Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  40 drönare!!  (läst 943 gånger)

Sanntos

  • Gäst
40 drönare!!
« skrivet: 20 aug-11 kl 11:37 »
Hittade detta på http://naturligbiodling.se/texter/apis_mellifera_for_ever.htm
Den under många år vanligaste föreställningen var att drottningen visserligen parade sig med flera drönare, men att det sällan var fler än 6-8 stycken. Nya undersökningar har visat att det genomsnittliga antalet drönare som tillåts befrukta en bidrottning uppgår till mellan 12 och 20,  (http://www.bio-medicine.org/biology-news-1/For-honey-bee-queens--multiple-mating-makes-a-difference-722-1/), men att det kan röra sig om fler än 40 drönare. Det skall också noteras att en stor del av drönarens sperma, 97%, stöts ut efter en insemination, Koeniger&Koeniger (2000), och säkert stöts det mesta ut även vid naturlig parning. Rekordet innehas av Jättebiet, Apis dorsata, i Sydostasien med en parning med 102 drönare, (http://www.sciencedaily.com/releases/2007/07/070719185521.htm).



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

486 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser