Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?  (läst 2804 gånger)

Vajja

  • Inlägg: 23
Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« skrivet: 02 nov-08 kl 13:34 »
Hej alla!
Nu har korna kommit in. Jag har min Elin, SLB, på en gård där det finns fyra andra.
Hon har ju börjat lägga på sig en vinterpäls nu under hösten, och min undran gäller just detta.

Jag skulle vilja kunna ta ut henne då och då så hon får röra på sig i hagen. Åtminstone under hösten som kan vara plusgradig ibland ända fram till jul.
Gillar inte tanken på 6-7månander uppbunden på samma plats. Vet att andra här har så, men jag gillar det inte=/ Kan omöjligt vara bra för lederna känner jag.
Så, det jag undrar är, nu när hon kommit in, hur snabbt går det för hennes vinterpäls att försvinna? Jag vet inte vilken temperatur det är i lagårn. Antar att det spelar in?

« Senast ändrad: 02 nov-08 kl 14:12 av Vajja »

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #1 skrivet: 02 nov-08 kl 17:23 »
Vinterpälsen går inte bort förrän till senvåren,
det är ju därför man klipper korna efter installningen på hösten.
Så dom inte ska bli varken svettiga eller lusiga ....

Jag gillar inte att jojja djur in o ut på vintern, finns alltid risk att dom halkar och sträcker sig eller fläker sig.
Och friska, sunt byggda djur tar ingen skada av att stå uppstallade i bra miljö.
Är dom däremot inte bra konstruerade så "känner det väl på" men såna djur ska man väl inte ha  ;)
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #2 skrivet: 02 nov-08 kl 20:09 »
Jag tycker i och för sig att uppbundna djur är en styggelse, men tror inte heller det är en bra idé att ta ut kon då och då bara. Antingen regelbundet, dvs dagligen, eller inte alls, annars blir nog skaderisken (både för dig och kon) alltför hög.

Vajja

  • Inlägg: 23
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #3 skrivet: 02 nov-08 kl 21:26 »
Tack för era svar.
Med hästar är det väl regler som säger att de inte får stå inne x antal timmar på en dag, utan måste komma ut, även fast de står i box. Är det inte så? Men med kor är det inte så vilket jag tycker är skumt och ltie orättvist=/ Tycker det säger sig självt att det omöjligt kan vara bra för lederna att inte få rörelse på så lång tid. Men nu var det ju inte det vi skulle diskutera. Alla tycker ju olika=)
Håller med om att då och då inte känns bra, men jag tänkte att det är bättre än ingen gång. Men har också tänkt på skaderisken, och är inte säker. Jag tänkte mer nu på hösten innan snö och is lägger sig. När det väl är halt ute så skulle jag nog avstå.

Varför "tappar" de egentligen inte vinterpälsen då det blir varmt? Alltså om de flyttas in där det är betydligt varmare? Varför först till våren? Har inte tänkt på detta förut.

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #4 skrivet: 02 nov-08 kl 21:32 »
Om det vore dåligt för lederna så skulle det ju visa sig eller?
Jag har inte sett något alls som tyder på att det är negativt på mina djur.

Kor är inte hästar... kor som släpps ut slåss... = hög skaderisk.
(om dom inte går ut dagligen det är en anna historia med andra förutsättningar)

FALIN: varför tycker du att det är en styggelse att ha kor inne?
Jag tycker det är supermysigt :)
« Senast ändrad: 03 nov-08 kl 15:37 av Rosa »
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #5 skrivet: 02 nov-08 kl 22:06 »
Varför "tappar" de egentligen inte vinterpälsen då det blir varmt? Alltså om de flyttas in där det är betydligt varmare? Varför först till våren? Har inte tänkt på detta förut.

För att "tappningen" av vinterpälsen styrs av dagsljuset.
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Vajja

  • Inlägg: 23
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #6 skrivet: 02 nov-08 kl 22:14 »
Varför skulle de slåss om de känner varandra? Då borde de ju slåss då de kommer ut på våren, vilket inte händer hos våra. Men har man många, så då kanske det är en annan sak förstås på den biten. Jag tror inte att reglerna skiljer sig mellan hästar och kor pga "att de slåss".  Hästar  känns "mer värda" på något sätt och dessutom skulle det ju inte funka med sådana regler för de bönder som har ett stort antal uppbudna kor. Det är väl därför. Inbillar jag mig, eller har det blivit en ny regel att de som bygger nytt inte får bygga för uppbundna kor? Vet inte var jag fått det ifrån=)

Visst är det mysigt med kor inne, men jag känner ändå en viss ångest. Jag är bara så=) Kanske är det värre för mig än för dem=) Vill bara att djur ska kunna röra sig fritt, det är naturligt. Visst kan uppbundna kor ha det bra, absolut, men jag känner ändå att leder behöver rörselse för att må bra. Kanske känner jag extra inför denna vinter då Elin fick en inflammation i hasen förra vintern. DÅ hade jag verkligen velat kunna ge henne rörelse! Det rekommenderade även veterinärena. Jag har ju inte gjort några vetenskapliga undersökningar, utan det är helt enkelt bara vad jag tänker och tror. Era kor mår säkert kanon, det är bara jag som vill ha mina djur på ett visst sätt=)


Nu kom vi verkligen ifrån ämnet=)
Jag trodde att även temperaturen spelade in när det gällde pälsen. Men då vet jag det=)

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #7 skrivet: 02 nov-08 kl 22:28 »
Mina kor slåss varje gång de släpps ut,
först slåss de med de andra ranghöga korna och sen ger dom på lågrangskorna.

Jag tycker det är super skönt att få stalla in dom,
-så att lågrangsdjuren kan få äta utan att bli stångade vid foderhäckarna och vatten
och kan få äta sitt foder sakta o tryggt.
-att alla djur kan få den induviduella utfodring just dom behöver.
-att klövarna hålls i perfekt skick utan rötor o dyl.

Om lederna håller perfekt på djuren i 20 år
då tycker jag att man kan säga att dom "mår bra" även av att stå inne ;)
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Anna Ho

  • Inlägg: 1079
    • Östergötland
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #8 skrivet: 03 nov-08 kl 07:54 »
Vill bara att djur ska kunna röra sig fritt, det är naturligt. Visst kan uppbundna kor ha det bra, absolut, men jag känner ändå att leder behöver rörselse för att må bra. Kanske känner jag extra inför denna vinter då Elin fick en inflammation i hasen förra vintern. DÅ hade jag verkligen velat kunna ge henne rörelse! Det rekommenderade även veterinärena. Jag har ju inte gjort några vetenskapliga undersökningar, utan det är helt enkelt bara vad jag tänker och tror. Era kor mår säkert kanon, det är bara jag som vill ha mina djur på ett visst sätt=)


Kan du inte försöka fixa nån box inomhus då.
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #9 skrivet: 03 nov-08 kl 09:04 »
Håller med Anna Ho, försök gärna ordna en box istället. Min kossa rör sig f.ö. mindre när hon står ute så här års än när hon är inne. Det är halt, blött och knaggligt så ute rör hon sig bara mellan foderborden annars står hon still. Inne i boxen däremot kan hon röra sig utan att halka o.s.v.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

Mata

  • Inlägg: 1706
    • Södermanland
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #10 skrivet: 03 nov-08 kl 09:52 »
I år hade vi inte i tid fixat boxen som äldsta kon (20 år) brukar stå i vintertid, så hon stod uppbunden i två dagar. Hon fick dock svårt att komma upp andra dagen så vi flyttade snabbt över henne i boxen när vi såg det. Och nu där i boxen har hon inga bekymmer längre. Men det var tydligt att hon blivit för gammal för att stå uppbunden. Det verkar rätt logiskt att; Mer rörelse=mer rörlighet och tvärtom. Men visst det är ju inte när de är unga det märks.

Vi har också funderat på det där med om vi ska klippa dem i år eller ej, eftersom vi också brukar ta ut dem då och då. Vi tar inte ut dem om det är halt, och vi kan inte ta ut dem varje dag. Några bekymmer med bråk har vi inte haft. Kan det bero på hur många man har? Vi har bara 5 kor, två oxar och en tjurkalv. Damer och herrar för sig. De är snälla mot varandra.
Här är vintrarna ganska milda så det känns lite fånigt att de skulle stå inne jämt. Vem vill inte ha lite frisk luft ibland?

Vissa saker funkar för vissa, kanske inte för alla?

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #11 skrivet: 03 nov-08 kl 15:32 »
I år hade vi inte i tid fixat boxen som äldsta kon (20 år) brukar stå i vintertid, så hon stod uppbunden i två dagar. Hon fick dock svårt att komma upp andra dagen så vi flyttade snabbt över henne i boxen när vi såg det. Och nu där i boxen har hon inga bekymmer längre. Men det var tydligt att hon blivit för gammal för att stå uppbunden.Det verkar rätt logiskt att; Mer rörelse=mer rörlighet och tvärtom. Men visst det är ju inte när de är unga det märks.

Trist at du har en så ofräsch 20 åring. :-

Mina 20 åringar har aldrig stått i box och har perfekt rörlighet, ben o klövar, så dom är inte för gamla att stå uppbundna :D
Så "mer rörelse=mer rörlihet och tvärtom" det låter väldigt poppulistiskt och bra, men behöver inte alls stämma...

(Och har man unga djur med rörelseproblem så är ju nått alvarligt fel, någonstans..)
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #12 skrivet: 03 nov-08 kl 19:40 »

FALIN: varför tycker du att det är en styggelse att ha kor inne?
Jag tycker det är supermysigt :)

Jo, det kan vara mysigt, det håller jag visst med om! Men jag kan aldrig övertygas om att det är nyttigt för varken kropp eller själ att bara kunna röra sig en halvmeter åt varje håll i flera månaders tid. Varken rörelsebehov eller det sociala samspelet med andra kor blir tillfredsställt, som jag ser det. Snarare har vi varit duktiga på att avla fram kor som klarar att stå uppbundna, och som ändå inte får problem med leder och rörlighet.

Vi har precis invigt vårt nya ungdjursstall med liggbås och skrapgångar, och det är en fröjd att se djuren där. Det är lugnt och harmoniskt, och jag kan knappt bärga mig tills kornas stall är klart! Just nu har vi dem uppbundna i den gamla lagården, och jag kommer nog inte att sakna det så väldigt mycket, känner jag...  ;)

Vajja

  • Inlägg: 23
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #13 skrivet: 03 nov-08 kl 21:47 »
Ja, det är nog olika hur det funkar för allas djur. Jag känner bara så mycket för djuren jag=) Hur kul är det att stå på samma plats så länge? Och unga djur, de vill ju busa ibland=) Och det känns som någon sa, lite fånigt att de ska stå inne när det är underbara dagar ute.

Jag har dock svårt att fixa en box åt henne. Vore underbart, men jag har henne på en gård nära mig, men där är det bås för korna och spiltor åt hästarna (som släpps ut och in varje dag). Var så jobbigt förra vintern då hon fick inflammationen och jag inte kunde ge henne det hon behövde. Nu är benet dock okej vad jag kan se och hon haltar inte. Kvar är dock en stor bulle, men den verkar vilja stanna. Vet inte helt varför hon fick detta.

Våra kor bråkar inte. De är ju bara fem stycken, och de äldre är väldigt lugna av sig. De brukar inte heller tjafsa vid maten. Men det kan nog vara olika även där för alla.

Men men det är bra att stå ut (kon och jag) och hoppas att vintern går fort och smärtfritt.

Draupner

  • Inlägg: 197
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #14 skrivet: 11 nov-08 kl 20:08 »
Jag släpper ut dem en stund varje dag så de får röra på sig vilket jag tycker känns bra och naturligt för korna. Detta fungerar bra för mig. Men är det svinkallt eller blåsigt eller annat otrevligt på gång är det inga problem att hålla dem inne två tre dagar och sedan släppa ut dem. De kan också vara ute två tre dygn om vädret är ok.

soleskog

  • Inlägg: 331
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #15 skrivet: 14 nov-08 kl 23:30 »
Var det en hasinfektion hon hade (stor bula vid knä eller has, ibland med var i)? Isåfall avhjälps det med mjuka båspallsmattor och mycket strö, gärna torv. Hur blir det om korna helt enkelt får gå fritt på sina bås, fungerar inte det (t ex med grindar runt). Vi har haft lösa kor på gamla båspallar och fått det att funka helt ok.
   
mjölkbonde med robot. Även får och hästar samt en fin hop smådjur - myskanka, brahmahöns, kaniner, gris, hund och katt.

Anna Ho

  • Inlägg: 1079
    • Östergötland
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #16 skrivet: 15 nov-08 kl 09:34 »
Soleskog:

På gammalt långbås ? Jätteintressant !!  Berätta gärna myyyyycket mera om det.
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

soleskog

  • Inlägg: 331
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #17 skrivet: 17 nov-08 kl 15:46 »
Till att börja med ska sägas att djurtätheten får lov att vara lägre än om man har dem bundna - inte ett alternativ för alla. Djuren måste vara klippta förstås, för när man kommer och ska strö och skrapa (vi åker till ungdjurslagården en gång/dag) är det ju smutsigt, men djuren har hållt sig rena. Nu har vi byggt om till liggbås, då blir det förstås bättre och man kan ha fler djur, men det är ju iallafall ett par hundratusenkronors skillnad i investering. 
mjölkbonde med robot. Även får och hästar samt en fin hop smådjur - myskanka, brahmahöns, kaniner, gris, hund och katt.

 

soleskog

  • Inlägg: 331
SV: Hur snabbt färsvinner vinterpälsen?
« Svar #18 skrivet: 17 nov-08 kl 15:50 »
...det kanske var oklart att det var ungdjur vi hade så. Å andra sidan har vi mjölkkor i en gammal lagård som först byggdes om till lösdrift med liggbås och mjölkning på åta platser, och sedan förra året mjölkning med robot. Allt i en gammal lagård, som funkar fint, men inte har kostat hälften av vad en ny skulle ha gjort.   
mjölkbonde med robot. Även får och hästar samt en fin hop smådjur - myskanka, brahmahöns, kaniner, gris, hund och katt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

510 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser