Alternativ.nu

Djur => Getter => Utfodring av getter => Ämnet startat av: getalina skrivet 10 nov-10 kl 19:27

Titel: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 10 nov-10 kl 19:27
Som nybörjare ställs man inför en utmaning när det gäller inredning till djur och deras mat.

Vad ska man servera maten i? Och vilka saker ska man undvika.

Efter mycket funderande på höhäckens design och googlande så tror jag att jag har hittat något som passar även getter.

å här kommer mitt tips

http://www.horseawareness.se/sidor/ny/hohack.html (http://www.horseawareness.se/sidor/ny/hohack.html)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Lasse på Nyänget skrivet 10 nov-10 kl 19:35
Himla smart ide. Undrar om det funkar för får oxå så man slipper spill
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Munkabol skrivet 10 nov-10 kl 19:42
Kanon tips, det snor jag :)!!!!! till hästarna, fåren & getterna!!!
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 10 nov-10 kl 19:55
Kan nog vara bra till getter ..skulle aldrig våga ha det til häst .
Tänk om dom trampar fast en fot i den lådan  :-X
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Munkabol skrivet 10 nov-10 kl 20:01
Kan nog vara bra till getter ..skulle aldrig våga ha det til häst .
Tänk om dom trampar fast en fot i den lådan  :-X

Om man har dem tillräkligt höga så tror jag inte att det blir några problem!!! De hästar som jag har hemma idag skulle aldrig ens få för sig men dotterns sexåriga tokfia skulle aldeles säkert komma på något sätt att leka med denna apparat :):)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Weasel skrivet 10 nov-10 kl 20:15
Fast till får och getter måste de kanske vara väldigt låga. De har ju inte så lång hals, kan inte sticka ner huvudet så långt som hästarna.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: skiesabove skrivet 10 nov-10 kl 20:17
Lastpall + två pallkragar + galler = färdigt
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Weasel skrivet 10 nov-10 kl 21:02
Lastpall + två pallkragar + galler = färdigt

För tillfället serverar jag hö ute i ett badkar, och då hoppar de gärna i där (får). Kanske de skulle göra här också, och då finns det riska att de fastnar och skadar sig i nätet :-\
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Mmmm skrivet 10 nov-10 kl 21:27
Tror tyvärr inte den modellen fungerar nåt vidare till getter. Som Weasel skriver, lådan måste vara låg så getterna når i. Låg låda = getter i lådan. Getter i lådan = smuts och bajs på höet. Smuts på höet = oätligt enligt getterna.

Att servera hö till getter utan att det blir hysteriskt mycket spill är en utmaning! Men en traditionell "spjälhäck" där de får plocka ut lite hö i taget funkar hyfsat. Gärna med någon form av uppsamling så de inte dräller ner för mycket hö på marken.
Tänk på att getter av naturen är busk-betare, så de gillar att få sin mat serverad en bit upp från marken, det är en normal ätställning för dem (jämför med t ex kor och hästar som främst äter gräs nere på marken).
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Lojs skrivet 10 nov-10 kl 21:31
Den här idén snor jag till mina hästar :)  Risken att mina skulle fastna i de små rutorna är liten.
 :)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Lina W skrivet 11 nov-10 kl 14:44
Skulle inte våga ha en "lådhöhäck" med galler åt mina getter... de skulle som Mmmm skriver stå i den och antagligen fastna med endera fötter eller horn... eller båda samtidigt...  ::)

Jag har en höhäck med späljor som går uppåt med ca 8-10 cm mellanrum så de sticker in näsan och drar ut hö, det funkar bra. Ganska lite spill och jag har byggt den så jag fyller på utsidan hagen... Ska sätta dit tak nu också så tror jag den blir riktigt bra...
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: skiesabove skrivet 11 nov-10 kl 15:17
Ah, men om deras naturliga ätbeteende är att käka från buskar så ska dom ju ha en höhäck som är upphöjd, helt klart =).

Låga lådor är däremot perfekta till hästar, skulle vilja se den häst som frivilligt ställer sig i en sån :P.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: hustigern skrivet 13 nov-10 kl 18:56
När jag hade getter gjorde jag en höhäck av armeringsmatta som funkade bra.
Ta en rektangulär bit, säg en meter bred och drygt två meter lång. Lägg en bred planka på mitten (ca 25 cm bred, 1 m lång, parallell med kortsidorna mitt på långsidan alltså) och böj upp armeringsmattan på båda sidorna så att det blir ungefär U-format.
Jag använde märlor för att sätta fast "gavlarna" (fd långsidorna som nu är uppböjda) på läkt och skruvade sedan läkten på osb-plattor (samma ungefärliga U-form) för att täppa igen gavlarna och så att höhäcken håller kvar formen. Sedan använde jag märlor för att fästa ett lock i ena överkanten (fd kortsida på rektangeln) och ögla + karbinhake för att hålla fast locket i andra sidan. Hoppas ni förstår hur jag menar. Har inte kvar den eller getterna längre så jag kan tyvärr inte ta kort.

Skruvade fast den 25-30 cm upp från golvet i reglar som gick från golv till tak inomhus, men det går säkert att spetta ner/gjuta stolpar ute för att fästa den också.

Tackar för tipset från HorseAwareness. Har en "låda" med springor mellan bräderna som både får och fjording äter ur nu men fjordingen har en tendens att gräva ur höt (uppifrån) så ett galler som "flyter" ovanpå blir jättebra :)

/Anneli
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: ninna b skrivet 14 nov-10 kl 19:46
Just nu testar vi ett nytt system.... en 600 liters potatislåda ... där har jag tagit bort en längsgående planka på sådär en halvmeters höjd, runt om.  Öppningen blir inte större än sådär 25 cm men det räcker även för behornade getter att få in huvudet. Där får plats till mellan 15-18 djur.
På toppen har jag lagt en bit armeringsmatta... så hoppar inte getter i höet och om jag vill kan jag hälla i morötter utan att öppna `locket ´.
Än så länge ser det ut att fungera.... peppar, peppar
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 15 nov-10 kl 15:34
Jaha, och hur ska Du göra när det har regnat i höet?  Och när getterna har stått ovanpå och kissat?  Hur ska Du få loss gallret när någon har stigit miste och fastnat med en fot i gallret, och kanske mist balansen eller blivit knuffad så att benet är brutet eller ur led?

Jag tycker modellen ser farlig ut åt getter.

Fundera ett tag på en vanlig höhäck med 5 cm mellan lodräta spjälor.  Inte mindre, ty då kan stora bocken inte få in näsan.  Inte heller mer, ty då kan en killing få in huvudet och fastna.  Inte hönät, de är rena dödsfällorna!

Lycka till!
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 15 nov-10 kl 15:52
Har inte hunnit bygga någon låda ännu och det blir kanske ingen heller.

Skulle hämta hö och tog en ikea kasse (blå) och fyllde den. Fick syn på snöret jag har till grangrenar mitt i rummet och hängde upp kassen i det. De tar så fint och river inte ut en massa. Tänk vilken billig lösning. I alla fall om man inte har så många getter.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Norrsken skrivet 15 nov-10 kl 19:59
Ah, men om deras naturliga ätbeteende är att käka från buskar så ska dom ju ha en höhäck som är upphöjd, helt klart =).

Låga lådor är däremot perfekta till hästar, skulle vilja se den häst som frivilligt ställer sig i en sån :P.

Det är ingen omöjlighet att hitta en häst som vill kliva i! Men, begränsande höhäckar är ju inte svårt att bygga! Sätter man galler på sidan istället (naturligtvis tillräckligt starkt, och tillräckligt smalt, så att inga hovar kan fastna!) och ett lock av trä ovanpå så funkar det utmärkt!
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 15 nov-10 kl 22:33
Hur ger ni grönsaker o kraftfoder m.m?

Fast på väggen eller i tråg på golvet?

Mina får varsitt löst tråg på golvet till grönsaker och varsin kalvahink till kraftfoder/blandsäd kross men då tar de hinken om halsen o går om kring. Och trör i trågen.  :(

De får inte mer än de äter upp omgående.

Vilka vägghängda modeller ska man satsa på?


Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 17 nov-10 kl 22:41
Jag brukar passa på att umgås med dem, kanske locka in dem i en hanteringsränna eller i ett avskiljt utrymme.  Passa på att hantera dem, kolla päls, sår, klövar, mjölka när den tiden kommer, you-name-it!
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: ManiacDarling skrivet 25 nov-10 kl 01:10
Det finns bara ett sätt att fodra alla sorters djur på och det är enligt mig HÖNÄT!

Jag har provat dessa förbannade lådor till både häst och get. Lådorna är tunga att flytta på, det blir lerigt runt lådan och man kan inte flytta på den med mindre än att man tar en traktor. Sen har vi det där med maskstorlek på nätet: maskorna i nätet är antingen för små (hö fastnar därinne i lådan och hästen blir stressad och sparkar sönder lådan) eller för stora (hästen hetsäter lika mycket som vid fri tillgång=ingen nytta) och till råga på allt som är formplyfa riktigt dyrt virke att bygga med. PLus risken att hästen ska fastna med hovarna.

Getter går däremot bra att fodra ur låda med nät på sidan, det är bara det minuset kvar att man inte kan flytta på lådan.

Därför har jag fastnat för att använda hö-nät med SMÅ maskor! (maskstorlek med cirka 2-4 cm allstå betydligt mindre än de vanliga hönäten som säljs via hööks och börjes med andra ord)
Det finns inga större nackdelar med ett bra hö-nät. Du kan enkelt fylla dem genom att först trä ner dem i en tunna, sedan fylla med hö. Du kan hänga upp påsen precis vart du vill, i ett träd i hagen,  i en stolpe eller mot en vägg eller i en tak-krok. Det är hyffsat billigt så du kan ha flera, ett till varje djur, så slipper de bråka om maten. Maskorna är tillräcklgit små för att djuren inte ska kunna komma in med en hov eller klöv och om du hänger upp näten fritt hängande så är det inte heller lockande för getterna att försöka klättra i maten.
Jag har jättelite spill på höt nu jämfört med innan jag använde dessa hönät till mina getter! Kan rekommenderas. Finns att beställa nät att göra själv via Gävlenät. Själv har jag köpt färdiga hönät på en butik som heter Naturnära i Göteborg. Det finns inte så många som har upptäckt ännu hur lukrativt det är att tillverka hönät med MINDRe maskor, så de är inte så vanliga än tyvärr men det kommer fler o fler verkar det som

Jag googlade hönät och hittade denna sidan som visar ungefär vad jag menar: http://www.dalpraktiken.se/honat.htm (http://www.dalpraktiken.se/honat.htm)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Eva-Lisa skrivet 20 mar-11 kl 10:30
Jag bygger höhäckar av kompostgaller.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Mmmm skrivet 20 mar-11 kl 11:39
Jag bygger höhäckar av kompostgaller.

Hur länge brukar dom hålla?
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 20 mar-11 kl 12:01
Jag bygger höhäckar av kompostgaller.
Men inte åt getter, väl?  Det vore ju att be om att få alltihop tillplattat av levnadsglada skuttande klättrande ...
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 20 mar-11 kl 15:52
Jag har just ställt ut ett ramponerat kompostgaller vid soptunnan.  :(

Hade satt fast det som ett liggande v på väggen och bundit upp framsidan. Gick bra ett tag tills ena getingen kom på att det blev en alldeles utmärkt hängmatta.

Så jag asade in ett äppelträd som de barkat ihjäl och lutade det mot ett hörn och la upp höt i grenverket. Får se hur länge det varar innan dom pajar det. Getingen försökte direkt lägga sig i trädkronan.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 20 mar-11 kl 16:21
 ;D Jag ser dom för mitt inre öga!  ;D ;D

Nä, åt getter är det, enligt min erfarenhet, bäst med träribbor 1" x 2" och med 5 cm mellanrum, stående.  Om dom är våldsamma, så kan man öka på materialet, men behålla mellanrummet.  Även bocken får in näsan för att äta, medan killingar inte kan få in huvudet och fastna.

Eller sån här - heter dom inte Ramselehäck?  Där de små liven sticker in hela huvudet.  Nackdel:  Effektiv spridning av blodburna sjukdomar, särskilt Corynebact
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Eva-Lisa skrivet 20 mar-11 kl 20:15
Mina getter är snälla mot kompostgallret - men galten tog sig ut ur boxen idag och tyckte "höhäcken" skulle flyttas runt med  ::), men det var bara att resa den upp och rätta till den - så det var inga problem.
Men så har getterna en massa annat att hoppa och klättra på  ;)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 20 mar-11 kl 20:42
Va bra!  :D  Men att galten skulle kunna låta bli att göra småsmulor av det förvånar ännu mer.  Du har snälla djur, grattis!
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: ManiacDarling skrivet 21 mar-11 kl 13:07
Här kommer bilder på mina hönät.
Som jag skrev tidigare så har jag provat några olika modeller på foderhäck för hästar och märkte att ingenting fungerar så bra som småmaskiga hönät! Dessa småmaskiga hönät är också perfekt för just getter!
Jag hänger helt enkelt upp dom i träden i hagen. Ett hönät laddar jag med cirka 3-4 kilo och det räcker i ett par dagar. Alltså behöver jag inte fodra varje dag! Bra va?
Och så självklart blir det mindre spill också... Det brukar bli en liten "rata" kvar i påsen längst ner av grövre hö som inte är lika smaskigt, det är ungefär en munfull för hästen som gärna äter det.

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Solöga skrivet 21 mar-11 kl 21:50
Jag har haft kompostgaller till höhäcken - det stångade bocken sönder och samman  :o, bara himla tur att ingen skadade sig och dessutom så fick dom skavsår på näsan efter ett tag. :-\
Näten verkar ju smidiga - men jag skulle tro att det ganska snart hänger kring hornen på min Bilbo.
Ska prova med ett finmaskigare, KRAFTIGT galler, om jag kan hitta nåt sånt.
Tills dess får väl spillet bli strö - trots att det blir ett ganska dyrt strö  :(
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: ManiacDarling skrivet 21 mar-11 kl 23:13
aaah..... hornen., Tänkte inte på det!  ;)
Mina getter har inga horn. Det är praktiskt må jag säga.

Men jag undrar verkligen om risken är så stor att de fastnar? Någon som har erfarenhet?

Annars kom jag precis på en annan idé!

Man kan ju lägga de fyllda hönäten i någon slags foder-krubba/foderbord/liknande. På så sätt kanske inte getterna behöver komma åt med hornen. Själva grundidén med nät är fortfarande vad jag tror är överlägset bäst, sedan kan man ju olika sätt att montera det på i hagen eller i boxen. Tänk er en liten trälåda på fyra ben med ett lock där man lägger ner hönätet i, samt liten öppning i lådan längst ner där geten kan äta ifrån. Då är nog risken ganska liten att den kommer åt hönätet med hornen?

En annan sak jag starkt måste rekommendera för dem som vill prova med hönät är att beställa hem från JULA ett sånt där stativ som man använder för att fylla vedsäckar! Detta stativ är perfekt att fylla hönät med! Det går så mycket smidigare än att stå och knöla ner löshö i ett hönät som är helt sladdrigt och viker undan.
Googla "säckstativ" så ser ni vad jag menar!

 
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: ManiacDarling skrivet 21 mar-11 kl 23:33
Kom på en annan vild idé.. Tänk om man kunde ha som en "skal-påse" av typ nylon, att trä över hönätet,
Med ett litet ät-hål så kan geten komma åt sitt hö. Höet slipper bli blött om det regnar och geten riskerar inte att fastna med hornen.  ;D

funderar vidare...
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Dalton skrivet 21 mar-11 kl 23:47
Det finns redan, i alla fall nästan. Detta är ju öppet upptill för annars är det svårt att fylla på. :)

(http://www.hooks.se/Assets/ProductImages/Small/710201/710201_01.jpg)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 31 mar-11 kl 19:39
Satt å kollade lite höhäckar då jag hittade det ni visat här inne. Hönät och höpåsar.
Tror ni att hålet på påsen får vara intak?

Getter gillar ju att snafsa på allt. Mina sidoband på jackan brukar alltid sitta i en getmun.  ::)

http://lantbutiken.se/butik/179-foderhack-hohack (http://lantbutiken.se/butik/179-foderhack-hohack)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 31 mar-11 kl 21:45
Getalinas fråga får mig att tänka på den lilla klassikern med killingarna och lammbaren:  De behandlar lammbarens nappar som om de vore goda kvistar, får en dusch, och sen är dagens mjölk slut ...   ::)

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Raggsockan skrivet 02 apr-11 kl 19:14
Många bra tips!

Vi byggde egna höhäckar av armeringsjärns-nät. Min sambo är lite händig o kan svetsa. Fick idén när jag såg hästarnas foderhäckar. Lite spill blir det ju förstås men annars funkar dom kanon. Locket uppe-på fick vi sätta dit då dom kom på att man kunde klättra upp och äta där uppe samt dra ut massör hö på halmbädden under.

Hade tänkt lägga några bilder på det här men vet inte hur man gör  ???  är ganska oteknisk......



Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 02 apr-11 kl 20:45
Hade tänkt lägga några bilder på det här men vet inte hur man gör  ???  är ganska oteknisk......
Svara - Fler alternativ... - Bifoga - Bläddra

Tror jag ...  :P
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Raggsockan skrivet 02 apr-11 kl 21:24
Tack Trollmor! Nu vet jag hur man gör  :)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Sussilo skrivet 03 apr-11 kl 12:45
Vi byggde egna höhäckar av armeringsjärns-nät.


När jag hade storbockar, visade sig just armeringsnät vara oslagbara som höhäckar.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 03 apr-11 kl 15:31
Hade Dina vackra gossar horn också, Sussilo?  Då går de hårt åt varje del av inredningen...
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Sussilo skrivet 03 apr-11 kl 19:41
Dessa stiliga herrar hade grandiosa horn och gjorde vid en intern uppgörelse småflis av sitt vindskydd..... Men de uppfördes sig vanligtvis värdigt, väl medvetna om sin styrka.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 03 apr-11 kl 20:24
Många bra tips!

Vi byggde egna höhäckar av armeringsjärns-nät. Min sambo är lite händig o kan svetsa. Fick idén när jag såg hästarnas foderhäckar. Lite spill blir det ju förstås men annars funkar dom kanon. Locket uppe-på fick vi sätta dit då dom kom på att man kunde klättra upp och äta där uppe samt dra ut massör hö på halmbädden under.

Hade tänkt lägga några bilder på det här men vet inte hur man gör  ???  är ganska oteknisk......

Väldigt fin get. Men vad är det för sort ???
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 03 apr-11 kl 23:22
Har en vild ide som man kan testa om man hittar en spjälsäng på loppis i sommar.

Frågan är bara om den håller för en stånglig bock.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 04 apr-11 kl 16:33
Frågan är bara om den håller för en stånglig bock.
Knappast.  Och kanske inte för en levnadsglad get av hon- eller hankön som hoppar upp i den heller.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 04 apr-11 kl 22:18
Knappast.  Och kanske inte för en levnadsglad get av hon- eller hankön som hoppar upp i den heller.


Äsh vad synd tyckte det var praktiskt, inget byggande bara lägga i en hel bal. Fast med tak då kanske. Men med getter är ingenting enkelt. ;)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 05 apr-11 kl 22:44
Den här var rolig  :D 

http://se.lgprodukter.se/product.html/foderautomat-ho/ensilage-12-meter?category_id=161 (http://se.lgprodukter.se/product.html/foderautomat-ho/ensilage-12-meter?category_id=161)

Man skulle ju kunna bygga något liknande själv. Ett vikt kompostgaller och träsidor, tak och ben+hjul som en rulle bör.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: ManiacDarling skrivet 05 apr-11 kl 23:37
Snygg låda på hjul!! :D

Min erfarenhet av att ha en höhäck stående i hagen var att den låg ner oftare än den stod upp(med resultat att höt såklart låg och blev blött mot marken...).
Den foderhäcken jag hade var visserligen ganska mycket högre än den var bred så den var ganska lätt att välta - det räckte med lite stångande och att en get försökte klättra så ramlade den omkull. Kan vara värt att tänka på om man vill ha någon låda eller liknande stående hos getterna att den bör vara antingen förankrad i marken eller tillräckligt tung/stabil för att inte välta eftersom de garanterat kommer buffa, stånga, klättra och bete sig med den.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Weasel skrivet 06 apr-11 kl 21:45
Kanske ågon som tipsat redan. EMn jag köpte en bur för ibc-behållare för 200 kr. Funkar kanon till fåren, men kanske inte gätter med horn.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 07 feb-12 kl 22:58
Nu var det dags igen att undra lite. Höhäcken har jag fått ordning på.

Men finns det någon beskrivning/ ritning på hur man bygger ett fodertråg med ben?


Har ett till hönornas torrfoder i plåt som getterna gladeligen plundrar när de kommer åt. Så modellen fungerar men jag har bara denna och köpa nytt kostar 1600-1900 kr så jag vill bygga själv i trä.

Hade tänkt att hälla vitkål, morötter mm i den nu på vintern.

Korn och kraftfoder får de separat i varsin kalvahink.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 07 feb-12 kl 23:04
Bild på höhäcken.

4 stolpar ( 1.80) med spetsen nedåt fastskruvade på en träram/låda jag hittade i uthuset. (Inuti ramen satt en grov pappkartong från Kina som jag tog bort.) Med några extra plankor i botten så blev det perfekt att ha hö i. Visserligen välter de ikull den då o då men den håller.  :)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: ieenilorac skrivet 08 feb-12 kl 09:09
Bild på höhäcken.

4 stolpar ( 1.80) med spetsen nedåt fastskruvade på en träram/låda jag hittade i uthuset. (Inuti ramen satt en grov pappkartong från Kina som jag tog bort.) Med några extra plankor i botten så blev det perfekt att ha hö i. Visserligen välter de ikull den då o då men den håller.  :)
Kan du inte använda spikband och skruva fast de inre benen i väggen? Kanske både upptill och nertill, så att de garanterat inte kan välta höhäcken? Om man skruvar fast spikbanden, så blir det ju bara 4 skruvar att lossa om man vill ta ut höhäcken för rengöring, lagning eller av annan orsak, och sedan skruva fast den igen. Borde funka bra och är billigt.

Till ditt mattråg borde en liknande idé också funka, dvs att den skruvas fast i väggen, så att man kan skruva loss den och rengöra. Så löser man problemet med att allt måste sitta fast, samtidigt som man måste kunna rengöra noga ibland. Då kan man spola och skrubba rent ute med en trädgårdsslang, och slipper får en massa vatten inne när man rengör.

Bifogar en skiss på ett tänkt tråg, sett från gaveln. De två inre benen kan då sättas fast med spikband i väggen. Botten görs av en smalare bräda, sidorna av bredare, och gaveln sågas så att man får en vinkel som gör att hörnorna blir lättare för djuren att komma åt, så att de kan äta rent, och så att man själv lättare kan rengöra. Borde vara lätt att snickra av lite restbitar.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Sussilo skrivet 08 feb-12 kl 10:33
Vad man än använder kommer killingarna att använda fodertrågen som både lek- och sovplats. Därför är det bra att trågen lätt kan tas loss och spolas ur. Mina bästa fodertråg har varit helt vanliga, kasserade balkonglådor av plast. Om man hänger trågen i tunnare kedjor från taket så de hänger fritt och är rörliga, alltså inte mot en vägg, blir det mycket svårare för killigarna att hoppa in i dem och de brukar fort tröttna på det.

Getalina, det där ser ut som en riktigt mysig och getvänlig höhäck som du ska vara stolt över :D! Men jag hade inte varit lika generös med mellanrummet mellan spjälorna, utan spikat upp en spjäla till i varje mellanrum för att försöka minska spillet.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 08 feb-12 kl 21:34
Kan du inte använda spikband och skruva fast de inre benen i väggen?

Jättebra förslag har funderat men inte kommit fram till något vettigt. Men det gjorde du, Tack!!


Bifogar en skiss på ett tänkt tråg, sett från gaveln. De två inre benen kan då sättas fast med spikband i väggen. Botten görs av en smalare bräda, sidorna av bredare, och gaveln sågas så att man får en vinkel som gör att hörnorna blir lättare för djuren att komma åt, så att de kan äta rent, och så att man själv lättare kan rengöra. Borde vara lätt att snickra av lite restbitar.

Aha man kan sätta benen där, enkelt o bra.  :D  Jag ska alltid krångla till det  :-[

Stirrade mig blind på hönsens där de sitter i lånsidan och spretar ut som ett par pallben. Inte det lättaste att få dit.


Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 08 feb-12 kl 21:44
Vad man än använder kommer killingarna att använda fodertrågen som både lek- och sovplats. Därför är det bra att trågen lätt kan tas loss och spolas ur. Mina bästa fodertråg har varit helt vanliga, kasserade balkonglådor av plast. Om man hänger trågen i tunnare kedjor från taket så de hänger fritt och är rörliga, alltså inte mot en vägg, blir det mycket svårare för killigarna att hoppa in i dem och de brukar fort tröttna på det.

Getalina, det där ser ut som en riktigt mysig och getvänlig höhäck som du ska vara stolt över :D! Men jag hade inte varit lika generös med mellanrummet mellan spjälorna, utan spikat upp en spjäla till i varje mellanrum för att försöka minska spillet.

Fler bra ideer. Får gå ut och kolla i uthuset efter balkonglådor.  :D

Tack för komplimangen om min "häck"  ;D

Både getterna och hönorna gillar höhäcken, hönsen sitter i/på den och getterna ligger under den och myser.  :)
Och just nu gör det inget att det blir extra höspill för jag fick aldrig tag i halm i år. Helt slut här nere.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: skräptanten skrivet 09 feb-12 kl 09:27
De av mina getter som får kraftfoder (högdräktiga och mjölkande) har vanliga rostfria bunkar för detta. En bunke/get är bäst, så att alla säkert får äta.
Vill du ändå ha ett "redigt" fodertråg kan du kolla om du kan få tag på en bit avloppsrör i plast att dela på mitten. Gör små fötter av trä om du vill ha det på golvet, eller fäst på väggen med konsoller. Vi har ett sådant till hönsen, och det är mycket lätt att hålla rent.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 10 aug-13 kl 00:09
Nu minsan har jag hittat en person som provat på den där barnsängs- idén  :D

https://www.youtube.com/watch?v=RjcfOrBnIcA (https://www.youtube.com/watch?v=RjcfOrBnIcA)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 10 aug-13 kl 00:25
Här hittade jag en snutt som visar ett mattråg som sitter på ett mjölkbord av annorlunda typ. Verkar ju ganska så praktiskt. :)

https://www.youtube.com/watch?v=twHYf3rJahc (https://www.youtube.com/watch?v=twHYf3rJahc)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 10 aug-13 kl 00:47
Jag vet att jag är rätt ensam om att ha uppringande modem numera.  Men ni som använder mobil, kan ni se filmer?  Går det möjligen att få se en stillbild ur filmen?  Eller är det krångligt att få fram?

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 11 aug-13 kl 18:33
Jag vet att jag är rätt ensam om att ha uppringande modem numera.  Men ni som använder mobil, kan ni se filmer?  Går det möjligen att få se en stillbild ur filmen?  Eller är det krångligt att få fram?

Man pausar filmen gärna i fullskärm och sedan trycker man print screen.
Sedan klistrar man in bilden i tex paint.
En del filmspelare har en capture funktion oxå.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: cocosbusen skrivet 13 aug-13 kl 21:30
Vi matar våra getter med hjälp av hönät (för häst). Skitbra! :)  Nästan inget spill och man kan fylla på mycket åt gången.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 13 aug-13 kl 23:21
Jag har haft några olyckstilbud med hönät.  (Som dock gick bra, men visade på riskerna.)  Jag antar att du endast har ett par getter, ty ett hönät för häst rymmer väl max ca 10 kg?  Jag föredrar foderhäckar med bred öppning, så att jag kan fylla på med högaffel.  Springor omkring 5 cm, så blir det inte så mycket spill.  Jag vill kunna stå utanför boxen och fylla på, så att jag kan göra det på vägen till jobbet om så behövs.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Tizzla skrivet 16 aug-13 kl 02:12
Intressant tråd!
Jag använder också vanliga, grovmaskiga, hönät. Byggde en höhäck av kompostgaller först, men den höll ju inte så länge... Då blev det hönät som en tillfällig akutlösning, och så är det ännu. Det är betydligt mycket mindre spill nu, jag kan variera höjden som jag vill och, det bästa av allt, jag kan servera maten på många ställen utan för mycket krångel. Jag har tänkt på att det är risker med nät och snören inne hos getter, men de verkar faktiskt inte bråka med näten. Ännu. Har letat efter vettiga alternativ men inte hittat något som känts värt pengarna. Så ska jag byta lär jag få bygga själv, det blir bäst så 8)
Vad är det för olyckor du haft med hönät Trollmor?
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 16 aug-13 kl 10:19
Å, bara huvuden eller ben som fastnat, och som jag lätt kunde trassla loss.  Som sagt, bara tillbud, men jag insåg risken.

Sen måste man ju, som alltid, väga olika för- och nackdelar mot varandra.

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Tizzla skrivet 16 aug-13 kl 23:08
Ja det är helt klart en risk :-\ Frågan är om det går att få någon höhäck absolut säker för getter? De är ju verkligen på allting med både huvud, horn och ben.

Fick en ny fundering nu, angående höhäckar. Vad är den lämpligaste höjden? Getter äter ju gärna med huvudet uppåt, ståendes på bakbenen är de en fantastisk studie i balans. Har man hönät eller en höhäck som sitter högt så borde risken för både ben och horn som fastnar minska. Då skulle man dessutom kanske kunna ha någon form av uppsamling under för att minska spillet lite. Som de dessutom kunde använda som stöd om de vill stå på bakbenen... Men det blir säkert ganska opraktiskt att fylla på. Hmmm... Tål att tänkas på innan jag bygger något :) Det får ju inte vara för högt heller, så det blir för ansträngande för dem att få i sig maten.

Vad har ni andra för äthöjd på höutfodringen? Huvudhöjd, lägre, högre, stå-på-bakbenen-höjd?
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 17 aug-13 kl 03:58
Killingarna måste ju också nå.  Bästa modellen jag har provat hittills är en lodrät träram med lodräta läkt och 5 cm springor.  Då ramlar åtminstone inte allt smolket ut.  De kan ju med fördel äta smulorna som blir av bladrikt torrt hö, men från marken äter de helst inte, och bör inte heller.  Uppsamlingslåda har jag provat, men det funkade inte för mina getter.  De dassade i den, och sen trampade de i den.  Blev ohygienisk.

  En hängande häck kan slå någon i huvudet när någon annan puffar på den.  När de balanserar på bakbenen, rakt upp, så blir de väldigt olika "långa".  Jag är osäker på om bakbenen håller till att stå så hela tiden.  Kanske det fungerar bäst om de lockas till sådan gymnastik en stund varje dag av kvistar som kommer in uppifrån?

  Själv vill jag helst kunna fylla på från våningen ovanför.  I varje fall vill jag kunna fylla på utan att gå in i boxen.  I en box gjorde jag hål i skullgolvet, och foderhäcken nedanför, det fungerade fint.


Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 17 aug-13 kl 19:27
Kom just på en grej. Få se om jag kan få in en bild här.

Om man gör liksom en tvättvinda och sätter nät på den kan man hissa hökorgen upp och ner.

Då kan man ha djupströbädd. Å hissa ner när man har små killingar. Ett stöd för frambenen kan man ju ha om man vill.

Borrade hål i trästolpen och en metallpinne igenom som håller korgen så den inte kasar ner av tyngden. Ja man kan nog hitta på lite vad som helst bara man är lite snickar/svets-kunnig. :)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 17 aug-13 kl 20:26
Ja, och du är tydligen teckningskunnig också!  ;)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 17 aug-13 kl 22:25
Ja, och du är tydligen teckningskunnig också!  ;)

Ser ut som en 5 åring har ritat  :-[
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 17 aug-13 kl 23:13
Dom är oxå nybörjare på dataritande..   ;)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 18 aug-13 kl 08:20
Ja, jag hade nog inte fått ihop det så att man kan se vad det ska vara.  Men så tog det mig också flera decennier att lista ut hur jag skulle göra en foerhäck ...  :P
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Tizzla skrivet 19 aug-13 kl 23:45
Jag har ju inte tänkt ha killingar regelbundet...fast jag får nog några i vinter :-X Och de måste ju nå maten så klart! Dessutom är det troligtvis helt rätt att de inte ska stå på bakbenen långa stunder i taget, det är ju mer gymnastik. *ställer mig i skamvrån en stund* Tur att det finns andra som tänker klokt när man själv gör en vurpa :-[

Tänkte mig inte riktigt en uppsamlingslåda kanske. *kliar mig i huvudet* Mer som en hylla ganska nära under höhäcken, så nära att de inte kommer emellan med rumpan, och lite bakåtlutande så spillet samlas där. Men då kan man kanske lika gärna ha en täckt botten i höhäcken...det har jag ju till mina kaniner och det funkar kalasbra ;D

Vad har du på gavlarna i din bästa höhäck Trollmor? Eller går den från vägg till vägg?

Har tänkt på att göra en lucka från höloftet och ner till stallet. Som det är nu måste höet ut för att komma ner, och det blir inte kul när höstregnstormarna sätter igång. Men att göra den direkt ner till en höhäck var ju extremt genomtänkt och bra! Stormgillar den tanken! Fast egentligen gillar jag att umgås med getterna, fylla på hönäten medan de gör sitt bästa för att tömma dem, eller springa rakt över dem, eller något annat som gör arbetet svårare. De är duktiga på sånt! Men umgås med dem kan jag ju göra vid andra tillfällen när jag sparar tid på höpåfyllningen. Måste kolla loftgolvet imorgon när det är ljust! Borde kanske kunna lösa det, beroende på var höhäcken ska vara.

Din idé är inte heller dum Getalina! Och vad du är duktig på att rita!! Visst menar du att ha en "fast" korg (inte mjukt nät) som kan hissas till olika höjder? Praktiskt på många sätt ju, inte minst vid påfyllningen! Och gott om plats runt den jämfört med om man har en rak häck vid en vägg.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 20 aug-13 kl 12:19
Jag har haft höhäckar, i hörn, längs en kortvägg, fristående, hängande.  Den hängande funkade som sagt så där.  De med lutande väggar (som den på Getalinas fina skiss) gav mera spill än de med lodräta väggar/pinnar/spjälor.  Extremt viktigt att inte en fot eller ett killinghuvud kan komma in och sen kana ner och fastna i en springa som blir smalare.  Då blir det rena fällan!  :o  Hellre får en del av "ätlängden" vara tät.  Men bäst har det gått med fristående häck, där de getter som vill kan gömma sig för en o-kompis bakom hela foderhäcken och samtidigt själv få något i sig.

  5 cm har visat sig vara ett bra mått på springorna.  Även stora bocken kan äta, men ett killinghuvud kan inte komma in och fastna.  (Största baggen var lite bredare över nosen, men det är ju inte så många som har både får och getter tillsammans.)

  Hål från skullen ska vara mindre än själva häcken, för att undvika spill och strul.  Tillräckligt stort för att hela fång ska gå igenom.  Lucka över, för både säkerhet och för att inte fukt ska komma upp till höförrådet.  På vintern får man lägga isolering på också, med fördel morgondagenss högiva, så att det inte hinner bli mögel.  Bra om foderhäcken är stor, så att man kan lägga i för ett par dagar, och "ha tillstånd" att bli krasslig eller åka på helgjobb.

  Det är bra att kunna gå in i häcken (jag gjorde det från det gamla foderbordet) och göra rent.  Har du kaniner, så vill de nog ha spillet färskt!  :D  Spillet kan getterna själva äta, om de bara kommer åt det.  Hur blir det med lutande tät botten?  Det har jag inte provat.  Om du gör en liten häck, så gör ändå så att det blir lätt att hålla den ren.

  Tiden som blir över när man har en genomtänkt vardagsskötsel används förstås med fördel till riktigt umgänge med djuren, inte till att med brådska-till-jobbet snubbla på dem!  ;)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 20 aug-13 kl 17:00
jo jag tänkte mig en hård höhäck typ armeringsnät - hårt. Inte fiskenät liknande för då fastnar de bara.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 20 aug-13 kl 17:52
Trä eller metall går nog på ett ut ungefär.  Kolla "maskstorleken"!  Kolla i förväg, mera ju svårare det är att ändra materialet / ta loss en som lyckats fastna ändå.  Och så berättar du för oss hur du gör för att underlätta städningen, och om det fungerade som tänkt!

  Foderhäckar är bästa platsen, tycker en del sjukdomsalstrare.   >:D >:D
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Tizzla skrivet 20 aug-13 kl 19:06
Inga avsmalnande springor läggs på minnet!

Fristående höhäck finns det inte riktigt plats för i mitt getstall, pga att det är uppdelat i olika "rum". Fördelen med det är ju att det finns många väggar och att även de som är lägre i rang kan äta i lugn och ro om jag bara serverar mat på flera ställen.

De lodräta häckar du haft Trollmor; har de gått ända ner till golvet eller har du haft ribbor i botten också? Har hela tiden tänkt lutande, men mindre spill är ju bra. Hela vägen ner till golvet borde ge mindre spill, på sätt och vis. Men äter de det som är längst ner då?

Satsar på femcentimetersspringor :) Hur kraftigt behöver virket vara för att hålla? Det får väl inte vara för tjockt heller om de ska kunna nå in till maten. Eller är det bättre med ett par armeringsnät som man svetsar ihop omlott så att rutorna blir mindre? Det borde hålla iaf.

Kollade höloftet nu. Tyvärr är enda stället där det (i mina ögon) verkar lämpligt med en lucka inte ovanför en lämplig höhäcksplats. Det är ner till stallet, men inte till "boxen".

Absolut stora häckar, med plats för iaf två dagars ransoner, och lätt att göra rent! Gillar när det är så praktiskt det går att få det med de medel man har.

Funderar lite mer på höhäckarna till mina kaniner, tycker jag har lyckats riktigt bra med dem. Så likadana fast modell betydligt större och betydligt kraftigare...på nåt sätt. Dem fäller jag ner i överkanten när jag ska fylla på, lägger i en hökaka i varje, fäller upp och låser fast med s-krokar. Har två kaninhagar intill varandra, med kompostgaller emellan, och höhäckarna mot varandra. Färdiga trådkorgar håller ju bra för små niner, och så har jag lagt en bräda i botten för att minska spillet. Sen är kaniner ungefär som getter i den bemärkelsen att de gärna hoppar upp ovanpå för att äta...och då bajsar i maten, så de har fått ett nät ovanför som förhindrar det. Bifogar ett par bilder. Vad tror ni om modellen till getter?

Mitt största problem är nog att hitta material som håller för getter, helst utan att bli för tungt och svårjobbat. Men jag älskar den här formen av praktiskt klurande. Iaf när man får till det bra i slutänden ;D
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 21 aug-13 kl 10:45
Om det är en vägg "mitt i höhäcken" eller om den är helt fristående, det ger kanske samma effekt för getterna?  För dig som distributör av specerierna blir det mera jobb, men man får ju utgå ifrån de byggnader man har.

  Grejen med fristående är att de ranglåga kan gömma sig bakom höhäcken och ändå kunna äta.  Om du i stället har en bos med häckar runt om, kan en elak högrangad tvinga de små att springa runt, runt, utan att få något i sig.   :'( >:(

  Den höhäck som fungerat allra bäst för mig var en balvagn på hjul, som kördes fullastad ända in i vinterhagen.  Jag fick klättra in ibland och luckra upp höet, och puffa ut det mot kanterna.  Ibland fick de äta genom botten också, ibland inte.  Att äta genom botten var lite jobbigt för dem, de fick damm i ögon och nos.

  Om du har anordningen inomhus, måste du bestämma om det ska bli permanentbädd eller inte.  Om ja, så växer den till 50 - 100 cm på en säsong, och hö som hamnar under den nivån möglar, och möglet sprider sig uppåt i höhäcken.  :P :P

  Getalina tänker tydligen ha armeringsnät eller liknande.  Jag har bara testat trä och Gunnebonät.  Nackdelen med Gunnebo var, att getterna blev snedbelastade i nacken, eftersom de vred huvudet åt samma håll varje gång de skulle ta en tugga.  Och så fick några skavsår i mungiporna.  De grenslade en tråd med munnen när de åt.

  Hihi, likheterna är nog större än skillnaderna mellan getter och kaniner.  ;D   :-*  Men storleken skiljer, du lyfter inte så gärna en 30-kilosbal i en sådan konstruktion som du har till kaninerna.  Jag har en gång sett en foderhäck för kaniner av 6 kompostnät, där det gick i en hel löspressad bal, skötaren skar loss snörena och la på locket, klart!  :)  Ninisarna åt från sidorna och under.  Två kompostnät bildade som avlånga ben och höjde upp foderutrymmet cirka 10 cm.  Jag tror det var ett gäng systrar med ungar som bodde där.

  En likhet till mellan getter och kaniner:  Att fastna med huvudet i en avsmalnande springa är inte kul.  Men det har ju de flesta av er redan tänkt på.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Tizzla skrivet 21 aug-13 kl 13:35
Ja mer jobb för mig blir det ju med flera häckar, men huvudsaken alla får mat. Och som du säger, man får utgå från de byggnader man har. Höet kommer serveras inne, sly i huvudsak ute beroende på väder. De är verkligen inte pigga på att gå ut i ruskväder :o

Om en högrangad ska tvinga resten att springa runt får ju inte den heller i sig någon mat. Eller? Ledaren kan ju inte ha koll på båda sidor om en vägg hela tiden om h*n samtidigt ska äta. Det har verkat fungera lugnt och bra med tre-fyra hönät på olika platser, men jag har ju inte haft getterna någon vinter ännu.

Höll sig höet i balvagnen fräscht hela vintern?

Det där med bädd har jag inte riktigt förstått. Blir det inte äckligt och för mycket ammoniak i luften? Jag är hästuppfostrad och mockar. Är inne och fluffar upp halmbäddarna varje dag, så att de ska kunna ligga torrt och rent. När det börjar lukta för mycket och bli blött mockar jag på riktigt och kör ut skiten. Skulle önska att de bara kissade på spånet och hade halmen som sängar, men så rumsrena är de tyvärr inte. Hade ju annars varit väldigt enkelt att mocka då ;D

Ursäkta, men ;D "snedbelastade i nacken och skavsår i mungiporna" ;D Kan inte låta bli att flina...men det var ju såklart inte kul för getterna. Såg du några symtom från snedbelastningen av nacken? I vilket fall som helst så ska de inte behöva få skavsår för att komma åt maten. Inte bli sneda i huvudet och få huvudvärk heller ;)

Jag har testat med kompostgaller till kaninernas höhäckar, men det blir alldeles för mycket spill. Jag har toalådor nedanför höhäckarna eftersom kaniner bajsar där de äter, konstant och hela tiden. Där är de faktiskt lite värre än getter ;D Kissar i lådorna gör de oavsett var lådorna står, men med lådorna vid maten hamnar även de flesta pluttarna där, vilket är tacksamt. Nackdelen är ju att det hö som spills blir äckligt. Så jag gillar mina trådkorgar :)

Och jag tror nog ändå att principen kan funka även till getter. Mina balar väger ca 15 kg/st, och det orkar man ju lyfta en bit. Om jag gör någon slags korg där det får plats säg två balar brevid varandra. Korgen sitter fast i nederkant, men kan fällas ner. Då behöver jag inte lyfta balarna speciellt högt. Sen kommer det nog krävas någon form av repanordning för att jag ska orka fälla upp den fullastade häcken. Men det kan inte vara så svårt att ordna och att hålla dessa rep från getterna...tror jag. Men korgen måste ju vara rejäl för att klara så mycket hö OCH getterna.

En rejäl träram av ordentliga reglar och armeringsjärn som spjälor borde kunna funka. Då kan man anpassa ätbredden som man vill (när man bygger) och det blir inte så grovt "på djupet" in till maten. (Är lite rädd att virke antingen blir för klent för att hålla, eller för grovt för att getterna ska kunna nå maten.) Skulle något armeringsjärn bli böjt går det att byta det. Man skulle även kunna ha dem lösa uppåt (med ett borrat hål rakt genom övre regeln). Eventuellt med ett löstagbart stopp ovanpå så inte getterna lyckas pilla loss dem och fastna pga det. Då kan man lätt ta bort en om någon skulle lyckas fastna. Dessutom skulle det nog bli lättstädat :) En skiva som botten (och tak) och lodräta väggar, med 5 cm mellan spjälorna...NU äntligen har min tankeverksamhet börjat komma igång.

Tack Trollmor för att jag får bolla idéer med dig! Att få hjälp att tänka sju varv INNAN bygge minskar risken för att ombygge ska bli nödvändigt.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 21 aug-13 kl 23:12
En högrangad get som bestämmer sig för att mobba någon kan effektivt hindra den stackaren från att äta alls, om höhäckarna är längs med väggarna i en box.  Det har jag sett flera gånger.  Med flera boxar blir detta problem mycket mindre.

  Om det är minsta risk för bråk, och du använder hönät eller högar ute, så räkna med minst en hög mer än antalet djur.  Då får den minsta stackaren alltid någonstans att gå.  Ännu bättre om djuren aldrig får idén att bråka.  ;)

  En full balvagn räckte åt mitt gäng ungefär 2 eller möjligen 3 veckor.

  Jag är också hästuppfostrad, med mockning av permanentbäddar.  Hästars dynga är så pass stor, att den bör tas bort vartefter den faller, men getternas försvinner ner i ströet, särskilt om det är halm eller liknande.  Principen för permanentbädd är att luften aldrig ska möta urinen.  Då bildas aldrig ammoniak.  Förrän man "öppnar" det hela, och då ska alltihop ut!  En permanentbädd ska alltså vara rätt tjock från början, så att urinen rinner ner med detsamma.  Så lägger man på ett litet lager strö varje dag.  Om man lyckas, så går det åt mindre strö under en vinter, än med daglig utgödsling, samtidigt som bädden alstrar värme åt djuren att ligga på.  Men det är en konst, som man inte lär sig på en gång.  Getter och får är lättare än hästar, så deras bäddar kan "torrbränna", vilket inte är lika sunt.  Den som kan det bra, kan vattna lite försiktigt i bädden för att få den lagom.  Den som lyckas med sin permanentbädd får en bättre luft i djurhuset.

  En nackdel med permanentbädd är att den kräver en viss takhöjd, och att all inredning kommer allt lägre i förhållande till djur och skötare allteftersom bädden växer.  På våren är det ett styvt jobb att få ut den.

  Inte blev de sneda i huvudet, men jag lade märke till att de alltidd vred huvudet åt samma håll.  Först efter flera år fattade jag ::) att det berodde på att sådant nät ju är olika långt ifrån höet på olika ställen.  Trådarna är egentligen utplattade spiraler.  Detta går att ordna med att sätta nätet på snedden, men de kommer nog fortfarande att gapa över en tråd för att få sig en tugga.  Därför gick jag ifrån den modellen.  Jag nämnde den här bland annat för att sådant nät faktiskt håller även för bockens revirmarkering:  Han slår in sin lukt i foderhäcken, för den är ju viktig för flocken, och nätet blir buckligt, men går inte sönder.  :)  Maskorna är ganska lagom stora.

  Jag har för mig att kaninfolket här på forumet varnar för kompostnät, eftersom de maskorna är för stora för ungarna.  Tydligen har olyckor inträffat.  Dina korgar verkar helt perfekta till kaninerna.  Det var till getter som jag inte tror på den modellen.  Den höhäcken jag såg stod i en box med ungefär ett dussin lösa kaniner och permanentbädd.  Så höspillet kom också till nytta.  ;D

  Du verkar ha tänkt igenom hur du vill göra dina foderhäckar.  Men jag fick en så lustig "film i huvudet":  Du kommer in till getterna med två 15-kilosbalar.  Ställer ner balarna på bädden, och öppnar foderhäcken.  Sen schasar du ner getterna från den ena balen och lyfter in den.  Knuffar bort getterna från den andra balen, och vänder på den för att skaka ur en omgång pluttar.  Sen lägger du ner balen igen, eftersom två getter nu står i foderhäcken och mumsar på den första balen.  När du sen äntligen har fått in bal nummer två i häcken och börjar dra i din hissanordning, så får du även lyfta alla getterna, som står uppe på balarna och balanserar.  Vem vet om inte någon hinner kissa på höet också?

  Allvar:  Det är praktiskt att kunna fylla höhäcken utifrån.  Över boxkanten, eller genom en lucka som djuren inte kommer åt.  Eller, tja, varför inte genom ett hål i skullgolvet ...  ;)

  Kul att få bolla tankar!  Alla jag känner som har byggt sina egna hus, har sagt att efteråt, när de har flyttat in och börjat bo, DÅ kommer de på hur de skulle ha gjort i stället!  :P
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Tizzla skrivet 22 aug-13 kl 13:22
Skulle jag märka att det blir bråk om maten så kan jag dela av deras utrymme ganska enkelt :) Har lyft ut en dörr för att de skulle få mer plats. Dock behöver den nog förstärkas om jag ska ha getter på båda sidorna. Sen att få rätt getter på rätt sida blir nog en större utmaning ;D Min egenbyggda vägg, med tillhörande dörr, skulle kunna bli en mellanvägg den med, om så krävs, för att få matro inne. Måste i så fall "bara" få undan den stooora kompressorn som står där utanför.

Men det har under våren och sommaren verkat som att väggen i mitten gör att alla får äta. Har (mestadels) haft två hönät på varje sida, annars två på ena sidan och ett på andra. När ledarbocken bestämmer sig för att byta ställe så byter de andra också. Och det är iaf betydligt mer harmoniskt nu än med bara ett rum och en höhäck, som jag hade först. Det funkade dåligt :-X Men det är mycket möjligt att det kan bli ännu bättre :) Håller ju verkligen fortfarande på att lära mig hur getter funkar!

Jag ska nog ta och försöka fota hur det ser ut, för jag vill gärna ha tips på placering av häckar, och även hur jag smartast gör annan nyttig inredning för dem. Har lite idéer om "krypin med ovanvåning", men det får ju inte bli för trångt heller.

2-3 veckor för en hel balvagn? :o Hur många har du?

Kan tänka att permanentbädd tar ett tag att lära sig få till rätt! Och jag tror (utan att ha någon erfarenhet alls av just det) att det blir svårt hos mig då jag har olika nivåer på golvet i stallet. Att dessutom mäkta med att få ut det på våren utan att kunna komma in med traktor, eller ens skottkärra, känns FÖR tungt! Antar att det är förruttnelseprocessen som alstrar värme, men den alstrar väl även lukt? Eller är det också bara om det blöta får kontakt med luften?

Att fylla på hö utifrån blir nog svårt då den stora delen av boxen mest består av ytterväggar. Dem vill jag inte göra hål i. Och den enda som är innervägg där använder jag till redskapsförvaring på "utsidan". I lilla delen av boxen skulle det kunna lösas.

Kompostgaller duger inte till kaninungar nej, men till mina nu vuxna funkar det utmärkt att ha dem som "väggar" i hagarna. Dock inte som hönät. Mina kaniner går på plastmatta, med burbottnar med halm, krypin, hyllor och möjlighet att gräva och "möblera" och separata toalådor med eldningspellets i. Så höspillet blir verkligen bara nerkissat/nerbajsat spill.

Din "film i huvudet" är nog väldigt nära sanningen, iaf med några små justeringar ;D Men min tanke är att bjuda på sly ute under tiden, och helt enkelt stänga dem ute medan jag fyller på. Med få djur och två balar i en häck (av flera) så kommer jag inte behöva fylla på så ofta heller...om bara höet inte åker för långt in när de försöker äta. På det sättet är det ju bra med en lutande häck så man har hjälp av tyngdlagen. Eller att inte ha en för djup häck :-\ Har INTE tänkt klart ännu...kanske till jul ;)

Min syster har byggt hus, och det var ordentligt genomtänkt innan och funkade kanon även i verkligheten...och jag är av ungefär samma skrot och korn och vill tänka igenom sånt många gånger. Varje gång kommer man ju på en ny aspekt! Men att bygga hus till mig hade varit lättare än att inreda getstallet...eftersom jag inte har lika mycket erfarenhet av deras vanor som av mina egna 8)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 22 aug-13 kl 21:19
När ledarbocken bestämmer sig för att byta ställe så byter de andra också.
Jupp.  Detta beskrivs fint i Mackenzies bok.  Kul att du sett det alldeles själv!  :D

2-3 veckor för en hel balvagn? :o Hur många har du?
Hade.  Har inga längre.  Antalet växlade, men inte mer än 23 stycken fick plats att äta samtidigt runt balvagnen, så jag drog en gräns där, så att ingen skulle bli undanskuffad.

Lukt fortplantas i luft eller vatten.  Det är när urinen kommer i kontakt med luftens syre som ammoniak kan bildas.  Självklart luktar det osunt om det börjar mögla ("torrbränna").

Kul att du gillade min lilla "film"!  Den bara kom, som ett eko av alla gånger jag har gjort liknande.  Eller, försökt göra ...  :P
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 10 okt-13 kl 00:46
Hade ni vågat använda denna hötunna?

Om stenen välter så blir ju geten fast (om han nu gör nyckelhålet smalare, som han säger att han ska göra.)

Goat no waste hay feeder (http://www.youtube.com/watch?v=pJN7EJPZwGQ#)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 10 okt-13 kl 11:00
Principen liknar en Ramselehäck.  Det borde ju gå att sätta fast den eller staga den, så att den inte kan välta.  Men jag tror att det kan bli kondens i tunnan av getens utandningsluft => mögel :o :o

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: skräptanten skrivet 10 okt-13 kl 18:38
"No waste" ....nja. Det ligger i getternas natur att sortera grovfodret, så det som är för grovt och otäckt enligt deras smak, blir liggandes i botten på tunnan ändå. Avsmalnande öppning har vi pratat om redan att det kan vara farligt, så den där varianten med plasttunnan hade jag aldrig vågat använda.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 10 okt-13 kl 21:23
Det verkar som om plasttunnan blev ganska sågad här.  Själv tycker jag det är bra om getterna själva lägger lämpligt strömaterial där de ska ligga!  ;)

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Janne på Näset skrivet 10 okt-13 kl 21:52
Ser ut som plastkanterna i öppningen kan vara skarpa. Inte så lyckat för några getter som trängs.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 11 okt-13 kl 09:01
Oj, Janne på Näset, där gav du mig en mardrömsbild:  Get 1 sticker in huvudet för äta.  Get 2 sticker in sitt huvud ovanför.  Get 2 är tyngre och starkare, och Get 1 får halsen i kläm under hennes tyngd ...  :o :o :o

  Getalina, jag tror att denna tråden har dömt ut den där tunnan ganska totalt!  Vi föredrar höhäckar där getterna sticker in endast nosen, och vi accepterar ett visst spill, vilket vi använder som strömedel.

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: SussiloII skrivet 11 okt-13 kl 11:32
Ja det vill till en rejäl vidareutveckling av idén med tunnan som foderhäck innan jag skulle våga använda den till getter.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 11 okt-13 kl 21:59
Var väl det jag trodde. Inte var det någon vidare ide.  :P
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Nina K skrivet 11 okt-13 kl 22:38
Intressant tråd  :) Till våra getter byggde vi tre foder och höhäcks bord mot vägg. Vi byggde bord i brösthöjd med kanske armlängds djup med "ränna" framtill till fodring av säd m.m. Höhäcken gjorde vi genom att bygga typ staket med läkt lodrätt i laho springor för nosen kommer imellan. Denna ligger en bit från väggen och lutar upp o ut i lagom lutning. Höet de drar ur landar på bordet istället för golvet.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 12 okt-13 kl 10:40
Ställer de inte fötterna på bordet?  Och hoppar upp och lägger pluttar där?
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Nina K skrivet 12 okt-13 kl 19:48
När killingarna var små så lade de sig där på ena som är lite djupare men vuxna kommer inte upp. Kanske 30-40 cm djup till höhäcken börjar och djupet minskar uppåt. Det händer att de sätter fötterna på frontbrädan på bordet när de vill kolla över boxväggen. Att de legat skit på bordet kanske hänt 4 gg. Minns inte måttet på hur hög den är men jag är 170 och den når mig till bröstet/armhåla, kanske 120. Staketet som är höhäcken är löstagbar för att kunna skrapa rent på botten av den. Nu har vi anpassat den till våra mjölkgetter som alla har horn. Vi hade tidigare samma bord till fåren men blev hopplöst att stödfodra så vi gick över till bord där de stoppar in huvudet mellan två spjälor. Då de är olika breda med hornen så valde vi att inte sådana bord till dem.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 12 okt-13 kl 21:53
Snygg!  Både häcken och bilden!  Och jag börjar ana att vinkeln kan vara viktig.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Nina K skrivet 12 okt-13 kl 22:30
Vinkeln spelar roll tycker jag. Vi har försökt att vinkla den så att de kan nå höet även när det inte är så mycket i. Vill slippa hänga över kanten för att ta upp hö som legat längst ner för att hålla det så frächt som möjligt. Första bordet vi gjorde blev för djupt som gjorde att höet längst ner samlades mot bakväggen som de inte kom åt. Gjorde om lite och är typ 8-10cm djup. Innan så funderade vi på foderbordet som har front med Y öppningar för var individ med en djup foder tråg man fyller med hö. Men hitta inga mått så vi tog något som vi provat med fåren.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 12 okt-13 kl 23:33
Vill du ge oss alla måtten och vinkeln på den häck som fungerar bäst?
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: SussiloII skrivet 13 okt-13 kl 11:11
Jättefin höhäck, Nina K! Höspillet har jag inte tyckt vara något större problem. Har det varit rent, otrampat nyspill har jag lagt  in det igen i höhäcken eller gett det till kaninerna. I annat fall har det blivit strö.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 13 okt-13 kl 13:04
Ja, getter är ganska noga med vad de stoppar i sin stora, ganska ömtåliga våm.  Om de sorterar bort något, så kan de ha mycket goda skäl därtill.  Jag stod en gång för länge sedan och tittade på min då enda get, som hade fått en lövruska:  Hon nosade först på ett blad, innan hon åt det.  Så nosade hon på nästa blad, och åt det INTE, och så nosade hon på nästa osv.  De kollar alltså först om det är getvärdig föda!

  Men det finns också individer som drar ut ur en foderhäck bara av hoppet att det ska finnas något riktigt smarrigt innanför ...  ::)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Nina K skrivet 13 okt-13 kl 16:16
Kan gå ut och ta mått imorron. Helt slut då vi varit och hämtat foder i dag och igår flera släp halm. Vi brukar vända höet som är kvar och slänga tillbaka det på bordet. Det som blir kvar sedan ger vi till fåren sedan blir det strö eller gödsel högen. Vi har en som är himla kräsen som drar ut o provar drar ut o provar. Undrar ibland då de oftast står och tuggar i sig halm munfullt.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 15 okt-13 kl 18:45
 Nu har jag fixat en ny höhäck för utebruk.  :)

här om dagen såg jag 1000 Liters tunnan å funderade var den skulle hamna men det fanns ingen bra plats så jag tänkte att jag får uppfinna något och tog sticksågen och sågade ut en lucka.

Då såg jag ändan på pallen jag sågat av och tänkte- höhäck!!

In med änden å pallade upp den med två tegelstenar och drog fast den med skruvdragaren å tog bort tegelstenarna igen. Sen fäste jag ett rep vid en av öglorna på tanken på taket och drog den efter mig som en kälke in i get hagen.

Tunnan ställdes ovanpå ett par pallar. Rep drogs om trädet och knöts fast i öglorna och ett par kilar under så den lutade framåt.

Eftersom jag ville ha höet i framkanten så lutade jag två byggskivor mot den bakre väggen och ner ovanpå tvärslån som plankorna satt fast i.

Sen kom gubben med en höbal och la in o tog bort balabånnen. Getterna var väldigt nyfikna på nymodigheten.

Hämtade två mellanlägg som jag tiggt på brädgården å drog fast med skruvdragaren så nu är det säkert för getterna
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 15 okt-13 kl 18:45
Nu blev det säkert.  :)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: SussiloII skrivet 15 okt-13 kl 19:39
Heja Getalina, du är kreativ!  :)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: getalina skrivet 15 okt-13 kl 22:01
Eller knasig.  ;D det är kul å uppfinna, ibland blir det bra.  ;)
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: skräptanten skrivet 16 okt-13 kl 09:10
Klurigt :) ! IBC-tankar är bra till möe!
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Eva o Getterna skrivet 17 okt-13 kl 16:54
min bästa var att lägga höt runt en gran med kvistarna ända ner. inte mycket tramp eller prutt eller pink i höt tämligen regnfritt. inget spring och knuff. Men efter 3 vintrar var granen också barkad och död. så nu sprider jag småhögar längs staketet och i stamklykor och stenrösen. när det är för eländigt får de hö i  murarbaljor.
Funkar inte bra men duger. Hoppas dock på inspiration till en häck.
Tycker dock det är viktigt att alla ska få äta på en gång och det kräver fler ställen en ett att servera mat på. Disken är ju annars att någon bara får äta för lite eller ensidigt de de andra inte vill ha.
Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Nina K skrivet 18 okt-13 kl 21:54
Äntligen en stund över. Har varit mycket som blev tvunget att göras de senaste dagarna. Men nu har jag fått tid över för foderbord mått skissen. Nu är bordet som sagt i storlek för större getter och får. Den fungerar bra men om jag skulle ändra något så skulle jag nog antingen höja eller minska djupet med 3-5cm för att öka vinkeln på hö häcken något för de som har större horn.

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Eva o Getterna skrivet 15 nov-13 kl 18:27
har någon använt armeringsnät och hur har ni gjort?

Tänkte göra en i höbalsmått o fylla på med ribbor så det blir 5cm mellanrum lodrätt.

De jag har inne nu funkar bra förutom att ribborna går av och jag får lirka ut getter var o varannan dag ur häckarna. är rädd att de ska göra illa sej på de vassa ribborna, skruvarna eller ännu värre lyckas komma åt kraftfoder o hönsmat. Det är takläktsribbor skruvade i nerkant i en fasad staketliggarbräda de är ju typ 45grader på ena sidan o ger en bra vinkel på häcken, med täckta sidor blev det stadigt. sen hade jag lutande brädor mot taket i överliggaren med kycklingnät så de inte kan rymma och det är lätt att ge hö utifrån gången i flera boxar funkar jätte bra förutom att bocken river fortare än jag hinner laga. har ställt en masonit skiva som extra putta fram höt till ribborna. ska försöka fota. har även skruvat en ribba på väggen som vattenhinken (halvrund) hänger på och ett balsnöre under den rullade kanten, knuten på utsidan så inget på insidan går att fastna i, sen tog jag hålsågen och borrade hål över hinken, så stoppar man in vattenkannan o fyller på vatten utifrån. mycket uppskattat av get vakter som slipper gå in till getterna och riskera rymningar ut till  den goa hönsmaten.
men de river hö häckarna så armeringsnät häck är helgens projekt.

Titel: SV: Tips på höhäckar o mattråg.
Skrivet av: Trollmor skrivet 15 nov-13 kl 22:16
Jag tror att jag redan har sagt det, men ett eftergivligt nät (Gunnebo) klarar bockens revirmarkerande.  Han är stark när han slår in sin doft i den viktigate inredningen.  Om det bara inte blir glipor där någon klöv eller killinghuvud kan fastna, så borde armeringsjärn avgjort vara tillräckligt starkt!  :)