Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Släppa ihop vaktlar  (läst 1277 gånger)

trallallaa

  • Gäst
Släppa ihop vaktlar
« skrivet: 17 nov-09 kl 06:56 »
Jag har två vaktelhönor och en tupp. På söndag ska jag hämta tre nya vaktelhönor, hur går jag tillväga då jag ska släppa ihop dem med de andra?
Jag har varit med om ett katastrof  ihopsläpp med höns en gång, så nu är jag hellre för försiktig ,jag har inte bråttom,vill bara att det ska bli ett bra ihopsläpp.

Rytterling

  • Inlägg: 167
    • Västergötland
    • Rytterlings hemsida
SV: Släppa ihop vaktlar
« Svar #1 skrivet: 17 nov-09 kl 09:28 »
Jag gjorde så här:
Tog ut mina "gamla" vaktlar och satte dem i en bur, städade och flyttade om lite där de skulle vara,
släppte in de nya vaktlarna först och lät dem vara där någon timma... sen släppte jag in de gamla
och det gick bra.

 

trallallaa

  • Gäst
SV: Släppa ihop vaktlar
« Svar #2 skrivet: 17 nov-09 kl 15:34 »
ok, det låter som ett bra sätt, jag testar det :), tack!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

521 gäster, 2 användare (1 dolda)
eriksjos

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser