast möjliga ställe.
Om du köper en hydropress som inte är rostfri, så kolla att den åtminstone verkar vara bra målad på utsidan - att färgen sitter kvar och inte redan har börjat flagna vid svetsfogar, skarpa kanter osv. Det är bra om det finns ett lager grundfärg under täckfärgen. Kolla om det går att köpa lösa gummiblåsor som reservdel och lukta om möjligt på en sådan - om den luktar mycket starkt så finns det risk att den ger bismak åt vattnet, åtminstone första tiden. Ta en titt på luftpåfyllningsventilen och kolla att det är en "normal" bildäcksventil (Schraderventil) och inte något konstigt som försvårar påfyllning i onödan.
Studera hur röranslutningarna är gjorda (storlek, in- eller utvändig gänga osv) och förvissa dig om att det inte blir alltför svårt att koppla ihop den med befintliga installationer.
Avhärdare ska man, som jag har skrivit många gånger tidigare, vara mycket försiktig med att köpa. Det finns alldeles för mycket bluff och båg i den branschen. Innan du ens funderar på en sådan bör du ha låtit göra en vattenanalys så att du vet att det du upplever som kalkfläckar verkligen beror på för högt pH-värde, och du bör också ha klart för dig resten av vattenkemin (i vilken form kalken befinner sig osv, eventuella andra oorganiska föreningar som finns i nämnvärda mängder i vattnet osv) för att kunna välja en lämplig typ av avhärdare.