Alternativ.nu

Djur => Biodling => Ämnet startat av: Hazze skrivet 25 jul-19 kl 20:09

Titel: Erfarenhet av slunga
Skrivet av: Hazze skrivet 25 jul-19 kl 20:09
Hejsan
Jag är ny i forumet, och även ny som ägare av två bikupor, är i färd med att skaffa slunga, funderar på en bordsslunga med handvevad/grovsil mm, finns på biredskapsfabriken.
Är det någon som har erfarenhet av den typen av slungor. Kanske det rentav finns någon som sitter på någon form av slunga runt 2500-3000:-.
///Hasse
Titel: SV: Erfarenhet av slunga
Skrivet av: Andreas J skrivet 26 jul-19 kl 00:54
Hej!

Jag har en handvevad slunga för tre ramar i taget och tycker det fungerar bra för den volymen jag har att göra med (tre samhällen). Vid årets första slungning får man dock träningsvärk i ena sidan av ryggen av vevandet  ;).

Hade jag haft ytterligare, säg, två samhällen eller av annan anledning markant större volymer (t ex pga raps i närhenten) hade det antagligen börjat bli jobbigt dock. Vet du med dig att du tänker expandera, finns det handvevade slungor som är förberedda att montera en motor på i ett senare skede.

/Andreas
Titel: SV: Erfarenhet av slunga
Skrivet av: hofboss skrivet 26 jul-19 kl 05:25
Du behöver ingen slunga.
Skär ut kakorna ur ramarna och pressa dom, då får du både honung och vax samtidigt som du har löst din hantering av avtäckningsvax den dagen du skaffar fler samhällen och motordriven slunga.
Med en press så får du både honung och vax samtidigt som du hela tiden har nytt vax i kupan.
Enda nackdelen är att du får drivfodra och invintra lite tidigare och att det går åt mer socker då dom troligen skall bygga ut 10 mellanväggar.

https://fruktpress.se/for-hemmabruk/fruktpressar/pressar-med-ramkonstruktion/fruktpress-v20-inox

(samma press på LP kostar 4995:-)

Denna har jag till mitt avtäckningsvax:
https://fruktpress.se/for-hemmabruk/fruktpressar/hydrauliska-pressar-1/hydraulisk-fruktpress-vares-18l-2t-1
Titel: SV: Erfarenhet av slunga
Skrivet av: Små skrivet 27 jul-19 kl 14:20
En liten och billig slunga, inte så mycket för honungen, utan mer för att producera fler utbyggda ramar, men eftersom den används bara några timmar om året i början så är det en bra idé att låna. De flesta föreningar har en.
Titel: SV: Erfarenhet av slunga
Skrivet av: hofboss skrivet 27 jul-19 kl 16:43
Här är en som praktiserar biodling med honungsutvinning i större skala utan slunga, han har 100 samhällen.

https://alltombiodling.se/fribiodling/
Titel: SV: Erfarenhet av slunga
Skrivet av: Små skrivet 27 jul-19 kl 17:55
Han har redan alla samhällen. Det är skillnad. När man har det kan man pressa som han gör, om man är skicklig
Titel: Erfarenhet av slunga
Skrivet av: Bösahusarn skrivet 27 jul-19 kl 21:56
Han har redan alla samhällen. Det är skillnad. När man har det kan man pressa som han gör, om man är skicklig

Va?

TS har ju också alla sina två samhällen och vill komma vidare i livet.

Två eller hundra, det handlar ju bara om tid, plats och pengar.

Hade jag haft spenderbyxorna på så hade jag funderat på https://www.lpsbiodling.se/sv/artiklar/slunga-combo-2r.html