Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Ingen drottning  (läst 1713 gånger)

Lasse-hatten

  • Inlägg: 121
Ingen drottning
« skrivet: 12 aug-24 kl 12:22 »
Jag har ett samhälle där jag inte kan hitta någon drottning och där det inte finns några ägg eller larver. I torsdags satte jag dit en ram med ägg och larver från ett annat samhälle, men vid kontroll i dag finns det inga tecken på att bygga drottningceller. Jag hittar inte heller några gamla drottningceller som skulle kunna tyda på att det finns en ännu ej äggläggande drottning.
Jag bytte drottning i slutet av juni, och jag har sett aktivitet där strax efteråt.
Vad kan/bör jag göra?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

649 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser