Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  50årigt arrende avtal  (läst 72 gånger)

Lars - Magnus

  • Inlägg: 26
    • Halland
50årigt arrende avtal
« skrivet: Igår kl. 22:57 »
Skall sälja en fastighet .
Tomten blev mindre än jag ville vid avstyckningen pga strandskydd kunde en kulle inte styckas av.
Nu tänkte jag skriva ett 50årigt arrende på den kullen .
Vad skall man tänka på ?

 

Ljunghonung

  • Inlägg: 13
    • Västergötland
SV: 50årigt arrende avtal
« Svar #1 skrivet: Idag kl. 17:24 »
Är lite ute på tunn is här, då jag bara varit med att skrivit arrendeavtal angående byggnader på ofri grund (lägenhetsarrende tror jag det kallades) de sista åren.
Där kunde man enligt juristen som hjälpte oss bara skriva arrendeavtal på 25 år och inte mindre än Ca 500 sek/år i arrende avgift.

Kan du kanske istället få till ett servitut på området? -att det är din fastighets rätt att nyttja området på lämpligt sätt. Då finns det nog ingen tidsbegränsning eller kostnad inblandat.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

623 gäster, 2 användare
Ljunghonung, Vallbergarn

* Forum

* Om tidningen Åter



- Underbar tidning eftet att jag läst flera nummer hos en väninna är det nu dags för egen prenumeration
/lena S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser