Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Att överlista en höna  (läst 1653 gånger)

karsan

  • Inlägg: 1929
    • Södermanland
Att överlista en höna
« skrivet: 21 sep-11 kl 18:29 »
För två veckor sedan försvann vår lilla Svarta Sara, nästan 4 månader gammal.  Hittade fjädrar i trädgården - säkert räven som varit framme.

I går kom en granne och sa att folk i ett område intill hade en höna i trädgården som de inte visste vad de skulle göra med.  Javisst det var lilla Svarta Sara som nu blivit döpt till Sotis och fått mat morron och kväll av en dam.  Hon tycker det är jättemysigt med en liten höna i trädgården men orolig inför vintern. Sotis verkar sova i ett träd och kör bort skatorna när de kommer för nära hennes mat. Det finns en skogsdunge med bäck precis bredvid.   300 meter från vårt hus.

Nåja lilla hönan gillar uppenbart friheten.  Jag gick dit med en kaninbur av kompostgaller - samma som hönan och hennes bröder (nu borta) fick mat i som kycklingar - då med luckan avdelad så bara kycklingar kom in. Jag trodde det skulle bli en lätt match, men har man klarat sig från räven går man inte på vad som helst.  Visst kan man gå in och picka i maten, men rör sig något nära luckan är man snabbt ute.   Oerhört snabbt.

Hönsräddardamen och jag försökte två gånger idag, kl 10 och 16 när Sotis brukar få mat.  Nu får buren stå där och mat serveras bara i buren.  Så att hon vänjer sig.

Nu kom jag på en idé till i morgon - fjärrkontroll av luckan!  Tunn lina från luckan genom hela buren så man kan stå på andra sidan och stänga.  Jag ska överlista min höna, jag ska, jag skaa!

Fortsättning följer...

sonja på slätten

  • Inlägg: 2924
    • Halland
SV: Att överlista en höna
« Svar #1 skrivet: 21 sep-11 kl 19:39 »
Ja, kan man överlista kråkor på det sättet (vilket jag gjort!!!) bör det inte vara så svårt med en höna. Jag älskar hönor, men måste medge att kråkor är smartare.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Att överlista en höna
« Svar #2 skrivet: 21 sep-11 kl 22:13 »
Ja, kan man överlista kråkor på det sättet (vilket jag gjort!!!) bör det inte vara så svårt med en höna. Jag älskar hönor, men måste medge att kråkor är smartare.
;D

Och lycka till med Sotis/Svarta Sara fångsten :D
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Verona Grönjord

  • Inlägg: 40
    • Ångermanland
SV: Att överlista en höna
« Svar #3 skrivet: 22 sep-11 kl 01:13 »
Hej!
Du fångar den garanterat lätt när den sover. Gå till det träd hönan valt som sovplats, när det blivit mörkt. Tag med ficklampa, eller så kan du använda pannlampa - utan att den störs. Den sitter förmodligen o hukar avslappnat o du behöver bara lyfta i den i buren försiktigt o bära hem den!

Tycker det skulle vara mycket konstigt om inte detta funkade! Håller tummarna!!

/ Verona
En konstnärlig ungdomlig kvinna , en snäll och trevlig hund och en halvgammal Saab

karsan

  • Inlägg: 1929
    • Södermanland
SV: Att överlista en höna
« Svar #4 skrivet: 23 sep-11 kl 20:50 »
Hurra- jag är listigare än en höna!

Fjärrkontroll med fiskelina till luckan funkade vid första försöket.  Men dessemellan hade Sotis en dag med mat i buren utan fångstförsök. Och innan dess fångsten var det hjärtängsligt ett tag - hon var inte där vid 10-tiden som hon brukar!  Något hemskt hänt under natten? Men  lilla hönan tyckte visst bara att morgontoaletten var viktigare.  Som sagt, hon verkade inte särskilt hungrig, 'men visst, nog kan man alltid få ner lite spagetti, nu när det bjuds'.

Hemfärd i triumf (för mänskorna) -  men på hemmaplan kände hönshjärnorna inte alls igen Svarta Sara utan tyckte bara 'vad är du för en jäkla typ, va fan har du här att göra, ge dig iväg'. Och  Svarta Sara hade hemskt gärna gett sig iväg, men det fanns ju nät överallt.  Det blev ett väldigt jagande, men ingen fick in några tjuvnyp på henne.  Lugna perioder med Sv Sara i ett hörn, sen nytt jagande. Vid läggdags gick Sv Sara in mycket tidigare än de andra och satte sig där de brukar sitta - det finns lång pinne till på andra sidan, där Svarta Sara brukade sitta innan hon försvann, tillsammans med mamma Gullbena, som när dottern försvann genast började sitta med de andra.  Så Svarta Sara blev förstås utkörd ur hönshuset.  Det blev ett segdragande i bortåt en timme  - Sara ville in i hönshuset, men blev utkörd.  Om och om igen. Emellanåt såg hon sig om efter ett träd att flyga upp i, men nej, det var nät överallt ovanför.   Efterhand blev hon inte jagad lika långt bort från hönshuset när hon försökte att gå in. Då hade jag inte tid att kolla längre.  När det hade blivit halvmörkt satt hon i alla fall inne i hönshuset, ensam på sitt gamla ställe.

Frid och fröjd.   

Ta henne i träd i mörker hade vi i baktanke om inte fällan fungerat. Men det är ett högt träd, med grenar som sitter tätt, och massa blad, så superenkelt hade det  inte varit. Väl skyddat där inne i trädet - ingen dum höna.  Eller rätta instinkter åtminstone.  Isbar med araucana - kolsvart, ärtkam

Det ska bli spännande att se hur det blir i morgon.

Det känns bra att vara listigare än en höna. Och härligt med en återuppstånden höna i hönshuset. (Är det inte lite Jesus över det?, sa maken)

 

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Att överlista en höna
« Svar #5 skrivet: 23 sep-11 kl 21:29 »
Gött att veta att du har alla hönsen hemma   ;D  ;)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

577 gäster, 1 användare
Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



Bästa tidningen!
/Malin Eklöv

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser