Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kalk utan tillsatser och magnesium?  (läst 3274 gånger)

Jan Michael Hedlund

  • Inlägg: 14
    • Medelpad
Kalk utan tillsatser och magnesium?
« skrivet: 20 jun-24 kl 19:31 »
Vilka producenter finns det av kalk utan tillsatser och magnesium och tillsätter man magnesium i  sådana produkter bara för att tjäna mer pengar? vad jag har förstått så har magnesium och calcium motsatta effekter.

torbjorn

  • Inlägg: 14017
    • Medelpad
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #1 skrivet: 20 jun-24 kl 21:48 »
Om det finns magnesium i kalk är den knappast avsiktligt tillsatt, utan då finns den naturligt i det kalkbrott man tar kalken från. Slutprodukten skulle förmodligen bli orimligt dyr om man skulle processa den för att ta bort magnesiumet, och i de flesta fall där kalk används (t ex tillverkning av cement, murbruk, kalkfärg mm), spelar det ingen roll alls att det finns med magnesium.

I medicinska sammanhang finns det exempel på avsiktliga blandningar av kalcium- och magnesiumsalter, t ex i diverse läkemedel mot sur mage. Från början gjordes detta för att få samma sammansättning av salterna som i en del naturliga mineralvatten med gott rykte som magmedicin (ett exempel på detta är Samarin), senare har man kommit på att det finns fördelar med att få i sig en del magnesium "på köpet", många som behöver sådana läkemedel lider nämligen också av magnesiumbrist med t ex sendrag som följd.

borsdorfer

  • Inlägg: 372
    • Skåne
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #2 skrivet: 23 jun-24 kl 10:04 »
vad jag har förstått så har magnesium och calcium motsatta effekter.
Jag är inte helt klar över vad din fråga gäller.
Kalcium och magnesiumpreparat finns för två ändamål.
1)  tillskott till mark vid odling
2)  kosttillskott till människa.
Om det gäller 1) så innehåller marken betydligt mer kalcium än magnesium. På sandjordar är det ofta lämpligast att kalka med dolomit (som innehåller en blandning av kalciumkarbonat och magnesiumkarbonat). Det finns en antagonism mellan magnesium och kalium i jorden. För mycket kalium i marken kan ge magnesiumbrist hos växter och för mycket magnesium kan ge kaliumbrist hos växter.
Om det gäller 2) så har det inom hälsorörelsen ibland propagerats för kalciumtillskott och ibland för magnesiumtillskott. Min åsikt är att med en balanserad kost behövs varken tillskott av kalcium eller magnesium. Med vegankost kan kalciumtillskott ibland behövas.

Jan Michael Hedlund

  • Inlägg: 14
    • Medelpad
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #3 skrivet: 27 jun-24 kl 18:59 »
Det jag ska använda kalken till är jorden och magnesium har den här jorden tillräckligt av

Be

  • Inlägg: 407
    • Finland
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #4 skrivet: 28 jun-24 kl 17:54 »
Kollade upp några vanliga kalkprodukter för användning i trädgården, kalciumhalten var drygt 30 procent medan magnesiumhalten låg på 3-4 procent. Tror inte du i så fall kommer att få problem med den mängd magnesium som ingår.
Ingen människa är illegal

torbjorn

  • Inlägg: 14017
    • Medelpad
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #5 skrivet: 28 jun-24 kl 21:38 »
Som sagt, magnesiumet har nog följt med naturligt i kalkråvaran. Vill du få bort magnesiumet så får du antingen betala bra för att någon ska göra det, eller också göra det själv. Och det är knappast värt kostnaden eller mödan.

borsdorfer

  • Inlägg: 372
    • Skåne
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #6 skrivet: 22 jul-24 kl 12:19 »
Det jag ska använda kalken till är jorden och magnesium har den här jorden tillräckligt av
Kalcium i jorden kan finnas i många former:
1) Bundet till kolloider det vill säga ler och humus
2) Som kalciumkarbonat
3)  Som kalciumsulfat
Som bundet till kolloider tävlar kalcium med vätejoner. Därför kan man med hjälp av att mäta pH värdet ta reda på när det är tid att kalka. (För att mäta pH-värdet bör man ta ett jordprov där man får med jord från 0-30 cm djup.)
Kalciumsulfat i marken är inte särskilt vanligt i Sverige. Att tillföra jorden kalcium i form av kalciumsulfat leder till en sänkning av pH-värdet. Har använts i utlandet till jordar med extremt högt pH-värde.
Stora mängder kalciumkarbonat i marken finns på en del platser. Ta lite jord i ett glas och häll på lite utspädd saltsyra. Koldioxidutveckling tyder på kalciumkarbonat i jorden.
Att jordbrukskalken innehåller 1-4% magnesium är ingen nackdel. Inte ens 10% vore en nackdel. Kalcium binds hårdare till kolloiderna än magnesium. Liksom kalium binds hårdare än natrium. Därför innehåller grundvattnet högre mängder natrium än kalium. Grundvattnet innehåller mer kalcium än magnesium beroende på att kalciumkarbonat i marken har lösts upp.
« Senast ändrad: 22 jul-24 kl 12:41 av borsdorfer »

emmaq

  • Inlägg: 2
    • Värmland
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #7 skrivet: 25 jul-24 kl 15:40 »
Du bör leta efter kalkstensmjöl (CaCO₃), även känt som trädgårdskalk eller kalkstensmjöl, utan tillsatt magnesium.
Kalkstensmjöl från SMA Mineral passar dig - det är ren kalk utan tillsatt magnesium.
Eller Nordkalk Aito - för att höja pH i jorden, som endast innehåller kalk.

 

torbjorn

  • Inlägg: 14017
    • Medelpad
SV: Kalk utan tillsatser och magnesium?
« Svar #8 skrivet: 25 jul-24 kl 16:42 »
Men som tidigare nämnt, innehåller praktiskt taget alla kalkbrott magnesium vare sig man vill eller inte. Den kalk som säljs, kommer alltså att innehålla magnesium även om det inte är  avsiktligt tillsatt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

590 gäster, 3 användare (1 dolda)
uzie, Tur-Johan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser