Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  brunröta  (läst 4147 gånger)

ElinMaria

  • Inlägg: 31
    • -
brunröta
« skrivet: 08 aug-12 kl 15:07 »
hej! Tips på bladmögel eller brunröta? Vår potatis har fått lite på bladen...:(

ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
SV: brunröta
« Svar #1 skrivet: 08 aug-12 kl 15:11 »
Slå av blasten snarast och bränn eller dumpa långt från potatislandet. Då har potatisen en rimlig chans att klara sig ifrån brunröta.

masa

  • Inlägg: 344
    • -
SV: brunröta
« Svar #2 skrivet: 09 aug-12 kl 12:46 »
Beror på vilken sort du odlar, hos många nyare sorter går inte sjukdomen på knölarna, dvs det blir inte brunröta på potatisen även om blasten är totalngripen av bladmögel.

Curt Jonsson

  • Inlägg: 167
    • Jämtland
SV: brunröta
« Svar #3 skrivet: 11 aug-12 kl 22:23 »
Vilken sort klarar.brunröta?

 

masa

  • Inlägg: 344
    • -
SV: brunröta
« Svar #4 skrivet: 13 aug-12 kl 10:40 »
Vilken sort klarar.brunröta?

T.ex. Sarpo Mira, Sarpo Axona, Verity, Valor, det finns fler. Ingen är 100% resistent, såpass mycket att man inte behöver oroa sig för knölarna om man får bladmögel.
För övrigt kolla The European Cultivated Potato Database, där finns beskrivningar om potatisegenskaper.

Existens!

  • Gäst
SV: brunröta
« Svar #5 skrivet: 13 aug-12 kl 10:51 »
Jag tror nog dock att man gör klokt i att få bort blasten oavsett sort.
Allting förändras hela tiden, och att utmana ödet genom att låta brunrötesporer dränka in potatisarna, kan inte vara bra i längden.

Curt Jonsson

  • Inlägg: 167
    • Jämtland
SV: brunröta
« Svar #6 skrivet: 14 aug-12 kl 22:57 »
Tack masa.  Ska forska vidare.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

663 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser