Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hönorna tappade fjädrarna pga Frontline?  (läst 971 gånger)

shelale

  • Inlägg: 474
    • Västergötland
Hönorna tappade fjädrarna pga Frontline?
« skrivet: 11 okt-13 kl 20:23 »
Jag har sex höns och två av dem behandlade jag med frontline. Pga att många härinne har tydligen använt det med bra resultat. Egentligen är jag emot frontline men eftersom vi hade fått in mängder med röda kvalster och loppor i redena tänkte jag behandla de två mest utsatta. (den ena har ruvat i princip hela sommaren utan avbrott och den andra har ruvat ca 3 veckor, torr ruvat alltså)  Så på med en dropp på varje höna utav kattfrontlinen. Två dagar senare tappar båda två mängder med fjädrar och slutar ruva.  Jag tänkte att ok nu är de i ruggning då. Men så la den ena efter en vecka ett ägg. och är det inte konstigt att båda av de två hönorna jag behandlat tappar fjädrar på samma dag (ena är i princip naken på bara två dagar) Men vad skulle man annars kunna använda mot loppor? De biter ju mig också de där små krypen!

Smajsan

  • Inlägg: 1733
    • -
SV: Hönorna tappade fjädrarna pga Frontline?
« Svar #1 skrivet: 12 okt-13 kl 14:06 »
Hej!
Jag har använt frontline 2 ggr. och ingen har tappat några fjädrar här. Tror du inte att dom ruggar bara? För här har jag 3 hönor som mer eller mindre är "nakna" o att ett ägg kommer kan det kanske göra fast att dom börjat rugga.
Det skulle vara tråkigt om dom tappar fjädrar för att du använt frontline. Hoppas några fler svarar hur det gått för deras höns när de använt frontline.
Kommer det några nya fjädrar på de nakna?
Mina ser ut som igelkottar just nu  ;)
Hoppas dom mår bra och får nya fina fjädrar.
Jag är helt borta. Ska gå och hitta mig själv. Om jag skulle dyka upp innan jag kommer tillbaka, så snälla, be mig att stanna kvar och vänta.

 

TiB

  • Inlägg: 3494
  • Dräng, på egen gård.
    • Småland
    • maskinochtryckluft.se
SV: Hönorna tappade fjädrarna pga Frontline?
« Svar #2 skrivet: 12 okt-13 kl 16:39 »
Har aldrig haft höns som tappat fjädrar efter att de blivit Frontline-ade, bara innan. Och jag brukar ge dom 2 droppar i nacken, alla på en gång.
En röst talade till mig ur kaoset och sade;
Le, var glad, ty det kunde varit värre.
Jag log, jag var glad, och det blev värre!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

589 gäster, 2 användare
Stengrim, Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser