Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Blå/grå/lavendelfärgad kalkon?  (läst 3857 gånger)

Humla

  • Inlägg: 54
    • Närke
Blå/grå/lavendelfärgad kalkon?
« skrivet: 22 nov-13 kl 19:13 »
Hejsan! Finns det kalkoner är blå, grå eller lavendelfärgad?

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Blå/grå/lavendelfärgad kalkon?
« Svar #1 skrivet: 31 jan-14 kl 10:57 »
Ja, det finns flera olika grå nyanser på Kalkon med lite olika genetisk bakgrund. Kolla http://www.porterturkeys.com/ där finns bilder och beskrivningar på väldigt många olika färgvarianter på kalkon. Alla färgerna finns inte i Sverige och alla namn på färger är inte samma på svenska men du får ändå en uppfattning :)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

690 gäster, 3 användare (2 dolda)
jörmundur

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser