Alternativ.nu
Djur => Andra fjäderfän => Ankor och myskankor => Ämnet startat av: Schaman skrivet 28 feb-10 kl 15:43
-
Tycker det är intressant med myskankans spridning över världen i historisk tid och stötte på begreppet "ostindisk and" eller "ostindiska änder". Detta är ju jätteintressant men jag har svårt att hitta källan till informationen. Någon som vet?
Har kommit såpass långt att Carl von Linne skulle ha omnämnt "indiska änder" på sin skånska resa i Torsebro men när jag läser detta kapitel står det så här:
"Kinesiska ankor Faun. 98 voro här tame. En röd bar ring gick omkring ögonen och ögnelocken, vilken drogs fram till nävet. Hanen luktade starkt parfym, men icke så honan."
Vadå kinesiska ankor??
Tacksam för uppgift om exakt var den svenska myskankan omnämns som "ostindisk and" då det är av stort intresse att verifiera detta för en teori som jag spårar...
-
Det råder delade meningar om myskankans härkomst. I England menar man att det var dit den kom och spred sig därifrån i Europa. Men dateringen av Linné är mycket tidigare.
När man seglade till och från Asien, så gick det inte alltid över Godahoppsudden utan även över Kap Horn, pga vindarna.
Man höll inte alltid så noga reda på vad som världen utanför kallades, oftast var det Indien, och det är därför vi har såväl väst som ost indien, som tillsammans omfattade hela världen utom Europa och Orienten samt Afrika.
Linné eller de som berättade om ankorna hade väl inte helt klart för sig var de kom ifrån, nämligen Sydamerika.
Kanske via en Ostindienfarare som gått över Kap Horn.
Ditt citat från Linnés skånska resa är inte exakt vad jag har sett i min upplaga.
Han kallar dem ostindiska "och hanen luktade något lite av parfyme".
-
Intressant att det står annorlunda i din utgåva men det verkar å andra sidan vara vanligt med ändringar i Linnes alla olika utgåvor och alster. Vilken utgåva är det du citerar och står det exakt så som du citerar? På latin??
Här läst jag om den "Kinesiska ankan"
http://sv.wikisource.org/wiki/Carl_von_Linn%C3%A9s_resa_till_Sk%C3%A5ne_1749:_23_maj (http://sv.wikisource.org/wiki/Carl_von_Linn%C3%A9s_resa_till_Sk%C3%A5ne_1749:_23_maj)
Läste någon annanstans att han(Carl Linne) bland annat refererar till andra historiska verk när han initialt beskrev myskankan, till att börja med som: anatra muschiata
Hursomhelst är jag mest intresserad av hur exakt han benämner dem som "ostindiska"? Någonstans har jag läst att han kallade dem "indiska" så det är lite rörigt det här.
Det faktum att det är högst troligt att bl.a. ostindiska kompaniet har en stark inblandning i myskandens/myskankans spridning i världen är ju en ganska bra ledtråd. Följer man dåtida handelsvägar börjar olika bitar att falla på plats.
Sen är en internationell mycket trovärdig teori att "Muscovite Company" skeppade myskänder världen över. Det engelska namnet för myskanka/myskand är ju Muscovy Duck. Skulle även vi fått in myskänder via ostindiska kompaniet så stärks ju den teorin ytterligare om de ursprunligen kallades för ostindiska änder.
Det var tydligen vanligt att man döpte varorna efternamnet på handelsbolaget...
-
Har exemplaret hos mina föräldrar, och jag minns inte exakt upplagan (det är en faksimil från modernare tid).
Myskankan var domesticerad redan av ursprungsbefolkningen Amerika, så det är troligt att det var sådana som kom till Europa. Om jag minns rätt var det 1746 som Linné besökte Torsebro, norr om Kristianstad, där han noterade dem. Det är då det äldsta dokumenterade i tryck.
Det finns de som hävdar att de var först i England, men trots Linnes vaghet med ostindien, så låter väl Moskvaska ankor lite mer malplacerat. Kom de verkligen från Ryssland till England?
Hur det än är med detta måste man ju ha trott att de var ryska.
Ett missförstånd med mysk och mosk kan också vara trolig, mysk ligger pga doften ju nära till hands.
-
I Håkan Hallanders böcker om Svenska lantraser står att myskankan kom med spanjorerna till europa på 1500 talet .Från Syd Amerika .Där den fortfarande lever vild .
Och att den blev väldigt omtyck i områdena runt medelhavet , där den ofta kallades turkisk and .
"-Enligt källa"finnes hon i synnerhet i Astrakan , Turkiet och Persien"
-
Det finns uppgifter på att myskankan kom till Kina på 1700-talet. Det har gjorts DNA-tester för att klargöra spridningen.
http://www.springerlink.com/content/d1l52506111085w5/ (http://www.springerlink.com/content/d1l52506111085w5/)
-
vad jag har läst och fått lära mej så kommer myskankor i från Syd Amerika ?
http://www.greatnorthern.net/~dye/wild_muscovy_ducks.htm (http://www.greatnorthern.net/~dye/wild_muscovy_ducks.htm)
-
Den Svenska myskan delas i tre grupper ;
Svensk lant
Ungersk
Fransk
-
vad jag har läst och fått lära mej så kommer myskankor i från Syd Amerika ?
[url]http://www.greatnorthern.net/~dye/wild_muscovy_ducks.htm[/url] ([url]http://www.greatnorthern.net/~dye/wild_muscovy_ducks.htm[/url])
Ja ursprungligen, den delen är överstökad, och naturligtvis nämnd tidigare.
-
Den Svenska myskan delas i tre grupper ;
Svensk lant
Ungersk
Fransk
Jag håller nog på att det endast är lant, som rimligen kan kallas en inhemsk svensk ras, och tom det är inte helt tveklöst. Att det sedan finns finns andra raser i Sverige gör den inte till en svensk myskanka.
Låter tom lite kul med en svensk ras som heter ungersk eller fransk.
-
Jag har inte påstått att det är samma ras utan tre olika grupper .Jag har heller inte sagt "svenskungerskmysk" eller "svenskfranskmysk" utan hållt isär .
Sluta märk ord !
Svensk lant kom till Sverige redan under 1600 talet och de två övriga mycket senare .
Den Svenska lantmyskan är aklimatiserad till vårt klimat under ca 300 år och på grund av det mer köldhärdig än de andra två grupperna .
-
Det är väl inte att märka. Vem tycker att beligsk blå är en svensk ko, även om den finns härstädes?
-
Skytten: Muscovy Company var ett relativt oberoende handelsbolag som bl.a. har haft goda kontakter med England. Det finns forskare som studerat deras rutter med anledning av teorierna kring myskankans engelska namn.
http://en.wikipedia.org/wiki/Muscovy_Company (http://en.wikipedia.org/wiki/Muscovy_Company)
Det här Faksimilet skulle vara oerhört intressant att se. Har du möjlighet att återfinna detta på något vis? Ursprunglig källa??
Att myskankan kom tidigt till Kina är inte alls särskilt konstigt men extra intressant då bl.a. ostindiska kompaniet hade handelsvägar dit. Det finns också en uppgift om att Myskankorna fanns i Taiwan redan år 1693. En italienare beskrev myskankan som en anka från Cairo (handelsvägar!) år 1603 och den kallades bl.a. för Turkish duck år 1670. Att spanjorerna tog med ett fåtal myskankor till europa från Colombia och Peru första delen av 1500-talet är känt och teorierna är då att de kom till europa via Afrika. Sen kan man ju fundera på om de var dessa som ligger till grund för våra myskankor men troligast är att de inte är det. Men det är också ett faktum att flera handelsbolag idkade global handel och det förefaller inte otroligt att tro att bl.a. Ostindiska kompaniet och Muscovy Company var en del av dem som fraktade myskankor runt i världen. I ett längre tidsperspektiv kan man ana att de hämtades från Sydamerika såväl på väst som östkusten med anledning av alla de namn som Myskankan haft genom historien.
Är personligen övertygad om att historiska handessvägar och hybridationer, med t.ex. The white winged wood duck i ett tidigt skede, kan ge oss bättre kunskap om varför våra myskankor är och ser ut som de gör idag.
-
Skytten: Carl von Linnés resa till Skåne 1749: 23 maj står det..
-
Jag tror inte moskva kompaniet förmedlade sådär mycket myskanka, men det är inte så lätt att veta.
Ibland är det svårt att säkerställa om det verkligen är så att fågeln överenstämmer med det namn som noterats.
Antagligen kom myskankan först till Europa och då så tidigt som 1500-talet. Det är en fågel som sannolikt spreds först till länder med varmare klimat än norra europa, och först något eller några århundranden senare, hade kunnat anpassas för vinterklimat.
De har också här i nyare tid lärst sig att ruva i reden på lägre höjd, de är ju egentligen trädbyggare.
Pärlhöns har genomgått liknande anpassningar, en afrikansk fågel som kunnat anpassas till nordiskt klimat på relativt kort tid (och "vilda stammar" finns).
Kartläggning med hjälp av DNA förekommer ju, för att undersöka hur myskanden kan ha spridits, och från vilket område i Amerika. I Kina säger man att det finns DNA- spår som är unika för en population i Paraguay, i vissa fåglar.
En överföring till Asien över Stilla Havet (av icke europeiska skepp) är nog mindre trolig.
Kommer knappast åt boken före midsommar, men ska försöka komma ihåg att kolla.
-
Återkommer med mer referenser till Muscovy Company teorin och skall fortsätta att söka ursprunget till begreppet "ostindisk and" då jag gärna vill veta hur detta uppstod.
Spridningen av myskankan i världen är intressant att forska vidare i då det finns flera teorier och väldigt splittrad information om detta. Tror personligen fortsatt att handelsvägarna har haft större betydelse än klimat men exakt hur det är vet vi inte idag.
Tycker också att det är kul att frågan verkar intressera många och då flera andra frågeställningar poppade upp i denna tråd skapar jag nya trådar för dessa då de är värda att diskutera.
Min fråga för den här tråden kvarstår tillsvidare: Exakt till vilken källa kan begreppet "ostindisk and" hänvisas till?
-
esten: "Svensk lant kom till Sverige redan under 1600 talet och de två övriga mycket senare "
Intressant! Vilken källa har du till ovanstående information?
-
Under 1800-talet började man att uppföröka de myskänder som fanns i Sverige .
Så Det var under den tiden som man "importerade" nytt blod .
De största importerna skedde så sent som på 1970 talet , främst av den Ungerska typen .
Håkan Hallander har skrivit ett antal böcker om Svenska Lantraser , där finns mycket info. och fler källor om de olika raserna .
Tex Myskandens Historia i Europa , Donikin 1989
Håkan Hallander skriver så här : Ungersk myskanka ; År 1971 importerades ett litet antal ägg av ungerska myskankor från en population som uppenbarligen var av lantraskaraktär . Ur äggen kläcktes en hane och två honor .Denna ras är bra mycket större än svenska lantmyskankor med upp till hela sju (7) kg vikt på äldre hanar och fem (5) kg på motsvarande honor .Färgerna hos ungrarna är samma som svenska , men en skillnad är att stjärten är proportionellt mycket bredare och längre . Vuxna fåglar är bredare och djupare i kroppen än svenska myskankor ,och därmed köttigare .
Rasen har korsats in i Svenska myskankor och i de fall där man har stora myskankor med mindre könsskillnad är de troligen korsade av ungrare .
Rena ungerska finns knappast kvar i landet .
De franska importerades till en annläggning i Simrishamn och troligen av "mulard typ" för korsnings avel .
-
raderat, ett citat ramlade bort... :-[
-
esten. Tack! Har givetvis läst Håkan Hållanders alster och känner till den historien men tycker det fortfarande är en hel del fakta som är höljt i dunkel. T.ex. hur spridningen av den ungerska myskankan gick till..
Skytten: Du var nog inne på rätt spår ändå när det gäller årtalet 1746 men då Var Linne på tripp i Västergötland. Lite lustigt är då att detta då är en tidigare referens till myskanden än den som hänvisats till i den "skånska resan". Har precis hittat een ursprunliga boken i sin helhet men inte hunnit gå igenom alla sidorna ännu. Några 100 sidor totalt på gammalt skriftspråk...puh
Men hittade precis ett omnämnande av "myskänder" i kapitlet om Göteborg. Försöker citera så gott det går vad det står där men reservera mig för smärre felskrivningar då viss text är väldigt svår att tyda. Text följer..........
"ANAS facie nuda papillofa (Faun 98.) fans i Trågården til stor myckenhet; alle woro de hwita, alle små, alle luktade fom moschus, att dede altså måtte wara en mindre varietet, om icke något synnerligit i species."
Har markerat text som är extra svår att läsa med kursivt men hoppas att andemeningen framgår ändå...
Av intresse för mig är då att det verkar ha varit väldigt små vita exemplar han såg i Göteborg och att det fortsatt inte skrivs ett ord om "ostindisk and".
Skall plöja igenom all text och se om det står något mer om myskandanden i verket.
För den som själv vill läsa i originalet kan gå till följande adress och sen bläddra fram till sidan 143.
http://gdz.sub.uni-goettingen.de/no_cache/dms/load/toc/?IDDOC=233372 (http://gdz.sub.uni-goettingen.de/no_cache/dms/load/toc/?IDDOC=233372)
Det är sporadisk svårt att få upp sidan men tidigare idag kom jag åt allt och man kan dessutom spara ner texten till en acrobatfil!
-
Linne 1749 faks. s 122 Linne kallar den kinesisk and
Brehm djurens liv 1926 s 260
Nu är jag inte helt säker men jag har för mig att det är härifrån kopplingen ostindien and kommer
-
esten: Jo, helt klart anar man en naturlig koppling där till "ostindisk and" men det står aldrig så i klartext. Linne hänvisar till sin Fauna Svecia(har precis hittat den också) P 98 och där finns en oerhört kort beskrivning av myskankan som "facie nuda papillosa" och ett fåtal hänvisningar till andra historiska verk. I sistnämnda verk kalla myskanden bland annat Libyisk och indisk and..
Boken av Donkin heter..
The Muscovy Duck (Cairina moschata domestica)
Origins, Dispersal and Associated Aspects of the Geography of Domestication
R Donkin
200 pages, illus. [1989]
A A Balkema
---
Väldigt svår att få tag på men det lär vara ett gediget verk som bl.a. avhandlar myskandens domnestericering. Donkin är en av dem som kollat upp teorin kring Muscovy Company...
-
esten: "kinesisk anka" beskrev han den vid sin skånska resa. Exakt text hittar du längst upp i den här tråden..
-
Tacksam för uppgift om exakt var den svenska myskankan omnämns som "ostindisk and" då det är av stort intresse att verifiera detta för en teori som jag spårar...
Har en källa för "tvärtom", vet inte om det kan vara av nytta?
I en annons i Sveriges Hönstidning 1886 annonseras det från Rosehills Hönsgårdar ut olika sorters ankor; "Rouen, Peking, Ost Indisk och Muskovit".
Detta tyder väl på att man där hade någon annan sorts anka som man kallade för ostindisk?
-
Mmmm: Det var väldigt intressant!
Dels att man kallar något för "ostindisk and" och ännu mer för att det görs en distinkt skillnad mellan denna och "Muskovit" ankan.
Begreppet "ostindisk and" har förmodligen uppstått längre fram i tid, men frågan är hurpass sent.
De 2 raserna ostindisk and och muskovit som det skrivs om kanske var myskankor båda två men av olika typ så att man skilde dem namnmässigt i ren okunskap om den då troligtvis realtivt okända rasen??
-
De 2 raserna ostindisk and och muskovit som det skrivs om kanske var myskankor båda två men av olika typ så att man skilde dem namnmässigt i ren okunskap om den då troligtvis realtivt okända rasen??
Inte så dum teori, men Lagergrén, som gav ut tidningen ifråga och drev Rosehill var ju en av Sveriges första riktiga "rasuppfödare" av både höns, ankor och gäss och en av dem som introducerade (och importerade) en stor del av de då nya raserna från utlandet. Han kallas t.o.m ibland "Den svenska hönsskötselns fader”. Jag är ganska säker på att han hade koll på sina raser.
Ska se om jag kan hitta nåt mer om de här "ostindiska änderna".
-
Mmmm: Kanske den här namnteorin om att äldre handelsbolag satt prefix för myskankan ändå håller...tänker fritt och helt utan substans.
Ostindisk and - Importerad av Ostindiska kompaniet
Muscovit - Importerade av Muscovite Company
De kanske var av olika typ, t.ex. vita eller svarta. Fast att namnet skulle sitta kvar såpass långt fram i tiden efter ostindiska kompaniets avslut känns ju lite konstigt i sammanhanget... Fast å andra sidan kan ju namntraditioner leva mycket länge, se bara på våra ortsnamn.
Spännande värre det här ;)
-
Var har då myskan fått namnet barbarie i från ?
I Italien är det namnet på myskan , men i Frankrike kallas oftast korsningarna så .
hittade den här länken
http://www.poultrypages.com/duck-breeds.html (http://www.poultrypages.com/duck-breeds.html)
Där finns myskan både som barbary och moscovy
East indies är en egen ras om man slår på google , den har varit registrerad sedan mitten av 1800-talet .
-
esten: "Barbary Duck" förefaller vara en benämning som främst används när man ser myskankan som en kulinarisk maträtt. Exakt vad det namnet kommer ifrån vet man inte även om det finns lite lösa men icke verifierade teorier kring detta.
-
I Italien står den uppräknad bland de starkt hotade och utrotade raserna .
-
Ostindisk eller indisk anka har används för att beteckna löpankor.
-
ostindisk anka
http://www.feathersite.com/Poultry/Ducks/BkEast/BRKEastIndies.html (http://www.feathersite.com/Poultry/Ducks/BkEast/BRKEastIndies.html)
-
Kan glädja er mer att jag nu lyckats hitta samtliga ursprunliga källor från Linne som är de tidigaste referenserna vi anar för någon form av anka som troligen kan vara myskanka. Ingenstans nämns det något om en "ostindisk and" eller "ostindiska änder" i hans texter så detta ursprung kommer troligtvis senare från någon annan uppgiftslämnare. Fast vi fick ju en indikation i den här annonsen i tråden som omnämnde "ostindisk and" och sen återstår det att se om det var löpanka, myskanka eller någon annan anka som avsågs. Skulle vara väldigt intressant om det gick frå fram mer uppgifter kring den annonsen...
Skall se om jag göra Linne texterna till bilder istället så får var och en tolka den gamla svenskan och stycket på latin efter eget tycke.
Återkommer m.a.o. med mer information!
-
Hej!
East Indie Duck är den vi kallar för smaragdanka. Ursprunget anses vara Amerika. Det råder stor oklarhet hur rasen uppstått. Kom till England omkring 1850.
För att trassla till det så finns den en anka som heter Australian Musk Duck ( Biziura lobata )
MVH
Jan
-
Å då faller jag tillbaka på teorin om att de histriska handelsbolagen delvis satt namnen på importerade ankor/änder som mer betraktades som "varor". Alltså att "ostindisk and" avser en mer generell beskrivning av en anka/and av blandade raser som sannolikt importerats av handelsbolaget Ostindiska kompaniet. Inte nödvändigtvis det svenska Ostindiska kompaniet men något av dem..
Läste precis att ostindiefararen Götheborg bl.a. lastade 60 ankor och 400 st höns i Kanton innan sin återresa till Sverige. troligtvis då som mat åt besättning men de kanske inte åt upp alla..
-
Man tog hem underliga djur, det finns också en notering att en sjöman från Göteborgstrakten någon gång på 1800-talet tog hem en "negerhöna" från Filipinerna. I ostasien finns flera hönsraser med svart kött, kanske vår svarthöna kan ha påbrå från en sådan införsel.
-
Under 1800-talet började man att uppföröka de myskänder som fanns i Sverige .
Så Det var under den tiden som man "importerade" nytt blod .
De största importerna skedde så sent som på 1970 talet , främst av den Ungerska typen .
Håkan Hallander har skrivit ett antal böcker om Svenska Lantraser , där finns mycket info. och fler källor om de olika raserna .
Tex Myskandens Historia i Europa , Donikin 1989
Håkan Hallander skriver så här : Ungersk myskanka ; År 1971 importerades ett litet antal ägg av ungerska myskankor från en population som uppenbarligen var av lantraskaraktär . Ur äggen kläcktes en hane och två honor .Denna ras är bra mycket större än svenska lantmyskankor med upp till hela sju (7) kg vikt på äldre hanar och fem (5) kg på motsvarande honor .Färgerna hos ungrarna är samma som svenska , men en skillnad är att stjärten är proportionellt mycket bredare och längre . Vuxna fåglar är bredare och djupare i kroppen än svenska myskankor ,och därmed köttigare .
Rasen har korsats in i Svenska myskankor och i de fall där man har stora myskankor med mindre könsskillnad är de troligen korsade av ungrare .
Rena ungerska finns knappast kvar i landet .
De franska importerades till en annläggning i Simrishamn och troligen av "mulard typ" för korsnings avel .
-
Är det två honor, kan de visserligen ge stor avkomma, om man sköter aveln, men annars torde den drunkna i lantrasen. Sådana saker har säkert hänt flera gånger, den tid det funnits myskankor i Sverige.
-
esten: "Barbary Duck"
Det är ändå lite småintressant ändå med detta namn. Som de flesta säkert känner till är det flera länder som fortfarande omnämner myskankor som barbary duck. Men vad beror det på då?
De teorier som jag berörde väldigt kort är att det finns en koppling mellan historiska myskankor och Afrikas västra och nordvästra kust. Den kusten kallades under de stora sjöfartsåren för "Barbary coast" och var en naturlig "uppladdningsplats" för de skepp som kom från när och fjärran. Inte minst alla nationer som till skillnad från Spanjorerna äntrade sydamerika från det östra hållet men även alla handelsfartyg som rundade afrika mot ostindien och Kina...
Återigen finns det en stark koppling mellan kolonialism, handel med varor och människor och mitt i den smeten befann sig högst troligt våra förtida europeiska myskankor. Sågs de enbart som mat eller även som handelsvaror? Vem vet...men de fanns garanterat i trakten av Barbary coast som många passerade.
http://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_Coast (http://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_Coast)
Ni som läst mina tidigare inlägg i tråden har säkert noterat att de första myskanorna som kom till europa sannolikt kom via Afrika.
-
De första myskankorna kom nog direkt från Amerika, men det hindrar ju inte att de myskankor som lever nu inte härstammar från 1500-talet, utan kan ha kommit in senare, i den triangelhandel som gick mellan Gamla och nya världen, när slavtarfiken var som högst.
Sådant är ju väldigt svårt att fastställa.
-
De första fåtal myskankorna som spanjorerna tog ända hem till Europa kom via Afrika som det verkar just nu. Oavsett så kom dessa få högst sannolikt i vart fall inte till Sverige eller norden.
-
Har slitit med ursprungsuppgifterna från Carl Linné som berör myskankans första skriftliga omnämnade kopplat till svensk närvaro.
För att ni själva skall kunna granska och tolka texterna har jag lagt upp dessa som bilder då det ibland kan vara svårt att tyda vad det står. Kommer komplettera detta inlägg med kommentarer och förtydliganden när jag är lite piggare..
A-CL
Fauna Svecia (1746) Anm. Omnämnade om Myskankan som dock inte refererar till Svensk existens. Värt att notera ändå då Linnés två resor refererar till beskrivningen.
(http://cohors.se/forskning/pub_FaunaSvecica1746_ok.jpg)
B-CL
Linnés första omnämnande av myskankor i Sverige, Göteborg år 1746. Citat från Västgöta resa.
(http://cohors.se/forskning/pub_WestgotaResa1746_ok.jpg)
C-CL
Linnés resa till Skåne år 1749 omnämner en kinesisk anka som hänvisas till myskankan i Fauna Svecia(http://cohors.se/forskning/pub_Skanskaresa1749_ok.jpg)
D-CL
Till sist en repetion av Fauna Svecia i Systema Naturae år 1758
(http://cohors.se/forskning/pub_Systemanaturae1758_ok.jpg)
Som sagt...jag får komplettera detta inlägg när jag har lite mer tid då det finns en del att reflektera över. Inte minst det faktum att han inte omnämner myskankorna som ostindiska änder med ett enda ord.
Till er vetgiriga kan jag varmt rekommendera att läsa Linnés resebeskrivningar i sin helhet då det är mycket intressant läsning i största allmänhet samt för att det även omnäns andra fjäderfän.
Underlaget till citaten/texterna ovan är inhämtade från den förnämliga webplatsen
http://gdz.sub.uni-goettingen.de/ (http://gdz.sub.uni-goettingen.de/)
Där kan ni läsa dessa böcker i sin helhet och så finns det en hel del annat matnyttigt även om myskankor. T.ex. vissa av de som Linné refererar till i Fauna Svecia och som hade den goda smaken att beskriva myskankorna mer i detalj.
-
De första fåtal myskankorna som spanjorerna tog ända hem till Europa kom via Afrika som det verkar just nu. Oavsett så kom dessa få högst sannolikt i vart fall inte till Sverige eller norden.
Nej dessa få kom säkert inte hit. Men nog tycker jag att det är högst sannolikt att myskankan har haft en liknande spridningsväg och spridningstid som kalkonen. Alltså från Syd/Mellanamerika till kolonialländerna i västra Europa. Först var nog Spanien på 1500-talet. För kalkonernas del tog det sen ca 150 år för dem att anpassa sig och sprida sig till Skandinavien, först till Danmark och sen till Sverige. Så var det med kalkonerna och så borde det rimligtvis också varit med myskankorna.
-
Om nu myskan kom till Spanien (som ett land) på 1500-talet , så var det nära till hands att de snabbt spreds till Frankrike med tanke på deras kulinariska intresse .
Och under den tiden hade Sverige mycket stort utbyte med Fransk Adel med många Franskättade släkter i Sverige . Så då är det ju troligt att myskorna "följde med " som exlusiva och exotiska inslag (status) till dessa herresäten , liksom påfåglar m fl. och därifrån spridit sig .
Som gåvor eller kanske tom lön åt trogna anställda .
-
Om nu myskan kom till Spanien (som ett land) på 1500-talet , så var det nära till hands att de snabbt spreds till Frankrike med tanke på deras kulinariska intresse .
Och under den tiden hade Sverige mycket stort utbyte med Fransk Adel med många Franskättade släkter i Sverige . Så då är det ju troligt att myskorna "följde med " som exlusiva och exotiska inslag (status) till dessa herresäten , liksom påfåglar m fl. och därifrån spridit sig .
Som gåvor eller kanske tom lön åt trogna anställda .
Mycket möjligt.
-
Myskankan (Canard de Barbarie) finns dokumenterad i Frankrike redan 1555.
Bortsett från detta är det värt att beakta att Myskankans spridning över världen blev hastig och stor efter upptäckten av Sydamerika. Min teori är att det på grund av all sjöfart som fanns under kolonialiseringen och merkantilismen påskyndades främst i de sjöbruna handelsvägar som existerade.
Spanjorerna fick nog hem ett antal ända till Europa och även då var myskankan helt okänd i t.ex. Kina då de hade en rutt som gick förbi detta lande. Dock angjorde de i handelstäta indonesien...
Kort efter att Spanjorerna våldförde sig på västra/nordvästra sydamerika kom andra europeiska länder på att en östra sidan var tillgänglig(där fanns också Myskankor!), t.ex. Portugiserna, Fransmännen, Engelsmännen och Holländarna.
Högst troligt tog även de med sig diverse fåglar från kontinenten hem till Europa via Barbary Coast på nordvästra Afrika. Men att de tog med sig dessa som varor känns ändå tveksamt då det troligtvis var andra rikedomar som hade ett högre värde. Ju mer jag funderar på allt ju mer övertygad blir jag om att de allara första myskankorna till havs sågs som en ren matresurs för långtidsresenärer till havs. I teorin kanske en del överlevde även detta och en del på grund av att man ville vissa upp exotiska djur i sin hemmahamn.
Exakt när myskankorna första gången kom till Sverige vet vi inte idag men det äldsta dokumenterade "bevis" vi har är Linnés omnämnande om Myskankor i Göteborg på sin resa i Västergötland anno 1746. Att värdarna för Linne i Göteborg tillhörde ostindiska kompaniet som hade sin bas i Göteborg är värt att notera även om det saknar betydelse i beskrivningen.
Det andra kända dokumenterade fallet av myskanka i Sverige är de som Linne beskrev på sin Skånska resa anno 1749 i trakten av Torsebro. Att myskankan där omnämns som "Kinesisk anka" är intressant då det direkt ger kopplingar till ostindiska kompaniet. Hur skulle de annars ha kommit hit?
Ostindiska Kompaniet (det svenska) var verksamt mellan 1731-1813 och jag skulle inte bli förvånade om vi hittar nya bevis för myskankans existerns i början av 1730-talet. För att hitta dessa bevis krävs sannolikt ett gediget arbete med att sätta sig in i allt material som finns om ostindiska kompaniet.
Nästa mission blir att sätta sig in i hur andra ostindiska "firmor" från t.ex. Tyskland, Holland och England hanterade eventuell ank import och dessa handelsbolag var ute betydligt tidigare än det svenska.
Sen skulle jag inte bli förvånad om vi inom ett decennium hittar ytterligare någon importväg via närliggande länder och har vi tur återfinns någons skrift, tavla, målning etc. som styrker en ännu tidigare existens av myskankor i Sverige.
Fram till dess är det myskankorna i Göteborg 1746 som gäller tills annan information har kommit fram.
Hoppas att fler än mig känner intresse för våra myskankors historia och vördnad för deras förfäders prövningar i sina resor till norden.
-
1735-1738 befann sig Linné i Holland och troligtvis var det där han första gången fick se myskankor. Hittade precis information om att det fanns "myskänder" Linnés trädgård i Uppsala år 1769 Undrar var han köpte dem någonstans...
http://www.marcstrom.com/uppsala/linne.html (http://www.marcstrom.com/uppsala/linne.html)
-
Det finns många teorier just om myskankan. En del arkologiska fynd säger att den fågel indianerna hade inte skillde sig från den vilda särskillt mycket.
Det finns de som menar att den myskanka vi känner, har kommit till Europa via Filipinerna och Afrika. Ankan skulle också då ha blivit hybridiserad, då man korsat med närstående andra arter, där det ibland blir fertil avkomma. Dessa har sedan korsats in i myskankor igen, och man har fått tillbaka fertilitetens kvalite, men fört över en del gener från andra arter, som fått myskankan att bla bli större. Vissa menar att detta skett i Asien.
De arter man har i åtanke är Comb Duck och White Winged Wood Duck (har inga svenska namn).
Detta nämns på flera webb-platser, men det går inte alltid att läsa allt, förutom en sammanfattning, om man inte är prenumerant.
En sida som lite behandlar ämnet
http://www.avianweb.com/muscovyduck.html (http://www.avianweb.com/muscovyduck.html)
-
Hej!
Comb Duck Sarkidiornis melanotos ( Underarter melanotos eller sylvatica )
White-winged Wood Duck Cairina scutulata
Man kan också tänka sig att myskankan korsats med Cairina hartlaubi i Afrika. Men varför använda mindre fåglar för att få fram en större myskanka? Storlek på djur brukar gå bra att få fram genom selektion så jag tror knappast att det funnits någon anledning till hybridisering.
MVH
Jan
-
Det behöver inte vara orsaken till att de korsats(om de nu har), utan ett resultat i efterhand.
Korsningar med mindre exemplar behöver inte alltid betyda att avkomman blir mindre, utan den kan bli större.
Släktskapen inom "Cairininae" är omtvistat och man kanske för över till andra familjer, tom olika.
Selektion för större fåglar har skett framgångsrikt i Ungern.
Den ras vi kallar för Svensk Lantras blev till för ca 35 år sen, genom att man bestämde att det fanns en lantras, och då tyckte man väl till hur den skulle se ut också. Sedan skapas avvikarna som skiljer sig från den, och det behöver varken vara hybridisering eller import för det.
-
nu hinner jag inte läsa igenom allt som skrivits på denna tråd men tänkte bara beträtta ang myskankans olika namn och ursprung..
var inne på naturhistoriska museet i göteborg idag och såg två uppstoppade myskankor bredvid varandra. på den till vänster stod där myskand MEN på den till höger stod där turkisk and. nu kunde jag i inte läsa mer vad där stod på dom små gula lapparna under ankorna då det stod på gammal svenska och det är precis jag kan läsa vanlig svenska ;) en liten kul greg jag ville berätta bara. ska försöka lägga upp ett foto på dom den.
-
dazza: Oj, nu skäms jag lite..
Har ju varit där hur många gånger som helst men missat dessa. Dags för ett nytt besök :)
Tack för tipset!
-
Yes, den som söker han finner....
Hittade något mycket spännande i äldre skrift idag som har med Linné spåret att göra. Södertälje 1741 (Fittja/Vårby)!?! Återkommer...
Ett tips till alla är därute som har en smula nyfikenhet för myskankornas äldsta historia i Sverige är att kolla efter bilder/material hos rikemän/adel under 1700-talet. Det har funnits ett antal samlingar runt om i landet och vem vet, kanske ytterligare spår finns där i resterna av deras privata zoo samlingar.
Sen tror jag fortsatt benhårt på att ostindiska kompaniet haft en stor betydelse för myskankans införande/spridning i Sverige. Mocklis mig som har nära till Göteborg och den historia som detta handelsbolag har lämnat efter sig i historisk tid. ;)
-
”Methodus avium Sveticarum”
Ett manuskript eller snarare ett första utkast till en systemering av fåglar i Sverige av Linné som av någon orsak aldrig blev publicerat. Han hämtade inspiration och kunskap genom att bl.a. i detalj studera sin mentors (Olof Rudbeck d.y 1660-1740) ”Fogelboken” (endast faksimilutgåva 1985) men också all annan litteratur som fanns hos Rudbeck. Fogelboken var för sin tid ett hypermodernt och gediget vetenskapligt arbete med vackra illustrationer över fåglar i Sverige.
Två år senare var ett första utkast klart i Linnés anteckningsbok. Året är 1731.
*Methodus avium Sveticarum*
År 1733 försökte han få stöd att publicera underlaget med mer än 300 fåglar beskrivna men så blev aldrig fallet. Istället kom hans material att bli en form av en ornitologisk resedagbok som han under kommande år kompletterade med ytterligare information i form av lösa blad och noteringar till den ursprungliga lilla boken.
År 1735-1738 var Linné på sin Europa turné med Holland som bas.
År 1746 beskrev Linné Myskankan för första gången i sin resa till Västergötland, i Göteborg samt i verket Fauna Svecia vilket i sin tur låg till grund för Systema Naturare 1768.
Nu kommer det intressanta!
Linnés manuskript/dagbok ”Methodus avium Sveticarum” publicerades till slut av en Einar Lönnberg år 1908. Innehållet är en direkt avskrivning av Linnés ornitologiska resedagbok med kommentarer samt infogade texter från de lösa blad som infogats till denna. Boken kan laddas ner i sin helhet på följande adress:
http://www.archive.org/download/http://www.archive.org/details/carolilinnaeimet00linn (http://www.archive.org/download/http://www.archive.org/details/carolilinnaeimet00linn)
Det faktum att Linné inte omnämner Myskankan i sin första version framgår mer än tydligt då den ursprungliga texten är återgiven med större text i Lönnbergs verk. Detta är ett intressant faktum då det då även borde innebära att myskankan inte heller var omnämnd av Olof Rudbeck d.y. och vi kan ana oss till att eventuella myskankor i Sverige inte var kända innan år 1733 i landets naturelit bland forskare!
Läste i Lönnbergs återgivna text och stannad upp under beskrivningen av Stor Swärter (en helt annan ras!) där det finns infogat ett stycke och en notering som inte hör till sammanhanget och m.a.o. bör vara en text som Lönnberg satt in där han trodde den hörde hemma. Texten antyder då att det handlar om en lös lapp som lagts i dagboken.
Texten följer:
Anas canina Ald. Will. 294 Anas Libyea Ald. Bellon. AVill. 294.
Au: moschata an canina Ald. Will. 294. LXXV. Anas moschata
Raj 150. 0. odorem spirat moschi. ex anatibus maxima. alba erat.
supra nigra magnis albis maentis. frons ocb käfftar-. nuda papillosa,supra nasum hine velut cornuta. mas |habet| pone collum (medium)tubereula papillosa.
Slut citat (med reservation för smärre fel i avskrivningen)
Höll på att ramla av stolen när jag genast kände igen delar av texten i Linnés Fauna Svecia (1746)och det råder ingen tvivel om att anteckningen beskriver myskankan. Alltså det första utkastet Linné alls har haft gällande myskankan!
Stirrade på texten och zoomade in stycket ännu en gång för att se allt mycket klarare. Jo, texten stämmer och dessutom är stycket inte numrerat (som de övriga raserna) samt ingår inte i index. Men det står något längst ner till höger också i kursiv stil (anteckning av Linné!). Zoomar in ännu mer…
”I Wårby”
Höll på att ramla av stolen igen men hämtade mig snart och började fundera på vart det här Wårby ligger någonstans. Efter diverse efterforskningar kom jag fram till att Wårby är dagens Vårby som ligger nära Fittja i närheten Södertälje. Men varför noterar Linné ner detta under sin beskrivning av Anas Papillosa? Var Linné alls i Wårby?
Efter ytterligare eftersökning hittade jag ytterligare information som gjorde mig alldeles matt av glädje. Linné har bevisligen varit i trakten Wårby på sin färd till Öland och Gotland. Närmare bestämt i Fittja krog där de fick vänta länge på nya hästar…
15 maj 1741
”Efter sex fierdedehls mihls resa kom wi till Fettia [Fittja krog], där wi länge wäntade på hästar, och efter twå mihl til Södertellie.
SÖDERTELLIE Stad är en liten fläck, liggande uti en däld, emellan twenne högder på en sandachtig och mofull tracht, sträckandes sig ut efter längden af dälden. Mälaren ligger på ena sidan och Saltsjön hade communication med Staden på andra medelst en wik, som åhrligen mer och mer grundar sig igen, at man redan på en fierdedehls mihl ei med fartyg til staden komma kan. Landet blef härifrån mer och mer habitabelt […]”
Slut citat
Linnés enda dokumenterade vistelse i trakten av Wårby var i maj året 1741 och då noterar han ”I Wårby” under beskrivningen av myskankan!
Funderar vidare..
Någon gång efter 1733 skriver Linné(eller någon av hans apostlar) en lapp med en första vetenskaplig beskrivning av myskankan. Beskrivning överensstämmer i stort med den som sedermera publicerades i Fauna Svecia 1746 och innehåller detaljerade källhänvisningar. Hmm, skulle inte tro att Linné skrev ner källorna i sitt pausstopp vid Fettja krog då dessa böcker sannolikt inte var med på resan. Kanske inte heller han skrev den första beskrivningen av myskanka baserad på något han sett i Sverige utan snarare på sin vistelse i Holland och Europa under åren 1735-1738? Förefaller inte alls otroligt då myskankor borde vara betydligt mer kända i den dominerande sjönationen under 1600-1700-tal med t.ex. Dutch West India Company som bl.a. trafikerade den Holländska kolonin ”New Holland” i Sydamerika.
Men under Linnés enda resa genom Wårby/Fittja fick han troligtvis syn på myskanka/myskankor i Sverige för första gången då hans notering ”I Wårby” under ”Anas Papillosa nuda facie” känns mer än en tillfällighet.
Exakt hur det är vet vi inte idag men visst är det spännande ;)
-
I boken svenska lantraser så talas det om ett brev från 1658 .
Det är skrivet till Engeltofta i skåne och omtalar ostindiska änder .
Men Håkan har aldrig lyckats verifiera källan till det brevet .
-
Hej!
Ostindiska änder kan eventuellt avse Mignonankor. Man tror att holländarna hittade dessa någonstans i Asien. Ingen vet när de kom till Holland. Man vet att japanska dvärghöns fanns i Holland på 1600-talet så det kan även ha importerats dvärgankor.
MVH
Jan
-
Visst kan man få vissa indikationer på när myskankan kom först, eller senare till Sverige, för det bör ha skett vid flera tillfällen.
Det är ändå svårt att dra slutsatser av det beträffande den ras som betäcknas som lantras idag. Under tidigare epoker kunde det tom vara lättare att stöta på myskankor som sjöfarare, och ta hem, än att hitta dem eller ens känna igen dem från något man sett eller hört talas om i Sverige.
Lantrasen bestämdes (som ras) i sen tid, och det är givetvis omöjligt att spåra dem som ättlingar till de allra först anlända.
-
I boken svenska lantraser så talas det om ett brev från 1658 .
Det är skrivet till Engeltofta i skåne och omtalar ostindiska änder .
Men Håkan har aldrig lyckats verifiera källan till det brevet .
Intressant! De utgåvor jag har läst av Hallander omnämner endast årtalet 1658 men inget om något brev. Vart finns det brevet, vet du något mer om detta??
Rent hypotetiskt skulle det kunna finnas myskanka/myskankor i trakten av danska Engeltofta under 1600-talet men varför skickar då någon information *till* Engeltofta om "ostindindiska änder". Rent logiskt borde väl brevet skickats *från* Engeltofta om det skulle styrka svensk/dansk närvaro av myskand/myskanka i trakten. Fattar inte riktigt detta... ???
Sen har jag sökt som en galning efter begreppet "ostindiska änder" på såväl svenska som flertalet av andra europeiska språk men hittar inte något konkret om detta direkt är klart kopplat till myskanden/myskankan. Undantaget är då det som refereras till det som Hallander har skrivit..
Det närmaste jag har kommit är holländska "Oostindische eenden" men när jag säker vidare på detta så hänvisas det till flera olika arter och känns mer som en generell benämning på ankor med trolig härkomst från ostindien/indien.
-
nu hinner jag inte läsa igenom allt som skrivits på denna tråd men tänkte bara beträtta ang myskankans olika namn och ursprung..
var inne på naturhistoriska museet i göteborg idag och såg två uppstoppade myskankor bredvid varandra. på den till vänster stod där myskand MEN på den till höger stod där turkisk and. nu kunde jag i inte läsa mer vad där stod på dom små gula lapparna under ankorna då det stod på gammal svenska och det är precis jag kan läsa vanlig svenska ;) en liten kul greg jag ville berätta bara. ska försöka lägga upp ett foto på dom den.
Nu har jag också varit där och hittat de två som du beskriver + ytterligare en myskand i ett annat rum på Naturhistoriska i Göteborg
Skriver lite här vad det står på lapparna men lägger kommentarer i färgtråden om deras utseende då detta var minst lika intressant…
Notera att jag beskriver uppstoppade fåglar då det är dessa de har på museet
*Objekt Nr 1 (den vänstra)*
Benämns som ”Myskand” (Cairina Moschata) som kommit från Göteborgs trädgårdsförening(troligtvis Slottskogen) 1/6 1898. Man skriver också att den(arten) har sitt ursprung från Brasilen och Paraguay.
Rent utseendemässigt ser den nästintill ut som vilken vanlig svensk myskanka(vuxen Drake) som helst men med vissa avvikelser som jag beskriver mer i tråden ”Myskankans färger”.
*Objekt Nr2 (den högra)*
Benämns som ”Turkisk And” (Cairina Moschata) som har skänkts av Brukspatron H. Leman från Salaholm år 1872. Det råder ingen tvivel om att det faktiskt är en myskanka men en väldigt spännande sådan! Det här exemplaret ser riktigt urgammalt ut då den ser ut att vara en form av mellanting mellan våra tama myskankor och den vilda myskanden. Även detta exemplar är en vuxen drake men mindre i storlek. Beskriver även detta exemplar mer i detalj
i färgtråden som mer behandlar utseendet på myskankorna. Att man kallar den ”Turkisk and” har jag lyckats spåra till ett mycket gammalt Tyskt missförstånd då vissa använde mede början av 1600-talet ordet ”Turkisk” för att beskriva något främmande från okänt håll(land). ”Türkische Ente” betyder alltså inget annat än att just det här uppstoppade exemplaret har sin härkomst från tyskt håll och det stämmer ju ganska bra då Leman lär vara en tysk släkt som bl.a. bosatt sig i Sverige. Vidare ger det en indikation om att den uppstoppade fågeln kan vara hyfsat gammal.
*Objekt Nr3 ( i ett annat rum)
Benämns som ”Myskand” (Cairina Moschata) och enligt lappen tolkar jag som att den uppstoppade fågeln kommer från Montevideo, Uruguay år 1840. Det här objektet föreställer helt klart en vild myskand från Sydamerika och är också intressant att studera rent utseendemässigt.
Besök gärna Naturhistoriska Museet i Göteborg om ni får möjlighet till detta för där finns mycket intressant att studera för den som är intresserad.
http://www.gnm.se/kulturvast_templates/Kultur_ArticlePage.aspx?id=29415 (http://www.gnm.se/kulturvast_templates/Kultur_ArticlePage.aspx?id=29415)
-
Min nyfikenhet driver mig vidare... ;)
1600-talet
Har sökt och sökt och till slut hittat uppgiften kring det häringa mystiska brefet *från* Engeltofta år 1658 som nämner "ostindiska änder". Hittade en bok från 1961 av Dagmar Ruin Ramsay som heter "Sägen och sanning kring en Skånegård - Engeltofta". Den baseras på bl.a. hembygdsforskning och sägner så rent vetenskapligt kanske vi skall ta den med en lite nypa salt. Det som är intressant är dock att en dansk adelsman, Erik Kruse, lär ha skickat ett brev genom förtrogna danska bönder till sin styvmor Carin Lycke(stavningen ej rätt!) på Snälleröd. Tanken med brevet var att nämnda Carin skulle överta diverse egendomar från Engeltofta innan ny svensk ägare tog herrgården i besittning. Det handlar om efterspelet kring när Skåne på nytt blir svenskt år 1658..
I boken står det som följer...
"Erik Kruse bad att hon från Engeltofta skulle bortföra till Snelleröd ""hästar, fålar, påfåglar, ostindiska änder och annat fä""
Anm. Carin Lycke hade redan svurit trohet mot den svenska kungen och Erik Kruse räknade kallt med att egendom inte skulle kunna tas från Carin Lycke på grund av detta.
Har inte på något vis kunnat styrka att "ostindiska änder" faktiskt handlar om myskänder, ej heller om de alls kom till Carin Lycke som planerat. En viss Taubenfelt inspekterade Engeltofta samma år och fann inget av värde.
Som en liten parantes till den här berättelsen kan nämnas att Danska ostindiska kompaniet var tidigt ute med sitt kompani och redan under 1600-talet hade en koloni i östra indien där det med stor sannolikhet funnits sydamerikanska änder. Vad jag försöker säga är att det inte alls är otroligt att högadlige Kruse hade någon form av ostindisk and på sitt säteri Engeltofta.
Mer 1600-tal...
Det finns väldigt mycket som talar för att myskänder inte alls fanns i Sverige under 1600-tal och endast möjligen ytterst få hos dansk adel eller motsvarande på tidigare danska territorium i Sverige under 1600-talet.
Ett undantag är dock uppgiften om att det skulle finnas myskänder(då kallade Turkiska änder) i *Borgholm* år 1654 i kungligt förvar. Om jag fattat det rätt är det Hedvig Elenora som omnämns och uppgiften är någon form av gammal kassabok för kungliga utgifter som nämner detta i anslutning till de fasanvaktare som bl.a. skött dessa fåglar.
Källa till sistnämnda uppgift är en bok som heter"Deras mistande rör mig så hierteligen, Linné och hans sällskapsdjur" av Ingvar Svanberg. För övrigt en mycket fascinerande bok som kan beställas hos Linnésällskapet och som bl.a. innehåller uppgifter om Linnés egna myskänder...på 1700-talet.