Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: Pukared skrivet 18 sep-12 kl 11:48
-
Jag håller på att bli galen!! Jag har en massa glasburkar för konservering, den sorten som ska ha grön ring, men jag har inga ringar. Jag har provat med röda ringar med det funkar inte. Inte pga färgen ::) men de är liiiite liiite för stora och lossnar när luften kokar ur burken.
Efter att ha letat igenom hela tyska ebay (finns massor av ringar där) och en massa holländska sidor (holländare verkar konservera som galningar...) och givetvis alla svenska sidor jag lyckats spåra upp så kommer jag bara fram till att det finns ringar i nästan ALLA storlekar UTOM den jag ska ha. Orkar snart inte se en ny hemsida längre... :'( Snälla alla kloka människor på detta fantastiska forum, VAD ska jag använda? Hur mycket för små kan ringarna vara? Gör det något om de är lite sträckta när de sitter på burken? Finns här NÅGON som lyckats köpa NYA ringar som passar till de burkar som ska ha de gröna ringarna?
Hjääälp!! :-\
-
En intressant upplysning hade varit vilken storlek du är ute efter. (:)
-
En intressant upplysning hade varit vilken storlek du är ute efter. (:)
Ja, det vore ju bra....
-
Hmmm, det kanske kan vara användbart ja... :-[ jag har inget skjutmått, men efter att ha använt diverse mer eller mindre vetenskapliga mätmetoder har jag kommit fram till att diametern på burken där ringen sitter är 90 mm.
-
Inget skjutmått????? Marsch iväg till Clas Olson. Vad är det med folk????
http://www.kitchenkrafts.com/rubber-replacement-gaskets-set-of-6/p/PG8302/c2p/hp/ (http://www.kitchenkrafts.com/rubber-replacement-gaskets-set-of-6/p/PG8302/c2p/hp/) 88,9mm
Du kan ju fortsätta söka på exempelvis home canning, replacement gaskets etc.
-
http://www.hus-modern.se/sylta/gummipackningar-c-165-1.aspx (http://www.hus-modern.se/sylta/gummipackningar-c-165-1.aspx)
-
Inget skjutmått????? Marsch iväg till Clas Olson. Vad är det med folk????
[url]http://www.kitchenkrafts.com/rubber-replacement-gaskets-set-of-6/p/PG8302/c2p/hp/[/url] ([url]http://www.kitchenkrafts.com/rubber-replacement-gaskets-set-of-6/p/PG8302/c2p/hp/[/url]) 88,9mm
Du kan ju fortsätta söka på exempelvis home canning, replacement gaskets etc.
Hahaha, har klarat mig utan skjutmått tills nu, så jag lägger nog pengarna på gummiringar istället... Länken ovan var ringar med 88,9 mm ytterdiameter, men tuuuuusen tack ändå!!! Har helt enkelt inte tänkt på att söka på tumstorlekar :-[ Hittade rätt innerdiameter på ett annat ställe med VÄÄÄÄLDIGT krångliga köpvillkor, men ska försöka samla ihop mig och ta tag i det :D Fast jag kanske provar Kuntze först... :-[ Dem kan man ringa och prata med. ;D
Husmoderns ringar har jag sett, och jag är ganska övertygad om att de köper de från Kuntze. Samma mått och utseende, men väldigt mycket högre pris ::) ;D Men tack i alla fall!
Vad gjorde vi utan alternativ.nu!
Argos, är det så att du känner att ringarna och klämmorna ligger ivägen hos dig så kan jag hjälpa dig att lösa problemet... :-[ ;D
-
Kan du inte bara köpa gummiduk på biltema och klippa till dina egna?
/M
-
Passat inte denna?
http://www.clasohlson.com/se/Gummiring-till-glasburk/Pr341254000 (http://www.clasohlson.com/se/Gummiring-till-glasburk/Pr341254000)
-
Passat inte denna?
[url]http://www.clasohlson.com/se/Gummiring-till-glasburk/Pr341254000[/url] ([url]http://www.clasohlson.com/se/Gummiring-till-glasburk/Pr341254000[/url])
Tyvärr, innerdiametern ska vara ca 90 mm, men tack ändå!
Kan du inte bara köpa gummiduk på biltema och klippa till dina egna?
/M
Intressant tanke, får kolla på det.
;D inte så att dina hyllor börja bågna av för tunga glas? :-[ ;D
Hehe, inte än, behöver fler, men det känns liksom inte så meningsfullt att samla bara glas när det är så infernaliskt svårt att hitta ringar. :-\ Meeeen, vi letar väl vidare, rätt vad det är så släpper det väl :)
-
Poppade in i dag på en secondhand butik, hittade 28 surteburkar med klämmor och gummiringar :) ibland ska man ha dynga i skorna så att säga!!!
-
Googlade lite snabbt, hittade detta: http://www.handelshuset.se/husgeraad-koeksredskap-c-19_20/gummiringar-foer-burkar-p-4267 (http://www.handelshuset.se/husgeraad-koeksredskap-c-19_20/gummiringar-foer-burkar-p-4267)
-
Kuntze (http://www.kuntze.se/index.asp?SidID=8) brukar ha det mesta i gummiväg.