Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ullen borta  (läst 908 gånger)

ia-pia

  • Inlägg: 145
ullen borta
« skrivet: 30 maj-12 kl 06:57 »
Upptäckte på en av baggarna igår att han var kal på ett område från svansen upp mot ryggen  ca 10 cm i diameter alldeles kal. Såg inte ngt liknande på de andra baggarna( 3 stycken) Tänkte ge dem Fly-tix ikväll . Ngn som varit med om det eller vet vad det kan vara och i så fall om det räcker med Fly-tix.

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: ullen borta
« Svar #1 skrivet: 30 maj-12 kl 07:07 »
Kan du ta en bild? Kan vara lite olika ohyra. Ringorm? Knott, så att de kliat av ullen? Löss? Jag är ingen expert på får, men ett fota kan nog göra att kunniga här på forumet kan gissa bättre vad det är.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

 

ia-pia

  • Inlägg: 145
SV: ullen borta
« Svar #2 skrivet: 01 jun-12 kl 08:35 »
Var i kontakt med en veterinär igår. Verkar som det kan vara eftersläpande proteinbrist eller för högt kolesterolvärde i blodet pga stress . Han har hamnat längst ner i rangordningen så det kan ju vara en kombination på bägge delarna. Man lär sig ngt nytt hela tiden.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

658 gäster, 2 användare
Karlsdotter, Smålandstokarna

* Forum

* Om tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser