Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vuxna & kycklingar  (läst 735 gånger)

asta

  • Inlägg: 332
Vuxna & kycklingar
« skrivet: 10 jul-12 kl 23:01 »
Hur vanligt är det egentligen att det blir bråkigt med nya kycklingar i flocken?

Jag hade lite hjärtat i halsgropen, både när hönan som ruvat egna kycklingar klev ur sitt bo och när vi släppte ihop vår första omgång maskinkläckta i stora hönshuset. Men det har gått över all förväntan. Mammahönan var lite överbevakande mot sina kycklingar de första veckorna, men nu tar hon även med de maskinkläckta, ganska jämngamla kycklingarna ut på promenader i hönsgården. Och tupparna och de vuxna hönorna är jättesnälla mot kycklingarna. Speciellt andretuppen tillbringar större delen av dygnet med kycklingarna och visar dem maten och vaktar dem om de är ute. Det är inte ovanligt att han ligger i halmen och sover brevid kycklingarna istället för att var med hönsen på pinnen. Även förstetuppen lockar de små till mat och vatten, sprätter och plockar.

Har vi haft tur eller är höns i regel snälla?

 

MrsB

  • Inlägg: 240
    • Småland
SV: Vuxna & kycklingar
« Svar #1 skrivet: 11 jul-12 kl 17:45 »
Du har en väl fungerande flock med utmärkta tuppar. Så skall det gå till i en hönsflock. Har alltid så fina och snälla tuppar här. Visst blir man varm om hjärtat när man ser hur tupparna värnar om de små  :-*
Lycka till med din utmärkta flock och var rädd om den  :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

566 gäster, 2 användare (1 dolda)
LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Enormt intressant tidning. Vill köpa tidningar från 2012 men dom är slut, så hur får man tag på dom?
/Tina

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser