Alternativ.nu
Hantverk => Textil => Ämnet startat av: Sister skrivet 16 jul-13 kl 21:01
-
Hej allihopa!
Jag fick en del ull av en granne när han klippte sina får. Jag undrar lite nu hur jag ska förvara den. Det mesta är otvättat men med en del gräs och lite smuts/damm i. Jag har lagt allt i ett gammalt påslakan som jag vädrar lite då och då, skakar om och luftar. Jag har tvättat en del och håller på karda och spinna och vill på sikt tvätta upp ullen vartefter jag hinner.
Men finns det risk för att ullen härsknar eller att det på något sätt blir förstört? Hur ska jag förvara ullen för att kunna tvätta upp och använda pö om pö, säg det närmaste året?
Tacksam för råd!
-
Hej
Har gutefår och förvarar ullen luftigt i "morots-säckar"...såna där i nät. Hänger dom luftigt på vinden men det hinner oftast inte hänga ner än max 5 mån. Använder det till att tova & filta :)
-
Skydda ullen från mal & möss.
-
Skydda ullen från mal & möss.
Här verkar det som om mössen skyr ullen?
-
Vad tror ni, kan man frysa in ullen helt enkelt?
Om man köper sådana plastpåsar med vilka man kan trycka ut all luft och vakumförpacka kläder i sin resväska, men använder till ullen istället.
Då blir inte fettet gammalt på samma sätt och ullen skyddas från skadedjur....
-
Vad tror ni, kan man frysa in ullen helt enkelt?
Om man köper sådana plastpåsar med vilka man kan trycka ut all luft och vakumförpacka kläder i sin resväska, men använder till ullen istället.
Då blir inte fettet gammalt på samma sätt och ullen skyddas från skadedjur....
Ja ull kan frysas. Men ull innehåller proteiner och fett så max ett halvår sen försämras kvaliten gradvis. Varför inte tvätta upp all ull, låta den torka och sen packa/linda in den i tidningspapper. Då ligger ullen säkert för mal och tar liten plats. Överskottet av lanolin försvinner vid tvätt och ullen håller längre. Jag skriver på mina paket, vad den är för ull, när den är klippt och färg. På så sätt så kan jag ta fram det paket jag behöver när jag skall spinna.
-
Om man nu inte vill spinna, karda, tova etc. så kan man ju (som de gör på Mandelmanns gård Djupadal) lägga ut den i gångarna mellan rabatter och odlingsbäddar. Det ger näring och skyddar mot mördarsniglar (om jag inte missminner mig) samt håller ogräset borta.
Ull är väldigt bra som isolering också men då ska den verkligen vara tvättad.
Lägger man klippt skitig ull i kallt vatten så bildas såpa som självtvättar ullen :D
-
Tack allihopa för tipsen!
Fortsätt nu njut av sommaren.
Kram! ;D
-
.....och sen packa/linda in den i tidningspapper. Då ligger ullen säkert för mal och tar liten plats.
Är det så att malen ogillar trycksvärtan? eller att du gör paketen täta?
-
Jag gör dem täta, tejpar ihop öppningarna :)