Igår såg vi bevis för hur "effektiv" våran Ovtjarka är här på gården.

Efter lite småpulande med diverse träd och buskar står vi på den delen av tomten som växer vilt och där fåren sen ska gå och diskuterar just fårstängsel. Hur vi ska sätta det osv när det plötsligt låter ett kort avgrundsvrål 1,5 m bakom oss och strax därefter ett högt pip som om nån dödat en pipleksak. Och visst var det nåt som dog.
Vi hann just snurra runt för att se Ovtjarkan ta en liten hare mellan tänderna, trycka till och snärta lite med nacken, död...Själv flög jag fram och komenderade att släppa vilket han omedelbart gjorde, för jag trodde det var våran terrier han hade mellan tänderna

men de höll båda i den ryckande haren. Båda stod som förstelnade och stirrade på dess sista andetag och både jag och
brickis helt paffa över hur snabbt det gick. Mest
brickis som inte sett Seamus "in action" förut.

Bilden nedan föreställer samma hund putsa en kaninunge. Någon påstod i en annan tråd att dessa boskapshundar är mördarhundar. Men varför mördar han då inte mina kaniner?
