Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Körsbärstomater med maximal skörd?  (läst 3491 gånger)

KorvGrisen

  • Inlägg: 35
    • Södermanland
Körsbärstomater med maximal skörd?
« skrivet: 24 sep-11 kl 14:21 »
Jag söker en körsbärstomat eller andra slags tomater som ger maximal skörd, smak, färg och utseende är inte så viktig.
Stora tomater tar väl ett bra tag att bli mogna? Därför vill jag köra med mindre tomater.
Vad bör man satsa på för sort? Platsen för odling är Södermanland. Odlingszonen blir på gränsen mellan 3 och 5.
Jag ska odla utomhus, inte i växthus. :)

Nedley

  • Inlägg: 95
    • Västergötland
SV: Körsbärstomater med maximal skörd?
« Svar #1 skrivet: 26 sep-11 kl 23:37 »
Ställ den frågan till Runåbergs fröer och Lindbloms Frö för det är två fröfirmor som jag brukar köpa mitt frö ifrån och de är duktiga!


Lindell

  • Gäst
SV: Körsbärstomater med maximal skörd?
« Svar #2 skrivet: 26 sep-11 kl 23:46 »
Tiden tomaten mognar oavsett tomat är tiden du sätter fröet till plantan blommar samt tiden från pollinering till färdig frukt. Många tomater har dessa tider angivna och om de är lämpliga för frilandsodling.
Börjar du sätta fröer i frostfritt och belyst förråd t ex 10 februari och sköter plantorna väl har du mogna tomater till midsommar.
Jag har haft många ryska större sorter som gett mera tomatskörd i kg än körsbärstomater och som man kunnat plantera från kruka till frilandsodling under maj månad.

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Körsbärstomater med maximal skörd?
« Svar #3 skrivet: 27 sep-11 kl 04:31 »
Det har blivit allt mera svårt att odla tomater på friland pga av problem med bladmögel.

Lindell

  • Gäst
SV: Körsbärstomater med maximal skörd?
« Svar #4 skrivet: 27 sep-11 kl 06:07 »
Därför använder jag numera murarhinkar och separat jord till tomaterna och ställer dem ute. Det blir förstås mera jobb med bevattning. Det blir skillnad om man separerar potatis och tomat. Tomater i Bromma och potatis på landet.
Tomaten är släkt med potatisen och får oft sjukdomar den vägen.
Det stora tomaterna från fröer jag samlat utifrån har varit härdigare än våra vanliga tomater.
Skall man odla volymer är nog fortfarande växthus bäst och att odla i substrat och näringslösning.

 

Lövåsen

  • Inlägg: 85
    • Södermanland
SV: Körsbärstomater med maximal skörd?
« Svar #5 skrivet: 14 dec-11 kl 11:31 »
Ildi är en mycket god och det blir massssor av tomater på! Klarar att stå på balkong eller mot en vägg i söderläge!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

648 gäster, 2 användare
Karlsdotter, Smålandstokarna

* Forum

* Om tidningen Åter



- För moder jord skull!
/Henrik

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser