Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Flytta bin.  (läst 742 gånger)

mayamia

  • Inlägg: 30
    • Dalarna
Flytta bin.
« skrivet: 09 sep-12 kl 10:28 »
Nu måste jag fråga....kan man flytta bin på dagen? Jag ska ta över sju samhällen från en bekant. Han bor 14 mil från mig och ska köra kuporna i lastbil. Naturligtvis ser han till att de har luft och att det inte är för kallt åt dem, men nu undrar vi....kan man stänga in bina på kvällen när de kommit hem till kupan och sedan köra dem tidigt dagen efter?

 

knutte

  • Inlägg: 149
    • -
SV: Flytta bin.
« Svar #1 skrivet: 09 sep-12 kl 10:41 »
Ja.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

516 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser