Alternativ.nu
Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: Bodhgaya skrivet 18 okt-10 kl 21:33
-
I skrivande stund har mössen (jag hoppas att det inte är råttor) fest i väggen bakom mitt huvud. Då jag precis blivit med hus är det här med möss en ny erfarenhet för mig. Jag har hittat bajs under grunden (huset är på plintar) i gammal isolering som lagrats där som jag tjoffat bort, på vinden fanns det spillning som jag städade bort och sen kom det tillbaka. Under huset i blindbotten finns det många hål att krypa in i, kanske man skulle häfta fast ett väldigt finmaskigt nät där? Men tyvärr kommer jag inte åt överallt. Vi har inte sett nån mus inne än men dom var och åt upp en påse potatis som låg under diskhon. Jag vill helst inte använda råttgift eller fällor. Jag läste att enris skrämmer bort dom men det finns ju tusen och en små ställen att ta sig in i huset på, jag vet inte om jag lyckas täcka precis alla ställen. Vad kan jag göra? Och hur skadliga är mössen? Förstör dom isoleringen i väggarna (mineralull) och utgör dom andra risker?
Allt gott / Tomas
-
Skaffa katter! Absolut enklast och det mest effektiva om man inte vill hålla på med gift och fällor. :-[
-
Det är helt omöjligt att hålla möss borta från äldre hus! Katter får man skaffa, och fällor inomhus i tex vaskskåp om man får problem där. Tror jag tog nio stycken på raken i fälla när vi precis flyttat hit! Nu har vi två katter, men mössen kommer fortfarande fram nu mot hösten, men inte i de mängderna! En eller två i vaskskåpet, sen håller det sig ett tag! Fast i väggara hör man ofta att det springer :P
-
Hej. Täta så mycket du kommer åt, finns finmaskiga musnät att köpa som är effektiva. Om de , alltså mössen har ätit upp dina potatisar under diskbänken ska du titta där under. Under diskbänkar , järnspisar brukar de hitta ställen att ta sig in på. Under diskbänken kan du foga igen alla småhål med tex elastisk fog. Om hålen är stora funkar det bra att spika fast masonit. Något annat som faktiskt fungerar är elektriska eller batteridrivna musskrämmor. De kostar en del men är faktiskt riktigt bra. Tänk också på att gamla väggventiler behöver bytas då musnätet i dessa ofta är sönder , det var ialla fall mina. Tyvärr gör mössen skada på isolering mm men vi som bor i gamla härliga dragiga hus får vänja oss att leva tillsammans med dom och gilla läget ( svårt ibland ). Lycka till :)
-
Tomcat betesblock är bra mössen blir mumifierade och luktar inte, lägg det bara så att andra djur inte får tag på det, de brukar bära hem så mycket de kan till bohålan. De hamstrar när det finns gott om mat att bära hem. Annars får man nog leva med dem har jag märkt.
-
Runt vattenledningar och avlopp kan man fylla / preja ned svinto/stålull möss gillar inte att bita i det .
-
När vi tog vårt torp i besittning förra hösten, 1-årsjubileum!, hade det redan befolkats av husmöss inomhus i huset och en grävling under det. Det var ett liv utan like innan vi kom underfund om hur det stod till. Vi var här bara på helgerna och de bofasta fick rå sig själva däremellan. Nu har vi tre katter som dagligen lyckliggör sig själva och oss med sina fångster av sork och andra obestämbara gnagare. Ser därför fram emot hösten och vintern med mer tillförsikt än förra året.
Katter är fantastiska när de får utöva sin jakt.
-
Katter, som sagt var. Sen jag skaffade två katter har huset varit nästan musfritt. :D
Finmaskigt metallnät att täta springor med, och svinto som någon föreslog, funkar bra om man kan klura ut var de tar sig in i huset. Vilket inte är så lätt, de behöver bara några millimeters springa för att ta sig igenom. Men jag fick bort dem från skafferi och vaskskåp genom att täta punktvis.
Men inget är så bra som levande musjägare!
-
Stackars möss :) Jag vet inte vad jag ska göra, jag vill ju helst inte döda dom små stackarna. Katter är grymma, dom tar ju även fåglar och ekorrar! Jag ska testa enris och kanske en såndär elektrisk sak som skrämmer bort dom. Då kanske dom väljer grannens hus istället ;) Tack för alla tips, jag visste inte att det fanns speciellt musnät och jag ska kolla ventilerna också. Allt gott!
-
Stackars möss :) Jag vet inte vad jag ska göra, jag vill ju helst inte döda dom små stackarna. Katter är grymma, dom tar ju även fåglar och ekorrar!
Nej, katter är inte grymma. De är katter och följer sin kattnatur.
-
Stackars möss :) Jag vet inte vad jag ska göra, jag vill ju helst inte döda dom små stackarna. Katter är grymma, dom tar ju även fåglar och ekorrar! Jag ska testa enris och kanske en såndär elektrisk sak som skrämmer bort dom. Då kanske dom väljer grannens hus istället ;) Tack för alla tips, jag visste inte att det fanns speciellt musnät och jag ska kolla ventilerna också. Allt gott!
Visst är naturen "grym" men en katt klarar knappast, trots sin goda jaktinstinkt, fånga fåglar resp ekorrar som är friska och intakta utan det är redan utslagna individer som får hjälp till sin himmel via katten. Det är liksom livets och naturens gång...
-
Men vad händer om jag inte tar kål på dom och dom fortsätter att bo i väggarna? Blir dom flera hundra? Jag väntar helst med katt och försöker med enris bl.a.
-
Kåken kommer att bli väldigt kall sedan mössen byggt gångar runt i alla väggar
-
Men vad händer om jag inte tar kål på dom och dom fortsätter att bo i väggarna? Blir dom flera hundra? Jag väntar helst med katt och försöker med enris bl.a.
De nöjer sig inte med att bo i väggarna! Finns det inget som tar kål på dem så bosätter de sig snart i garderober (bygger bo med dina kläder, täcken, handdukar... :-X) och skafferier! Vanliga slagfällor är inte grymma, de dör på en bråkdels sekund. Gäller bara att kolla de ofta så det verkligen inte sitter någon fast i tassen eller nått... Ahlgrens bilar ska vara bästa betet har jag hört :D
-
När jag växte upp hade vi väldigt mycket möss. Jag tycker synd om dem men efter att de förstört alla mina barndomsminnessaker genom att bygga bo i varenda j*vla kartong tvekar jag inte att döda dem. Vaknade även mitt i natten en gång av att en av de små j*klarna bet mig i mitt finger. Kunde heller knappt sova på nätterna p.g.a. att de åt och sprang omkring i väggarna hela nätterna.
Vi hade katter men det hjälpte inte ett dugg, och eftersom vi hade katter ville vi inte ha råttgift.
Mitt råd är att utrota dem innan de förstör dina ägodelar.
-
Visst är naturen "grym" men en katt klarar knappast, trots sin goda jaktinstinkt, fånga fåglar resp ekorrar som är friska och intakta utan det är redan utslagna individer som får hjälp till sin himmel via katten. Det är liksom livets och naturens gång...
Vad som är grymt och inte skulle jag säga ligger i betraktarens öga, men visst skulle jag säga att mina katter är grymma då de leker ihjäl mus efter mus :(
Om man får vara petig så måste jag säga att jag inte håller med om att de bara tar redan utslagna individer. Men visst så är det i sann Darwin-anda så att den bäst anpassade musen överlever....om inte slumpen slår in ;)
Vad gäller musproblemet så har det väl redan kommit in en massa bra tips, men om du vill ha ett dåligt så är det så vår hyresvärd gör: en hink med glykol och tippbräda...det är vad jag kallar grymt :o
-
Om du trots allt inte vill döda mössen finns det ju små burar som man fångar dem i.. sen är det ju bara att åka några mil och släppa ut dem. :P
-
Blanda lervälling med ull, täta alla spinor och hål. blir hårt som bara denn och inga möss tar sig genom. Glöm inte att ta bort golvliser och täta mellan golv och vägg. Där brukar det vinnas kryphål. Fördelarna är uppenbara, inga gifter, inget dödande. o:)
-
Är nyfiken jag med. Här i Norge har vi kalas varje natt. Jag får ingen sömn, misstänker dock att det är råttor då jag hittade en takråtta i källaren för ett tag sen och jag har bott med möss förr och de låter inte lika mycket enligt min erfarenhet.
Vi har två katter som roar sig med att ta sork på åkrarna, och någon skogsmus. De har aldrig visat upp en råtta i alla fall och de kunde inte bry sig mindre om kraffsandet i väggarna.
Eftersom vi har katter och hund går råttgift bort. Vill inte riskera att katterna äter en mus/råtta som dött av råttgift och vår hund äter gärna resterna från det katterna lämnat (urk)
Hur sätter ni musfällorna så att katterna inte kan göra illa sig? Har flera i källaren som gapar tomma varje dag. :/
-
Somliga katter tar råttor, andra inte.
Om du nu vill skydda dina husdjur från att gå i fällorna, ett bra sätt är att såga ett lagom hål i kanten på en tung trälåda exempelvis och sedan ställa ut någon/några fällor på golvet, och lägga lådan uppochner över fällorna. Det finns bra plastfällor både för möss och den större varianten för råttor, jag har använt de stora råttfällorna med framgång på jobbet, yrkesmördaren (eller Anticimexgubben kanske han var :P ) lärde mig att burkkattmat är ett utmärkt bete.
-
Somliga katter tar råttor, andra inte.
Om du nu vill skydda dina husdjur från att fällorna, ett bra sätt är att såga ett lagom hål i kanten på en tung trälåda exempelvis och sedan ställa ut någon/några fällor på golvet, och lägga lådan uppochner över fällorna. Det finns bra plastfällor både för möss och den större varianten för råttor, jag har använt de stora råttfällorna med framgång på jobbet, yrkesmördaren (eller Anticimexgubben kanske han var :P ) lärde mig att burkkattmat är ett utmärkt bete.
Vad smart! Egentligen självklart, att jag inte tänkte på det med lådan :)
Ska genast gillra nya fällor där jag hört dem som mest. Måste nog köpa större fällor.
Varför tar inte katter råttor ibland? Är de förstora? Min katt tar gärna trastar och skator som ju är jättestor ibland :s Även hackspettar vilket jag tycker är jätteobehagligt eftersom de blöder blått blod?!
Blir garaget nästa för att bygga lådor, tack igen!
-
Kul att du tycker idén är användbar, jag har gjort precis så i källaren (muskräken har tuggat på potatisen >:( ), och katterna kan inte komma till källaren annat än när de smiter in om någon människa går dit.
Jag skulle tro att somliga katter tycker att råttorna är för ilska för dem, en uppretad råtta är inte gullig att tas med, en katt måste vara mycket snabb och kunna döda på direkten.
(Här kom protester när jag skrev om huruvida katter tar råttor eller ej...lite olika vilken dialekt en har, här säger di ofta att den lille är en råtta och den store är en sork, men ska det pratas rikssvenska är den lille en mus och den store en råtta...)
-
Den dansk svenska gårdshunden är annars avlad till att ta råttor (rasen kallades förut för just råttehund).
Däremot är det ingen risk för ekorrar och fåglar som är smarta nog att hålla sig uppe i trädet.
-
Hej!
När vi flyttade in i vårat hus på landet kryllade det av möss. De var nästan tama! Raskt skaffade vi två bond-honkatter (det vet ju alla att det honliga könet är mer effektiv än det hanliga ;)och nu finns inte en mus så långt ögat kan nå! Spiller vi hönsmat i trädgården så ligger det kvar där nästa dag. Det finns inget effektivare än katt! De är som om mössen vet om att katter bor där och håller sig undan. Lockar man med fällor och gift kommer det bara fler och fler och fler.
Underskatta inte katten som ett nytto-djur! Och fåglar ska man inte mata så katten kommer åt och lurpassa.
MVH Bellaman
-
Hej!
När vi flyttade in i vårat hus på landet kryllade det av möss. De var nästan tama! Raskt skaffade vi två bond-honkatter (det vet ju alla att det honliga könet är mer effektiv än det hanliga ;)och nu finns inte en mus så långt ögat kan nå! Spiller vi hönsmat i trädgården så ligger det kvar där nästa dag. Det finns inget effektivare än katt! De är som om mössen vet om att katter bor där och håller sig undan. Lockar man med fällor och gift kommer det bara fler och fler och fler.
Underskatta inte katten som ett nytto-djur! Och fåglar ska man inte mata så katten kommer åt och lurpassa.
MVH Bellaman
Hm vi som ska in och köpa hönsmat imorgon och tänkte köpa nå fröbollar till småfåglarna. Är det dumt det?
Kan tillägga att vår hankatt brukar sova i det lilla fågelhuset mitt i trädgården :P Vi kanske bara lurar in dem i en säker död :s
Och spiller småfåglar så det blir frön på backen och drar till sig ännu mer möss/råttor?
-
Jag kör med detta på gården! http://eihager-engvall.com/product.asp?prod=358 (http://eihager-engvall.com/product.asp?prod=358) Funkar fint!. Jag har även en sådan här å http://skadedjursfri.se/product.asp?prod=362 (http://skadedjursfri.se/product.asp?prod=362) Funkar också riktigt bra =)
-
Hm vi som ska in och köpa hönsmat imorgon och tänkte köpa nå fröbollar till småfåglarna. Är det dumt det?
Kan tillägga att vår hankatt brukar sova i det lilla fågelhuset mitt i trädgården :P Vi kanske bara lurar in dem i en säker död :s
Och spiller småfåglar så det blir frön på backen och drar till sig ännu mer möss/råttor?
När vi hängde upp talgbollar så spilldes det en hel del och många småfåglar åt därför direkt från marken och då blev det raskt rov för våra "supereffektiva" honkatter! Därför matar vi numera småfåglarna inne i hönsgården med lite nät under så inte hönsen äter allt för mycket småfågelbajs.. :)
-
Var försiktiga med glykolen när ni har djur. Det är dödligt för bl a hund.
-
Var försiktiga med glykolen när ni har djur. Det är dödligt för bl a hund.
För katter och höns med och de dricker oftast gärna då det smakar sött :/
-
Min siames plockade just en mus i KÖKET!
Låter inte så trevlig att ha möss springandes så här inomhus, men jag har faktiskt inte sett ett endaste spår av dem denna gången!
-
Min siames plockade just en mus i KÖKET!
Låter inte så trevlig att ha möss springandes så här inomhus, men jag har faktiskt inte sett ett endaste spår av dem denna gången!
Var någon annanstans än på alternativ.nu skulle man kunna läsa något sådant?!
Näe, jag ironiserar inte utan är istället glad och tacksam över den öppenhet som råder, för visst råkar man ut för både det ena och det andra i sitt liv som lantbo...
:)
-
Min siames plockade just en mus i KÖKET!
Låter inte så trevlig att ha möss springandes så här inomhus, men jag har faktiskt inte sett ett endaste spår av dem denna gången!
Där har du orsaken bakom att min mamma som inte alls gillar/är så för djur plötslig en dag kom hem med två katter ;)
Jag har ALDRIG sett en kvinna skrika så fruktansvärt skräckslaget som när det kom en mus springandes genom köket :P HAHA
Och det härmed hon och hankatter. Jag måste hålla med. Mammas hankatt blev brutalt förnedrad när en mus skrämde skiten ur honom en gång i vårt vardagsrum. Jag skrattade så jag grät och katten gömde sig under soffan och skämdes. Honkatten var dock en killermachin ;)
-
Vi har väldigt mycket möss under vår diskbänk. Än så länge har vi tagit 35 st. de två senaste månaderna. Vi har blå/gula plastfällor. Eftersom vi tar så många så köpte jag fler musfällor, men den här gången grå/röda. Inte en j*kel har fastnat i dessa fällor. Tydligen föredrar de den andra.
Det är ett ganska stort hål runt avloppsröret som jag antar att de kommer upp igenom. Funderar på hur jag ska kunna täta där. Om jag tar svinto eller stålbollar och lägger runt går det ju skapligt lätt at ta bort om det skulle bli något fel på röret. Vill inte spackla eller annat krångligt ifall det blir något fel. Får se vad jag gör åt saken. Än så länge håller de sig i stort sett bara där i alla fall. Man får vara glad åt det lilla. ;D
-
Det är ett ganska stort hål runt avloppsröret som jag antar att de kommer upp igenom. Funderar på hur jag ska kunna täta där. Om jag tar svinto eller stålbollar och lägger runt går det ju skapligt lätt at ta bort om det skulle bli något fel på röret. Vill inte spackla eller annat krångligt ifall det blir något fel.
Finmaskigt metallnät funkar bra.
-
Aluminium, typ läskburkar, funkar också :)
-
Nä nu ska de j**larna dö! Hela natten har de små monstrena sprungit/kanat ner för snetaket ovanför våran säng! Jag var fortfarande VAKEN när kl var 8 så det var bara att kliva upp. Så här går jag omkring som ett lik och surar över att katterna inte gör sitt jobb:(
Imorgon ska vi åka och köpa råttfällor för det kan omöjligt bara vara små möss. De låter ENORMA.
Hoppas bara jag hittar bra råttfällor som dödar dem omedelbart för jag skulle självdö om jag blir tvungen att slå ihjäl en skadad råtta. klart jag gör det men ush. Jag är så jäkla blödig :/ Och så skulle jag gå runt och undra över hur länge den stackars råttan satt fast, skadad i den äckliga fällan :(
-
vi köpte för en månad sedan en liten elektisk sak som man sätter i uttaget och gör några små ljud som de inte tycker om. Vi har hade möss som prand inanför väggarna och typ hade disco . Nu har vi inga möss mer tack vare den :)
-
vi köpte för en månad sedan en liten elektisk sak som man sätter i uttaget och gör några små ljud som de inte tycker om. Vi har hade möss som prand inanför väggarna och typ hade disco . Nu har vi inga möss mer tack vare den :)
Funkar de verkligen? Funkar de i längden? Känns som att det ska vara som med allt annat, att de vänjer sig och struntar i ljudet efter ett tag :/
-
jo det har funkat bra vi köpte en till och har den i hönshuset, ingen råtta har varit där och förstört el tagit någon kyckling, :)
-
de ljudet irriterar dem och de störs av det,
-
de ljudet irriterar dem och de störs av det,
Kan vara värt att tänka på. Har du lust att skriva vilken modell du har? Kan tänka mig att det är som med allt annat, att det finns vissa som funkar och vissa som inte gör det på marknaden :)
-
ska kolla upp det, ;)
-
Som sagt. Elektroniska skrämmor har jättebra effekt. Saknar du el finns liknande skrämmor som går på batteri. En sån har vi på kallvinden och där har vi inga möss.Tyvärr kostar de en hel del men är väl värda investeringen. Skönt att kunna sova utan krafsande i väggarna. :) Finns att köpa på tex coop Forum.
-
Elektroniska gnagarskrämmare är oxå mycket effektiva på vissa människor (jag är en av dem), det känns som om någon ger sig på och börjar kapa i mina öron med en vinkelslip ungefär :-\ .
Mus/råttfällor har en inte för att ens katter är dåliga jägare, utan för att katterna inte kommer in överallt!
-
Elektroniska gnagarskrämmare är oxå mycket effektiva på vissa människor (jag är en av dem), det känns som om någon ger sig på och börjar kapa i mina öron med en vinkelslip ungefär :-\ .
Mus/råttfällor har en inte för att ens katter är dåliga jägare, utan för att katterna inte kommer in överallt!
Jo jag vet :P De är duktiga jägare och som någon skrev så tar de kanske inte råttor alls eftersom de är så stora och aggresiva. Var så surt bara att se katten sova sött när råttorna partajade ovanför när jag själv låg vaken hela natten, haha
-
Tjena!
Var köper ni sådana "elektriska mösskrämmare" ???
-
jag ska kolla upp nu vart jag köpte min, skulle lägga till att man kan ändra ljudet och höja det