Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur tidigt kan man börja förkultivera inför nästa säsong?  (läst 3392 gånger)

sloman

  • Inlägg: 2
    • Blekinge
Hejsan

Finns det något man kan börja så nu eller i höst för utplantering till nästa vår? Bor nu efter sommaren i lägenhet och vill ha nått att pyssla om i väntan till nästa vår :)
Jag har tillgång till en 400w hps som jag skulle kunna använda mig av men kan defenitivt inte ha igång den flera timmar om dagen. Men boosta ljuset några gånger i veckan under någon/några timmar kan jag göra.
Om jag tex sår några chiliplantor redan nu i fönstret och ger de lite extra "sol" någon gång i veckan?
Har ni några andra förslag på saker som skulle kunna frodas under dessa förhållanden till i vår? ;)

mistel

  • Inlägg: 543
    • -
SV: Hur tidigt kan man börja förkultivera inför nästa säsong?
« Svar #1 skrivet: 05 aug-10 kl 12:46 »
Om du inte kan ha lampan igång så vänta med sådderna till framåt feb-mars, de flesta grönsaker som ex. chili, tomat mm. behöver runt 14timmar ljus/dygn och det ska vara bra ljus inte svensk höst/vinterljus på fönsterbrädan det är på tok för svagt.

Kanske lite olika experiment med olika slags groddar och liknande kan hålla odlingsnerverna i shack.

 

kiml

  • Inlägg: 202
  • Svensk lantras
    • Lappland
SV: Hur tidigt kan man börja förkultivera inför nästa säsong?
« Svar #2 skrivet: 05 aug-10 kl 14:49 »
Det finns mycket du kan börja förkultivera i januari/februari. Men inte mycket tidigare än så. Fram till dess kan du planera inför nästa år. Vad vill du odla, vilken sort vill du ha och vad passar i ditt klimat etc.

sloman

  • Inlägg: 2
    • Blekinge
SV: Hur tidigt kan man börja förkultivera inför nästa säsong?
« Svar #3 skrivet: 05 aug-10 kl 14:59 »
Jahapp det blev inte roligare än så då :( ;)
Då får jag avvakta några månader då.

Tack så mycket för svar

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Hur tidigt kan man börja förkultivera inför nästa säsong?
« Svar #4 skrivet: 05 aug-10 kl 17:21 »
Fast om du har plats att ha sådderna ute, på tex balkong, men med skydd från värsta frosten, eller snarare mot snabba temperaturväxlingar, genom att placera krukor i frigolitbackar eller annat isolerande, och täcka med något som skuggar, så kan du så många perenner nu. Många kryddväxter och ätbara fleråriga växter, såväl som buskar träd och vanliga perenner ska sås nu, eller om någon månad, antingen för att sätta bladrosett nu och sedan vila, eller för att stratifieras och gro vid en tid de själva väljer till våren.

Tex Impecta och Runåbergs har många bra fröer, vet inte om man kan läsa odlingsanvisningarna på nätet, jag brukar köpa mina frön på en trädgårdsmässa, men om det finns odlingsanvisningar så kan du ju läsa dem och köpa några sorter som du tycker verkar intressanta.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

599 gäster, 2 användare
Trollsmultron, Tiomilaskogen

* Forum

* Om tidningen Åter



- Helt underbar lektyr. Läser hemma hos en släkting och tycker de är så bra. Gott o blandat!
/Sanna H

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser