Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Krollilja skrivet 24 maj-12 kl 22:06
-
Vi har haft höns två somrar i rad i sommarstugan, nu har vi dem permanent på gården vi köpt. När vi är hemma får de gå lösa men de håller på och blir riktiga nattsuddare. Av sig själva går de aldrig och lägger sig före kl 22-23, så när jag vill natta mig tidigt och stänga om dem får jag muta in dem med något gott.
Är det våryra? De vi har haft på somrarna har gått in och nattat sig själva mycket tidigare, senast runt 20. Men då har vi ju haft dem från mitten på juni och framåt.
Är era höns uppe och knatar så sent?
-
De äldre går in vid 7- halv 8-tiden, ungdomarna ..........ptja.....kanske de fortfarande är ute å nattsuddar. På vintern har de flugit upp vid kl. 2.
-
Mina går då och lägger sig tidigare och tidigare ju närmare sommaren vi kommer. Men vi har ljust dygnet runt nu så de blir kanske lite desorienterade tidsmässigt.
-
2 betydde väl 14 antar jag, den tiden man nästan känner för att natta sig själv på vinterhalvåret ;)
Nu hör jag mina ute på bron så nu ska jag ut o muta dem med makaroner så de knatar in någon gång. Känns ju lite riskabelt att de är ute o röjer när det börjar bli halvskumt, rätt som det är far väl räven in på gården...
-
Men vad betyder då
"På vintern har de flugit upp vid kl. 2"
Tramp i klaveret? :-[ 2 på eftermiddagen! Tuppen börjar, sen kommer hönorna efter med tiden. I kväll satt tuppen på översta pinnen, blick stilla, bredbent och såg skräckslagen ut. Han satt där övergiven med 3-veckorskycklingen mellan fötterna. :D
-
Jag tycker att mina lägger sig alldeles för tidigt, de kan gå in vid 18-tiden. Ibland går jag och motar ut dem en stund till.
-
Ah! ;) Då så, då blev mina fördomar beträffande dinosaurier bekräftade! (Att dom är både morgon- och kvällstidiga, och att tuppen är beskyddande.) Kul, ifall jag skulle träffa några nån gång ... ;)
-
Mina springer då mest in och ut!
De går och nattar sig vid 16-17 tiden, sen är de ute och springer igen och jäklas med ankorna, och sen in igen *suck*
Men innan det blir mörkt, vid 20-20,30 tiden så åker de in och dörren stängs! Sen var det klart!
Ankorna är ju värre, de tror att de ska få vara ute hela natten >:D
-
Min originalflock går och lägger sig vid 17-18-tiden medan adoptivkycklinggruppen inte går in förrän ca 21. Det är alldeles för sent tycker jag men det rättar säkert till sig när dom växer till sig och jag sorterat bort tupparna. Då ska nog stortuppen sätta dom på plats.
-
Brukar gå ut vid 9-tiden på kvällen och fösa in hönsen ...
-
17:00-18:00 lägger alla sig under sommaren.
Vintertid finns där enstaka som missar dagarna och sover rakt igenom.
-
Mina går in vid 17-18-tiden. Utom Lilltuppen, som är den lägst rankade av tre tuppar. När alla andra sitter fint på pinnarna och har gosat in sig för natten då går han ut och springer runt och gal. Han får aldrig gala på dagen för de andra tupparna men när de gjort kväll så passar han på.
Just nu har vi inga ungdjur men de brukar annars dra runt på stan (på gården) på kvällarna. De verkar tycka att livet är för spännande för att sovas bort. Precis som människotonåringar.
Mina ankor, däremot, är rena nattsuddarna. De ligger och sover i sin lilla basäng tills det är nastan helt mörkt. Då går de motvilligt in.
-
Lustigt att det är så olika! Undrar vad det beror på? Mina går just nu och lägger sig omkring 19.30. När stiger era upp på morgonen då? Mina ca. 6.15.
-
Några av mina var ute och knallade i hönsgården 1 på natten en sommar när jag gick för att stänga luckan ovanligt sent en gång. :P Majoriteten brukar dock börja natta sig runt 20 tiden (ljusa tiden på året). Under de mörkaste tiderna brukar de sätta sig för natten redan runt 14:30 - 15:00.
-
Lustigt att det är så olika! Undrar vad det beror på? Mina går just nu och lägger sig omkring 19.30. När stiger era upp på morgonen då? Mina ca. 6.15.
Ingen aning när de stiger upp stiger ner, det är full fräs på dom före halv sju året om, SÅ mycke vet jag. Antar de går upp med solen, eller vintertid, när lyset tänds. Tuppen galer iaf alltid när jag är vaken.
-
Just nu dvs slutet av maj går de in mellan 18-19 på "kvällen".
När de vaknar vet jag inte men när mannen skall gå till tidiga bussen vissa jobbdagar (04.30) hör han alltid galande tuppar ;)
-
Dom går in vid åttatiden på kvällen, tidigare om det regnar.
-
Mina hedemora har alltid gått och lagt sig tidigt runt 18-19 oavsett tupp.
Min dv orpingtontupp går aldrig och lägger sig självmant,
när jag kommer hem från kvällspass,runt 22 är han ute.
Men när jag går in i hönsgården så är han snabb in. ;)
-
Tuppen galer iaf alltid när jag är vaken.
Fast mina har alltid galit mest innan de går upp, så när det är tyst har de förmodligen hoppat ner.
-
Mina vuxna hönor och tuppar har gjort kväller runt 17-18 tiden nu sommartid. Kycklingarna (8v) är fortfarande ute en lite stund till .
Vintertid när det börjar skymma.
-
Mammahöna nattar sina små ung kl 17.30-18.00 - småbarn (3 v) ska lägga sig tidigt eller hur?
De andra två hönorna ( 2 och 1 år gamla) går in 19-tiden fast solen fortfarande lyser.
- Detta gäller senaste veckorna. De blir utsläppta strax efter kl 6 på morgonen om det har betydelse.
-
Ungarna (ca 9-10 v) ung. vid 19 - sedan tanterna en timme eller så senare.. fast sista veckan har det blivit allt senare och vi har fått fösa in de ibland. (:)
-
Här hemma skiljer det mycket mellan raserna (dom går i rasrena grupper men bor i samma hus). När jag öppnar vid 7 på morgonen rusar alla ut utom Isbaren. Dom sitter kvar på pinnarna och ser yrvakna ut ::) Någon gång mellan 16 oc h 17 går Isbaren in och lägger sig. De andra är ute ute 1-2 timmar längre. Sist in är alltid Spanierna ;) Dom verkar alltid ha något mer som dom måååååååste kolla innan dom kan natta sig ;D
Isbaren är ena riktiga Norrmalmsdamer 8) Dom går in om det regna, blåser eller är kallt. Är väll rädda om fina kläderna och frisyren ::)
-
Mina höns går väl in runt 18-19 som de flesta andra. Men ankorna är ute och festar ett tag själva, så dem får jag nästan knuffa in :-[ :D
Och de går väl upp runt 4-5...
-
Gamlingarna runt 7 ungdomarna kan vara ute till 10-11 på natten (sommartid)
kycklingarna går in runt 9
-
[Just nu har vi inga ungdjur men de brukar annars dra runt på stan (på gården) på kvällarna. De verkar tycka att livet är för spännande för att sovas bort. Precis som människotonåringar.
Men vad roligt att läsa för jag har mina första unghöns nu och de gör just det!! Drar runt på STAN (gården) sent på kvällen när de vuxna har nattat sig! I kväll hade undomarna hoppat upp på vedhögens pinnar (predis utanför hönhuset) och nattat sig där. Fick tvinga in dem och det var ingen lätt uppgift, de sprang bara förbi hönsluckan och runt hönshuset med mig efter sig ;D
-
Mina höns går in långt före mörkret, på vintern blir det redan vid 13.30, just nu under mars går de in vid 16.30 och under sommaren vid 18-19. Här får de inte gå ut på morgonen förrän 08.00 eftersom vi bor i ett tättbebyggt område (p.g. a. tuppen). Därför blir ju deras dagar inte så långa ens under sommaren.
-
Mina nattar sig också tidigt.. egentligen INNAN det har börjat skymma.. De har väl sin inbygda klocka som alla andra djur :D
-
på sommaren börjar dom gala 3-4 men jag tror dom går ut först vid 5 är ju inte vaken då :P Dom brukar gå in 22-23 men jag stänger aldrig luckan så dom gör som dom vill
-
Går de ut vid fem på morgonen nu alltså? ???
Våra vuxna höns går upp vid 8 och nattar sig vid 17. Kycklingarna däremot går upp vid 5 och lägger sig vid 19. Jag har webbkamera så det är därför jag vet att de små är ute och roar sig när de andra gått och lagt sig. (:) Vi har så mycket snö kvar i hönsgården att de fortfarande vägrar gå ut...
-
nu är dom inte ute alls om jag inte släpper ut dom om det är finns på em. Nu tänder jag halv 7 när jag går till bussen och släcker 22 när jag lägger mig.