Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sälja höna och kycklingar?  (läst 1027 gånger)

TheoA

  • Inlägg: 259
    • Södermanland
Sälja höna och kycklingar?
« skrivet: 26 maj-12 kl 21:22 »
Vi har 4 ruvhönor nu, men bara ägg under en. Efterssom vi redan har 20 kyckligar så behöver vi inte fler, så jag tänkte slänga under ägg under en höna och sälja henne med sina kyckligar. Kan man göra det och hur mycket kan man få för en höna med kycklingar. Nu pratar jag bara blandraser.
Bor i sörmland med min familj och 130 kor, både kött- och mjölkkor, 25 höns, 2 katter, 10 vaktlar, och 3 akvarium.

jan98

  • Inlägg: 850
    • Närke
    • www.nasslegarden.se
SV: Sälja höna och kycklingar?
« Svar #1 skrivet: 27 maj-12 kl 08:31 »
vet att en på blocket tog 550kr för en blandis höna med 4 blandis kycklingar
Det finns ingenting jag inte kan, bara sån't jag inte har lärt mej...

TheoA

  • Inlägg: 259
    • Södermanland
SV: Sälja höna och kycklingar?
« Svar #2 skrivet: 27 maj-12 kl 14:25 »
Oj.. Jag som tänkte ta 150 eller nåt :P
Bor i sörmland med min familj och 130 kor, både kött- och mjölkkor, 25 höns, 2 katter, 10 vaktlar, och 3 akvarium.

jan98

  • Inlägg: 850
    • Närke
    • www.nasslegarden.se
SV: Sälja höna och kycklingar?
« Svar #3 skrivet: 27 maj-12 kl 16:16 »
150 Det är för billigt !!!!!!!
300 är lagom minst
Det finns ingenting jag inte kan, bara sån't jag inte har lärt mej...

 

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Sälja höna och kycklingar?
« Svar #4 skrivet: 28 maj-12 kl 07:21 »
Med tanke på att man allt som oftast kan få 150kr för en blandishöna och 50kr/st för blandiskycklingar så finns det väl ingen anledning att sälja dem billigare som grupp  ;)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

452 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser