Alternativ.nu
Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: LenaWB skrivet 09 sep-13 kl 10:09
-
Kanske fel forum men... Igår när jag plockade av lite plommon slog det mig; inget plommon hade getinggnag och inte behövde jag vara försiktig heller för det fanns inte en geting att vifta bort?!? Bor i Sthlm - hur ser det hemma hos er?
-
Här finns knappt några i år. Dåligt med bålgetingar också. Och mygg. Trodde att det skulle bli gott om broms och blinningar, men de har varit få också, vilket man tackar för. Men humlorna har varit många.
-
Vi har ganska lite getingar men har å andra sidan ett jättestort bålgetingbo i garaget. Vi låter dem frodas där i hopp om att de håller undan vanliga getingar då min sambo är allergisk.
-
Inga getingar här heller sen tidigt i somras, gott om bålisar och gott om humlor är det i alla fall.
-
Här är också ont om getingar, men några finns det ändå. Jag trodde de skulle älska den här torra och varma sommaren men många drottningar kanske dog under den förädiska våren vi hade i år.
-
"Ett svart får" är väl ute på rätt spår om jag får gissa.
-
Pratade med min granne häromdagen, som har bin. Hälften av samhällena hade dött i år, efter den dåliga sommaren förra året, och den långa vinter. Kanske påverkar det getingar på samma sätt? Nu när jag tänker efter så har jag faktiskt inte sett särskilt många getingar alls i sommar?
-
Pratade med min granne häromdagen, som har bin. Hälften av samhällena hade dött i år, efter den dåliga sommaren förra året, och den långa vinter. Kanske påverkar det getingar på samma sätt? Nu när jag tänker efter så har jag faktiskt inte sett särskilt många getingar alls i sommar?
Bin är ju dessutom drabbade av en sjukdom just nu
-
Tror jag har sett max 5 getingar på hela sommaren.
Hur har ni det med fjärilar? Här finns inga alls, förutom kålfjärilar.
-
Samma här, t o m dåligt med nattflyn. Det var nog hårt att övervintra ovan mark denna vinter. Småfåglar av stann-modell är det också ont om. Huggormar och fästingar är det gott om.
-
Jo, fjärilar har det varit gott om, men här finns en viss inriktning på fjärilsväxter typ oregano och andra myntor.
-
Här är det mest tistlar ;D
-
Här i nord östra skåne har vi knappt sett några getingar alls heller, jag har flera gånger diskuterat det med andra som har upplevt samma. Förutom min mamma då som härom veckan hade 40 getingar inne och kring huset efter att ha haft nästan noll getingar hon med...
-
Jag har sett två uppgrävda jordgetingbon de sista dagarna i alla fall
-
Inga getingar här heller sen tidigt i somras, gott om bålisar och gott om humlor är det i alla fall.
Som här då. Fjärilar var det också gott om, men vilka sorter har jag noll koll på. Fast hos morsan, en mil bort, var det gott om vanliga getingar också. Och blindknäggar.
Kan man göra holkar som bålgetingar trivs i?
-
Jag hörde på radion tidigare i somras då en biolog sa, att bristen på fjärilar och andra flygfän beror på att det var alltför regnigt och kallt på försommaren i fjol. Och i år tycks det vara stora lokala variationer - det är ju inte bra när det är för hett och alla blomster blommar ut i förtid, kan man ju lätt föreställa sej.
Hoppas nästa år blir bättre. ;)
-
Här finns det gott om getingar :-\
Minst fem getingbon ...
-
Här i södra Värmland har vi också lagt märke till att det varit ovanligt få getingar i år. Däremot har vi haft (har) väldigt gott om äspingar, eller ja, orm överhuvudtaget.
-
Här i nord östra skåne har vi knappt sett några getingar alls heller, jag har flera gånger diskuterat det med andra som har upplevt samma. Förutom min mamma då som härom veckan hade 40 getingar inne och kring huset efter att ha haft nästan noll getingar hon med...
Jag bor också i nord östra Skåne. Vi har ett levande getingbo i huset. Det har funnits ett i ett tomt kaninbur samt ett i en plåtsoptunna men de har bara blivit som ett appelsin i storlek. Jag tror de har fått det för varmt o dött eller kanske flyttat nån annan stans.
Blinningar o bromsar har vi haft gott om i början av sommaren men myggor o knott har det inte varit mycket av. Vi har kunnit sitta ute om kvällerna vilket vi aldrig brukar kunna. Het har inte heller varit så många fjärillar tycker jag.
Men svalor har vi haft gott om så några insekter har det ju varit.
-
Det har varit få individer av allt. Getingar, fjärilar, humlor inte ens flugor knott o mygg. Har heller knappt plockat fästingar på djuren. Har sett en enda bålgeting i år annars brukar vi ha minst 4 bon.
-
Vi har haft lagom med getingar, och lagom med blinningar mm. Men inte ett enda bi har jag sett. Många humlor!
-
Vilket län rapporterar du från, Gille?
-
I veckan har vi hittat ett getingbo inne i ett vindutrymme direkt bakom huspanelen med ett pyttelitet ingångshål utifrån och djupt inne bland vildvinet som täcker väggen. Men dessa getingar är inte alls bland fallfrukten eller runt huset eller i trädgården - mycket udda getingbeteende, kan det vara deras rädsla för bålgetingarna här som gör att de beter sig annorlunda? Har inte sett nån geting här sedan tidigt i somras och så nu då jag vet var de flyger in.
-
Det finns ju ett anta olika arter av geting så det kanske är någon annan än den vanliga
-
Har liksom inte tänkt på det innan :-[ Vi har 12 sociala och 37 solitära getingsorter i Sverige ;) (läst på lite)
-
Vi har haft jättemycket bin här. Faktisk så mycket att vi pratade om att vi borde få gratis honung hos biodlarna här i närheten. Det har surrat till riktig rejält i klövermarkarna i år. :D
-
Aerosol besprutning i atmosfären samt Monsantos genmanipulerade fröer och bekämpningsmedel, där har ni svaret med 99% säkerhet till att bina håller på att dö ut + många andra djur, inklusive människans hälsa. Har ni sett de extra tjocka och långa "contrailsen" från flygplan som sakta sträcker sig över hela himmelen stup i kvarten nu för tiden? Tydligen så ska dessa innehålla Barium, strontium och aluminum. Det har hittats mycket halter av dessa ämnen överallt. Myndigheterna experimenterar på befolkningen utan dess vetande, men det kommer inte dröja länge förrän detta är allmänt känt bland befolkningen.
Why in the World are They Spraying Full Length Documentary HD (http://www.youtube.com/watch?v=TGsi7JaV6gs#ws) Här har ni en dokumentär om det ifall ni skulle vara intresserade. Ni kanske frågar er varför, jadu, verkar som detta kaninhålet sträcker sig ganska djupt. Men kontroll av befolkningen är en utav dom, folket som styr här i världen bryr sig bara om sig själva och deras egna agenda, tyvärr, och människor är oftast helt ovetande om detta.
Investigating the Disappearance of Honey Bees (Full Documentary) (http://www.youtube.com/watch?v=HJVtNICSq0E#ws)
http://www.smhi.se/forskning/forskningsomraden/luftmiljo/aerosolforskning-1.619 (http://www.smhi.se/forskning/forskningsomraden/luftmiljo/aerosolforskning-1.619)
Ha ett öppet sinne, ha en fortsatt bra dag!
-
Det lär knappast vara avgaserna från flygplanen som knäcker getingarna. Visserligen dyngar de ut oförbrända kolväten och förbrukar fossilbränslen i stora mängder, oftast helt i onödan dessutom, men att tro att de ingår i en konspiratorisk plan är lite magstarkt. Strontium, Barium och en hel del andra otrevliga metaller sprids genom fyrverkerier, också helt i onödan. Men det är ingen plan bakom det heller, och det har hållt på rätt länge. Är det något som genomsyrar alla stora utsläpp så är det avsaknad av plan för annat än omedelbar vinst.
Klimatet har ändrat sig och det påverkar vissa arter mer än vad man skulle kunna tro.
-
jag tror dom har flugit till våran bostad, :) jag har 3 livrädda personer som vill ha hjälp att fösa ut dom från huset. har fullt upp med de små liven
-
Folk på andra forum har klagat på humledöd även själv har jag ett hummel bo bakom garaget och bin är det gott om med, men å andra sidan använder jag inga bekämpnings medel eller kemikalier i trädgården överhuvudtaget så det finns inget jag personligen gör som kan ta dö på dem. Dem trivs och frodas här helt enkelt och framför allt humlorna pollinerar glatt mina växter i gengäld! :)
-
Folk på andra forum har klagat på humledöd även själv har jag ett hummel bo bakom garaget och bin är det gott om med, men å andra sidan använder jag inga bekämpnings medel eller kemikalier i trädgården överhuvudtaget så det finns inget jag personligen gör som kan ta dö på dem. Dem trivs och frodas här helt enkelt och framför allt humlorna pollinerar glatt mina växter i gengäld! :)
Kanske folk som bor vid lindar?
http://gd.se/nyheter/gavle/1.1230896-linden-tar-dod-pa-humlorna (http://gd.se/nyheter/gavle/1.1230896-linden-tar-dod-pa-humlorna)
-
Men konstigt tycker jag om det skulle ha så stor inverkan för inte har väl antalet blommande lindar helt plötsligt mångfaldigats? Ne är det dåligt med humlor torde det ligga nått mer bakom, eller en djupare förklaring till varför dem just detta år valt att frossa i det där sockret dem inte tål.
Bara spånar lite har ingen som helst fakta bakom detta, men det låter konstigt tycker jag. Och som sagt jag har då inte märkt av att de varit dåligt med varken getingar eller hummlor i år.
-
Kanske folk som bor vid lindar?
[url]http://gd.se/nyheter/gavle/1.1230896-linden-tar-dod-pa-humlorna[/url] ([url]http://gd.se/nyheter/gavle/1.1230896-linden-tar-dod-pa-humlorna[/url])
Har man en lind i närheten så råkar man bara se de humlor som dör naturligt vid den tiden på året. Linden i sig är inte på något sätt giftig, utan de dör av näringsbrist
http://www.biznet.nu/malmobiodlarna/html/linden_ofarlig.html (http://www.biznet.nu/malmobiodlarna/html/linden_ofarlig.html)
-
Har man en lind i närheten så råkar man bara se de humlor som dör naturligt vid den tiden på året. Linden i sig är inte på något sätt giftig, utan de dör av näringsbrist
[url]http://www.biznet.nu/malmobiodlarna/html/linden_ofarlig.html[/url] ([url]http://www.biznet.nu/malmobiodlarna/html/linden_ofarlig.html[/url])
Vad bra, då kapar inte folk lindar i onödan då.
Bättre de ger tusan i gräsklipparen, så det kommer lite blomster.
-
Har varit dåligt med getingar i NV Skåne/Kullabygden också. Jag har haft bra med humlor och vilda bin, antagligen för att jag planterat mycket matnyttigt åt dem. Men getingarna var det klent med, jag tror också det kan bero på den långa vintern.
Johan
-
Såg en geting igår faktiskt. Annars har det varit skralt med dem här också.